Kerry Park Curling Club

2017-18 U18 Open Playdowns Boys Island

Kerry Park, BC
Saturday, January 06, 2018 to Sunday, January 07, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Team Ballard



Draw Times

DatesDraws
Saturday, January 06, 2018Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 1:30PM / Draw 3 - 6:00PM
Sunday, January 07, 2018Draw 4 - 8:00AM / Draw 5 - 12:00PM / Draw 6 - 4:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Team Ellis220102001X 8
Tiede*003010120X 7

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
McNeill02010000X3
Hadley*10001220X6

Draw 2 - 1:30PM

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
McNeill00000200X2
Tiede*10003020X6

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Team Ballard*10023200X8
Hadley02000000X2

Draw 3 - 6:00PM

Game : 3-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Hadley120122X8
Tiede*001000X1

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Team Ballard200322X9
Team Ellis*010000X1

Draw 4 - 8:00AM

Game : 4-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Team Ellis10123000X7
Hadley*00000000X0

Draw 5 - 12:00PM

Game : 5-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Team Ballard*210104X8
Team Ellis001010X2

Brackets



Event A

 
 McNeill [3]
         
             
  Draw 1  Ice  2  (L to B1)
 Hadley [2]
       
             
 
 Hadley [6]
Draw 2  Ice  4  (L to B3)
 Team Ballard [9]
     
             
   
 Team Ballard [8]
       
      Draw 3  Ice  2  (L to B4)(Winner to B5)
B5 Team Ballard 
   
   
 Team Ellis [8]
       
             
    Draw 1  Ice  1  (L to B2)
 Team Ellis [1]
     
             
   
 Tiede [7]
       
        Draw 6  Ice  1   Team Ballard  
         
Qualifier 1  
 
   
B4 Team Ellis [7]
       
             
 
B3 Hadley [8]
Draw 4  Ice  4  
 Team Ellis [2]
     
             
B1 McNeill [2]
Draw 3  Ice  1  
 Hadley [0]
Draw 5  Ice  3  
 Team Ballard 
   
             
Draw 2  Ice  3  
 Tiede [1]
 
B5 Team Ballard [8]
     
             
B2 Tiede [6]
           
             
             



Teams

Hadley
Victoria, Esquimalt, Nanaimo and Juan de Fuca
Skip: Simon Hadley
Third: Trevor Franklin
Second: Matthew Feitag
Lead: Matthew Smith
Fifth:
Coach: Lenard Stewart
   
McNeill
Juan de Fuca & Kerry Park
Skip: Sampson McNeill
Third: Zack Drought
Second: Cohen Dawson
Lead: Anthony Budden
Fifth:
Coach: Len Chilibeck
   
Team Ballard
Royal City Curling Club / Coquitlam Curling Club
Skip: Dawson Ballard
Third: Hayato Sato
Second: Joshua Miki
Lead: Troy Chong
Fifth:
Coach: Bryan Miki
   
Team Ellis
Duncan
Skip: MacKenzie Ellis
Third: Troy Cowan
Second: Sam Housdon
Lead: Duncan Gallop
Fifth:
Coach: Kelly Meikle
   
Tiede
Comox
Skip: Isaiah Tiede
Third: Chris Parkinson
Second: Reuben Tiede
Lead: Jesse Tiede
Fifth:
Coach: Glenn Tiede
      
   


Sponsors
Optimist International