Kelowna Curling Club

2017-18 BC Winter Games Playdowns Zone 2 Girls

Kelowna, BC
Saturday, January 13, 2018 to Sunday, January 14, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Calhoun
2 Hafeli



Draw Times

DatesDraws
Saturday, January 13, 2018Draw 2 - 1:30PM / Draw 3 - 6:00PM
Sunday, January 14, 2018Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:30PM


Draw 2 - 1:30PM

Game : 2- 8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Otteson1100312X8
Hafeli*0022000X4

Game : 2-11 | Event : A [FINAL]

Sheet 11 H1234567891011Total
Calhoun03002012X8
Penttila*10110100X4

Draw 3 - 6:00PM

Game : 3- 7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Calhoun1020221X8
Ellis*0201000X3

Game : 3-10 | Event : B [FINAL]

Sheet 10 H1234567891011Total
Penttila020020X4
Hafeli*502202X11

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4- 9 | Event : A [FINAL]

Sheet 9 H1234567891011Total
Calhoun01010322X9
Otteson*10202000X5

Game : 4-11 | Event : B [FINAL]

Sheet 11 H1234567891011Total
Hafeli305020X10
Ellis*010102X4

Draw 5 - 1:30PM

Game : 5- 4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Hafeli11225X11
Otteson*00000X0

Brackets



Event A

 Calhoun [8]
           
             
Draw 2  Ice 11  (L to B1)
 Calhoun [8]
         
             
 Penttila [4]
Draw 3  Ice  7  (L to B3)
 Calhoun [9]
       
             
 
 Ellis [3]
         
    Draw 4  Ice  9  (L to B4) Calhoun      
 
 Otteson [8]
 
Qualifier 1  
     
             
  Draw 2  Ice  8  (L to B2)
 Otteson [5]
       
             
 
 Hafeli [4]
         
             
             

Event B

B1 Penttila [4]
           
             
Draw 3  Ice 10  
 Hafeli [10]
         
             
B2 Hafeli [11]
Draw 4  Ice 11  
 Hafeli [11]
       
             
 
B3 Ellis [4]
Draw 5  Ice  4   Hafeli      
     
Qualifier 2  
     
   
B4 Otteson [0]
       
             
             



Teams

Calhoun
Kamloops
Skip: Maeve Calhoun
Third: Neave Calhoun
Second: Natasha Olmstead
Lead: Kate Hancock
Fifth:
Coach: Lori Olsen
   
Ellis
Kelowna
Skip: Erika Ellis
Third: Vivian Schmeeckle
Second: Naiomi Hayward
Lead: Megan Sergerie
Fifth:
Coach: Bob Harris
   
Hafeli
Kamloops
Skip: Holly Hafeli
Third: Hannah O'Neil
Second: Jorja Kopytko
Lead: Natalie Hafeli
Fifth:
Coach: Monica Makar
   
Otteson
Winfield
Skip: Abby Otteson
Third: Hannah Rempel
Second: Jaiden Lloyd
Lead: Ella Casparis
Fifth:
Coach: Dave McGarry
   
Penttila
Salmon Arm
Skip: Madison Penttila
Third: Kaitlyn Garrett
Second: Moriah Stagg
Lead: Abbigail Paetsch
Fifth:
Coach: Rodrick Pentilla
      
   


Sponsors