Salmon Arm Curling Club

2017-18 U18 Open Playdowns Girls Thompson/Okanagan

Salmon Arm, BC
Saturday, January 06, 2018 to Sunday, January 07, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Cotter



Draw Times

DatesDraws
Saturday, January 06, 2018Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 7:00PM
Sunday, January 07, 2018Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 2:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Hafeli00003011X5
Paetsch*00200100X3

Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Hafeli0001010X2
Cotter*0020202X6

Draw 3 - 7:00PM

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Cotter1002031X7
Paetsch*0100200X3

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-1 | Event : PL [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Hafeli01002010X4
Cotter*10220101X7

Brackets



Event A

 Hafeli [5]
           
             
Draw 1  Ice  2   Hafeli          
             
 Paetsch [3]
           
             
 Hafeli [2]
           
             
Draw 2  Ice  3   Cotter          
             
 Cotter [6]
           
             
 Cotter [7]
           
             
Draw 3  Ice  5   Cotter          
             
 Paetsch [3]
           
             
             

Event PL

If a team loses both games in the Round Robin they are eliminated, the other two teams play off. The team with the 1-1 record must beat the 2-0 team twice. If ALL 3 teams are tied at 1-1 after the Round Robin, then the team with the best LSD will receive the bye.
          
          
             
             
             
             
1-1 Hafeli [4]
           
             
Draw 4  Ice  1              
 
 Cotter 
         
2-0 Cotter [7]
           
  Draw 5  Ice  3   Cotter        
   
Qualifier 1  
       
 
2-0 Cotter 
         
             
             



Teams

Cotter
Vernon
Skip: Jaelyn Cotter
Third: Kaila Buchy
Second: Katelyn McGillivray
Lead: Cassidy Schwaerzle
Fifth:
Coach: Jim Cotter
   
Hafeli
Kamloops
Skip: Holly Hafeli
Third: Hannah O'Neil
Second: Jorja Kopytko
Lead: Natalie Hafeli
Fifth:
Coach: Monica Makar
   
Paetsch
Salmon Arm
Skip: Danielle Paetsch
Third: Maya Belway
Second: Maeve Calhoun
Lead: Kaitlyn Garrett
Fifth: Neave Calhoun
Coach: Dave Belway
      
   


Sponsors
Optimist International