Coquitlam Curling Club

2017-18 BC Winter Games Playdowns Zone 4 Boys

Coquitlam, BC
Saturday, January 13, 2018 to Sunday, January 14, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Team Kent



Draw Times

DatesDraws
Saturday, January 13, 2018Draw 1 - 10:00AM / Draw 2 - 3:00PM
Sunday, January 14, 2018Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 1:00PM / Draw 5 - 5:00PM


Draw 1 - 10:00AM

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Team Cooper-Smith1010340X9
Team Imada*0002001X3

Game : 1-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Team Kent*22002010X7
Team Sargeant00110101X4

Draw 2 - 3:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Team Cooper-Smith0001011X3
Team Kent*3210200X8

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Team Imada0111213X9
Team Sargeant*1000000X1

Draw 3 - 9:00AM

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Team Imada00210031X7
Team Cooper-Smith*21001100X5

Draw 4 - 1:00PM

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Team Kent*10042022X11
Team Imada04200100X7

Brackets



Event A

 
 Team Cooper-Smith [9]
         
             
  Draw 1  Ice  5  (L to B1)
 Team Cooper-Smith [3]
       
             
 
 Team Imada [3]
         
    Draw 2  Ice  1  (L to B3)(Winner to B4)
B4 Team Kent 
     
 
 Team Kent [7]
         
             
  Draw 1  Ice  6  (L to B2)
 Team Kent [8]
       
             
 
 Team Sargeant [4]
         
             
      Draw 5  Ice  4   Team Kent    
B1 Team Imada [9]
     
Qualifier 1  
   
             
Draw 2  Ice  2  
 Team Imada [7]
         
             
B2 Team Sargeant [1]
Draw 3  Ice  5  
 Team Imada [7]
       
             
 
B3 Team Cooper-Smith [5]
Draw 4  Ice  3  
 Team Kent 
     
             
   
B4 Team Kent [11]
       
             
             



Teams

Team Cooper-Smith
Peace Arch Curling Club
Skip: Declan Cooper-Smith
Third: Bryghton Home
Second: Andrew Loken
Lead: Ryan Gao
Fifth:
Coach: Roger Chan
   
Team Imada
Royal City Curling Club Cloverdale Curling Club
Skip: Preston Ballard
Third: Jordan Reimer
Second: James Jones
Lead: Neil Imada
Fifth:
Coach: Cindy Wenzek
   
Team Kent
Coquitlam
Skip: Connor Kent
Third: Alex Duncan-Wu
Second: Eugene Fei
Lead: Matthew Fenton
Fifth: Adam Fenton
Coach: Darren Kent / Brad Fenton
   
Team Sargeant
Cloverdale Curling Club
Skip: Dayton Sargeant
Third: Ryder Tymich
Second: Evan Issac
Lead: Owen Poole
Fifth:
Coach: Kathryn Ingram
   


Sponsors