Enderby Curling Club

2017-18 Senior Men's Playdowns - Okanagan

Enderby, BC
Saturday, January 27, 2018 to Sunday, January 28, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Team Mellof
2 Longworth



Draw Times

DatesDraws
Saturday, January 27, 2018Draw 2 - 1:00PM / Draw 3 - 5:00PM
Sunday, January 28, 2018Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:00PM


Draw 2 - 1:00PM

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Furevick00020000X2
Team Mellof*10003300X7

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Longworth2020202X8
Saboe*0102010X4

Draw 3 - 5:00PM

Game : 3-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Team Mellof100020011X 5
Koffski*020000200X 4

Game : 3-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Furevick0010X1
Saboe*3202X7

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Team Mellof00110212X7
Longworth*12002000X5

Game : 4-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Saboe100102021X 7
Koffski*011020200X 6

Draw 5 - 1:00PM

Game : 5-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Saboe01001010X3
Longworth*00300201X6

Brackets



Event A

 Furevick [2]
           
             
Draw 2  Ice  3  (L to B1)
 Team Mellof [5]
         
             
 Team Mellof [7]
Draw 3  Ice  1  (L to B3)
 Team Mellof [7]
       
             
 
 Koffski [4]
         
    Draw 4  Ice  2  (L to B4) Team Mellof      
 
 Longworth [8]
 
Qualifier 1  
     
             
  Draw 2  Ice  4  (L to B2)
 Longworth [5]
       
             
 
 Saboe [4]
         
             
             

Event B

B1 Furevick [1]
           
             
Draw 3  Ice  2  
 Saboe [7]
         
             
B2 Saboe [7]
Draw 4  Ice  4  
 Saboe [3]
       
             
 
B3 Koffski [6]
Draw 5  Ice  3   Longworth      
     
Qualifier 2  
     
   
B4 Longworth [6]
       
             
             



Teams

Furevick
Salmon Arm
Skip: Scott Furevick
Third: Gerry Kovacs
Second: Laurence Roy
Lead: Cliff Hosker
Fifth:
Coach:
   
Koffski
Kelowna
Skip: Rob Koffski
Third: Pat Ryan
Second: Glen Brennan
Lead: Randy Nelson
Fifth: Gerry Richard
Coach:
   
Longworth
Vernon Curling Club
Skip: Mark Longworth
Third: Dean Mackney
Second: Greg Hamilton
Lead: Ron McDougall
Fifth:
Coach:
   
Saboe
Kamloops Curling Centre
Skip: Wayne Saboe
Third: Dwight Hodder
Second: Owen Hayward
Lead: Kevin Wallace
Fifth:
Coach:
   
Team Mellof
Kelowna Curling Club
Skip: Dave Mellof
Third: Gary Brucker
Second: Shaun Everest
Lead: Keith Anderson
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors