Hope Curling Club

2017-2018 Women's Open Event #1

Hope, BC
Friday, December 08, 2017 to Sunday, December 10, 2017


Qualifiers

EventTeam
A Slattery
B Thompson
C Donaldson



Draw Times

DatesDraws
Friday, December 08, 2017Draw 1 - 11:30AM / Draw 2 - 4:00PM / Draw 3 - 8:30PM
Saturday, December 09, 2017Draw 4 - 9:30AM / Draw 5 - 2:00PM / Draw 6 - 7:30PM
Sunday, December 10, 2017Draw 7 - 9:00AM / Draw 8 - 1:00PM


Draw 1 - 11:30AM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Donaldson0101010020 5
Shimizu*1020101001 6

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Wark0101001000 3
Slattery*1010100110 5

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Thompson0110204000 8
Cowan*1002010111 7

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Olsen002030103X 9
Gyles*100101010X 4

Draw 2 - 4:00PM

Game : 2-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Wark2101001301 9
Gyles*0010210010 5

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Shimizu01001000X2
Pewarchuk*10210122X9

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Van Osch11413X10
Olsen*00000X0

Game : 2-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Donaldson300121X7
Cowan*010000X1

Draw 3 - 8:30PM

Game : 3-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Thompson0210000400 7
Van Osch*1000110010 4

Game : 3-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Cowan0010110120 6
Gyles*1101004001 8

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Pewarchuk0101012010 6
Slattery*2010100104 9

Draw 4 - 9:30AM

Game : 4-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Donaldson010212030X 9
Pewarchuk*002000200X 4

Game : 4-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Van Osch0100101000 3
Wark*0001010202 6

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Slattery0111001002 6
Thompson*0000100120 4

Game : 4-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Shimizu0011100000 3
Olsen*2000020001 5

Draw 5 - 2:00PM

Game : 5-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Van Osch101012130X 9
Pewarchuk*030200001X 6

Game : 5-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Thompson2000222X8
Olsen*0001000X1

Game : 5-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Gyles1010010201 6
Shimizu*0200101010 5

Game : 5-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Donaldson000000X0
Wark*020121X6

Draw 6 - 7:30PM

Game : 6-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Gyles001010020X 4
Donaldson*010101302X 8

Game : 6-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Wark0110100110 5
Thompson*0002021001 6

Game : 6-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Olsen1000020102 6
Van Osch*0001100020 4

Draw 7 - 9:00AM

Game : 7-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Donaldson0032022X9
Olsen*1000200X3

Draw 8 - 1:00PM

Game : 8-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Donaldson2001004101 9
Wark*0100230010 7

Brackets



Event A

 Donaldson [5]
           
             
Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Shimizu [2]
         
             
 Shimizu [6]
Draw 2  Ice  2  (L to B6)
 Pewarchuk [6]
       
             
 
 Pewarchuk [9]
         
    Draw 3  Ice  4  (L to B8)
 Slattery [6]
     
 
 Wark [3]
         
             
  Draw 1  Ice  2  (L to B3)
 Slattery [9]
       
             
 
 Slattery [5]
         
      Draw 4  Ice  3  (L to B9) Slattery    
 
 Thompson [8]
   
A - Qualifier  
   
             
  Draw 1  Ice  3  (L to B2)
 Thompson [7]
       
             
 
 Cowan [7]
         
    Draw 3  Ice  1  (L to B7)
 Thompson [4]
     
 
 Van Osch [10]
         
             
 Olsen [9]
Draw 2  Ice  3  (L to B5)
 Van Osch [4]
       
             
Draw 1  Ice  4  (L to B4)
 Olsen [0]
         
             
 Gyles [4]
           
             
             

Event B

B1 Donaldson [7]
           
             
Draw 2  Ice  4  (L to C1)
 Donaldson [9]
         
             
B2 Cowan [1]
Draw 4  Ice  1  (L to C5)
 Donaldson [0]
       
             
 
B8 Pewarchuk [4]
         
    Draw 5  Ice  4  (L to C6)
 Wark [5]
     
 
B7 Van Osch [3]
         
             
B3 Wark [9]
Draw 4  Ice  2  (L to C4)
 Wark [6] 
       
             
Draw 2  Ice  1  (L to C2)
 Wark [6] 
  Draw 6  Ice  3  (L to C8)      
        Thompson    
B4 Gyles [5]
     
B - Qualifier  
   
   
B9 Thompson [8]
       
             
 
B6 Shimizu [3]
Draw 5  Ice  2  (L to C7)
 Thompson [6]
     
             
  Draw 4  Ice  4  (L to C3)
 Olsen [1]
       
             
 
B5 Olsen [5]
         
             
             

Event C

C1 Cowan [6]
           
             
Draw 3  Ice  2  
 Gyles [6]
         
             
C2 Gyles [8]
Draw 5  Ice  3  
 Gyles [4]
       
             
 
C3 Shimizu [5]
Draw 6  Ice  1  
 Donaldson [9]
     
             
   
C6 Donaldson [8]
       
      Draw 7  Ice  3  
 Donaldson [9]
   
   
C7 Olsen [6]
       
             
 
C4 Van Osch [9]
Draw 6  Ice  4  
 Olsen [3]
Draw 8  Ice  2   Donaldson  
         
C - Qualifier  
 
  Draw 5  Ice  1  
 Van Osch [4]
       
       
C8 Wark [7]
   
 
C5 Pewarchuk [6]
         
             
             



Teams

Cowan
Cloverdale/Royal City
Skip: Shiella Cowan
Third: Donna Langlands
Second: Pam Cuthbert
Lead: Victoria Murphy
Fifth:
Coach: Joanne Mick
   
Donaldson
Victoria/Vancouver
Skip: Holly Donaldson
Third: Lindsay Hudyma
Second: Steph Jackson-Baier
Lead: Carley Sandwith
Fifth:
Coach: Georgina Wheatcroft
   
Gyles
Cloverdale
Skip: Kayte Gyles
Third: Shawna Jensen
Second: Caitlin Campbell
Lead: Amanda Tipper
Fifth:
Coach: Doris Torrance
   
Olsen
Kamloops
Skip: Lori Olsen
Third: Kelsey Martin
Second: Lisa Robitaille
Lead: Theresa Tourand
Fifth:
Coach: Ray Olsen
   
Pewarchuk
Victoria
Skip: Dailene Pewarchuk
Third: Rachelle Kallechy
Second: Adina Tasaka
Lead: Patty Wallingham
Fifth:
Coach:
   
Shimizu
Richmond
Skip: Kelly Shimizu
Third: Rebecca Stevenson
Second: Michelle MacLeod
Lead: Mariah Coulombe
Fifth:
Coach: Victor Shimizu
   
Slattery
Vernon
Skip: Alyssa Kyllo
Third: Kelsi Jones
Second: Morgayne Eby
Lead: Kim Slattery
Fifth:
Coach: Mark Longworth
   
Thompson
Kamloops/Golden Ears Winter Club
Skip: Karla Thompson
Third: Kristen Recksiedler
Second: Shannon Joanisse
Lead: Trysta Vandale
Fifth:
Coach:
   
Van Osch
Nanaimo
Skip: Kesa Van Osch
Third: Marika Van Osch
Second: Kaila Van Osch
Lead: Amy Gibson
Fifth:
Coach: Bill Tschirhart
   
Wark
Chilliwack
Skip: Sarah Wark
Third: Kristen Pilote
Second: Jen Rusnell
Lead: Michelle Dunn
Fifth:
Coach: Jeff Richard
   


Sponsors
Best Western
Kruger Products