Kelowna Curling Club

2017-18 BC Winter Games Playdowns Zone 2 Boys

Kelowna, BC
Saturday, January 13, 2018 to Sunday, January 14, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Team Yamada
2 Team Lowery



Draw Times

DatesDraws
Saturday, January 13, 2018Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 1:30PM / Draw 3 - 6:00PM
Sunday, January 14, 2018Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:30PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-11 | Event : A [FINAL]

Sheet 11 H1234567891011Total
Reed4100322X12
Tomlinson*0042000X6

Game : 1-12 | Event : A [FINAL]

Sheet 12 H1234567891011Total
Team Yamada11000021X5
Team Lowery*00101100X3

Draw 2 - 1:30PM

Game : 2-10 | Event : A [FINAL]

Sheet 10 H1234567891011Total
Team Yamada053212X13
Blaeser*200000X2

Game : 2-9 | Event : A [FINAL]

Sheet 9 H1234567891011Total
Reed05001010X7
Tlyer Atunes*20220201X9

Draw 3 - 6:00PM

Game : 3-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Team Lowery10302203X11
Reed*01020010X4

Game : 3-9 | Event : B [FINAL]

Sheet 9 H1234567891011Total
Tomlinson010000X1
Blaeser*302121X9

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-10 | Event : B [FINAL]

Sheet 10 H1234567891011Total
Blaeser01010010X3
Team Lowery*10203202X10

Game : 4-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Tlyer Atunes0110101X4
Team Yamada*4002010X7

Draw 5 - 1:30PM

Game : 5-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Team Lowery0023040X9
Tlyer Atunes*1100002X4

Brackets



Event A

 Reed [12]
           
             
Draw 1  Ice 11  (L to B1)
 Reed [7]
         
             
 Tomlinson [6]
Draw 2  Ice  9  (L to B3)
 Tlyer Atunes [4]
       
             
 
 Tlyer Atunes [9]
         
             
 Team Yamada [5]
  Draw 4  Ice  8  (L to B5) Team Yamada      
     
Qualifier 1  
     
Draw 1  Ice 12  (L to B2)
 Team Yamada [13]
         
             
 Team Lowery [3]
Draw 2  Ice 10  (L to B4)
 Team Yamada [7]
       
             
 
 Blaeser [2]
         
             
             

Event B

B1 Tomlinson [1]
           
             
Draw 3  Ice  9  
 Blaeser [3]
         
             
B4 Blaeser [9]
           
  Draw 4  Ice 10  
 Team Lowery [9]
       
B2 Team Lowery [11]
           
             
Draw 3  Ice  8  
 Team Lowery [10]
Draw 5  Ice  5   Team Lowery      
     
Qualifier 2  
     
B3 Reed [4]
           
   
B5 Tlyer Atunes [4]
       
             
             



Teams

Blaeser
Vernon, Armstrong, Enderby
Skip: Nolan Blaeser
Third: Ryan Prosak
Second: Hudson Frehlich
Lead: John Layher
Fifth:
Coach: Hubert van Berkel
   
Reed
Kelowna
Skip: Charly Reed
Third: Anthony Schembri
Second: Nolan Schmeeckle
Lead: Jason Hoffman
Fifth:
Coach: Cheryl Paris
   
Team Lowery
Penticton/ Summerland
Skip: Matthew Lowery
Third: Ryan Trip
Second: Zack Kuechle
Lead: Jacob Martin
Fifth:
Coach: Brian Lyall
   
Team Yamada
Kamloops Curling Club
Skip: Bryan Yamada
Third: Dniel Griffiths
Second: Nolan Bottineau
Lead: Alexander Landygo
Fifth:
Coach: Raymond Olsen
   
Tlyer Atunes
Eastlink Curling Centre Oliver BC
Skip: Tyler Atunes
Third: Connor Mackey
Second: Owen Berokoff
Lead: Brandon Paetkau
Fifth:
Coach: Bruce Schroter
   
Tomlinson
Salmon Arm and Winfield
Skip: Austin Tomlinson
Third: Liam Stagg
Second: James Metcalfe
Lead: Zane Smith
Fifth:
Coach: Ty Tomlinson
   


Sponsors