Salmon Arm Curling Club

2017-18 U18 Open Playdowns Boys Thompson/Okanagan

Salmon Arm, BC
Saturday, January 06, 2018 to Sunday, January 07, 2018


Qualifiers

EventTeam
A McCrady



Draw Times

DatesDraws
Saturday, January 06, 2018Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 7:00PM
Sunday, January 07, 2018Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 2:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Kopytko01001100X3
McCrady*00110011X4

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Colwell3161XXXX11
Antunes*0000XXXX0

Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
McCrady11020201X7
Colwell*00201020X5

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Kopytko2001022X7
Antunes*0010100X2

Draw 3 - 7:00PM

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Kopytko000110X2
Colwell*002002X4

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Colwell0200100X3
McCrady*1021021X7

Brackets



Event A

 
 Kopytko [3]
         
             
  Draw 1  Ice  3  (L to B1)
 McCrady [7]
       
             
 
 McCrady [4]
         
    Draw 2  Ice  1  (L to B3)(Winner to B4)
B4 McCrady 
     
 
 Colwell [11]
         
             
  Draw 1  Ice  4  (L to B2)
 Colwell [5]
       
             
 
  Antunes [0]
         
             
      Draw 5  Ice  2   (If Necessary) McCrady    
B1 Kopytko [7]
     
A - Qualifier  
   
             
Draw 2  Ice  2  
 Kopytko [2]
         
             
B2  Antunes [2]
Draw 3  Ice  4  
 Colwell [3]
       
             
 
B3 Colwell [4]
Draw 4  Ice  3  
 McCrady  
     
             
   
B4 McCrady [7]
       
             
             



Teams

Antunes
Eastlink Curling Centre Oliver BC
Skip: Tyler Antunes
Third: Connor MacKey
Second: Owen Berokoff
Lead: Brandon Paetkau
Fifth:
Coach: Bruce Schroter
   
Colwell
Vernon Curling Club
Skip: Ben Morin
Third: Erik Colwell
Second: Adam Raber
Lead: Andrew Cowell
Fifth: Gray Simms
Coach: Dale Hofer
   
Kopytko
Kamloops Curling Club
Skip: Mitchell Kopytko
Third: Colorado Marr
Second: Ryan Watson
Lead: Kieren O'Neil
Fifth:
Coach: Brenda Nordin
   
McCrady
Royal City Curling Club
Skip: Matthew McCrady
Third: Branden Reimer
Second: Brenin Moore
Lead: Jacob Umbach
Fifth:
Coach: Will Sutton
   


Sponsors
Optimist International