Tunnel Town Curling Club

2017-18 Senior Men's Playdowns - Lower Mainland

Delta, BC
Friday, January 26, 2018 to Sunday, January 28, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Sieg
2 Lepine
3 Macdonald
4 Wright



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 26, 2018Draw 1 - 10:00AM / Draw 2 - 3:00PM
Saturday, January 27, 2018Draw 3 - 9:30AM / Draw 4 - 2:00PM / Draw 5 - 7:00PM
Sunday, January 28, 2018Draw 6 - 9:30AM / Draw 7 - 2:00PM


Draw 1 - 10:00AM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Marshall11041X7
Roemer*00100X1

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Blachford032023X10
Greig*100200X3

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Heisler00011010X3
Rafter*11100102X6

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Sieg021212X8
Macdonald*100000X1

Draw 2 - 3:00PM

Game : 2-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Heisler2010020X5
Macdonald*0200403X9

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Blachford0001000X1
Lepine*0100121X5

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Rafter1100400X6
Wright*0001002X3

Game : 2-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Roemer0031024X10
Greig*1000200X3

Draw 3 - 9:30AM

Game : 3-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Rafter010000X1
Sieg*200202X6

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Wright0012103X7
Roemer*0100020X3

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Marshall020000X2
Lepine*202112X8

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Blachford1010000X2
Macdonald*0201013X7

Draw 4 - 2:00PM

Game : 4-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Wright010102101X 6
Marshall*003010010X 5

Game : 4-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Lepine00000X0
Sieg*01231X7

Game : 4-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Macdonald00032101X7
Rafter*11100020X5

Game : 4-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Heisler010010X2
Roemer*102204X9

Draw 5 - 7:00PM

Game : 5-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Greig100100010X 3
Blachford*001001101X 4

Game : 5-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Macdonald10010010X3
Wright*00101101X4

Game : 5-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Rafter10110100X4
Roemer*01001031X6

Draw 6 - 9:30AM

Game : 6-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Roemer001002020X 5
Macdonald*010110201X 6

Game : 6-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Wright000100X1
Lepine*003012X6

Game : 6-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Marshall*01010100X3
Blachford00001031X5

Draw 7 - 2:00PM

Game : 7-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Wright100231X7
Blachford*001000X1

Brackets



Event A

 
 Marshall [7]
         
             
  Draw 1  Ice  1  (L to B3)
 Marshall [2]
       
             
 
 Roemer [1]
         
             
 Blachford [10]
  Draw 3  Ice  5  (L to B8)
 Lepine [0]
     
             
Draw 1  Ice  2  (L to B4)
 Blachford [1]
         
             
 Greig [3]
Draw 2  Ice  3  (L to B5)
 Lepine [8]
       
             
 
 Lepine [5]
         
             
      Draw 4  Ice  2  (L to B9) Sieg    
 Heisler [3]
     
Qualifier 1  
   
             
Draw 1  Ice  3  (L to B1)
 Rafter [6]
         
             
 Rafter [6]
Draw 2  Ice  4  (L to B6)
 Rafter [1]
       
             
 
 Wright [3]
         
    Draw 3  Ice  1  (L to B7)
 Sieg [7] 
     
 
 Sieg [8]
         
             
  Draw 1  Ice  4  (L to B2)
 Sieg [6] 
       
             
 
  Macdonald [1]
         
             
             

Event B

 
B5 Blachford [2]
         
             
B1 Heisler [5]
Draw 3  Ice  6  (L to C3)
  Macdonald [7]
       
             
Draw 2  Ice  1  (L to C1)
  Macdonald [7]
Draw 4  Ice  4  (L to C5)
  Macdonald [3]
     
             
B2  Macdonald [9]
 
B7 Rafter [5]
       
             
 
B6 Wright [7]
  Draw 5  Ice  2  (L to C7)
 Wright [1]
   
             
B3 Roemer [10]
Draw 3  Ice  3  (L to C4)
 Wright [6]
       
             
Draw 2  Ice  6  (L to C2)
 Roemer [3]
Draw 4  Ice  1  (L to C6)
 Wright [4]
Draw 6  Ice  3  (L to C8) Lepine  
         
Qualifier 2  
 
B4 Greig [3]
 
B8 Marshall [5]
       
             
       
B9 Lepine [6]
   
             
             

Event C

 
C5 Rafter [4]
         
             
C1 Heisler [2]
Draw 5  Ice  5  
 Roemer [5]
       
             
Draw 4  Ice  6  
 Roemer [6]
Draw 6  Ice  2    Macdonald      
     
Qualifier 3  
     
C4 Roemer [9]
 
C7  Macdonald [6]
       
             
             
             
             
C2 Greig [3]
 
C8 Wright [7]
       
             
Draw 5  Ice  1  
 Blachford [5]
Draw 7  Ice  5   Wright      
     
Qualifier 4  
     
C3 Blachford [4]
Draw 6  Ice  4  
 Blachford [1]
       
             
 
C6 Marshall [3]
         
             
             



Teams

Macdonald
Richmond, Peace Arch
Skip: Richard Brower
Third: Paul Dunkin
Second: Deryk Brower
Lead: Larry Macdonald
Fifth:
Coach:
   
Blachford
Tunnel Town
Skip: Bart Blachford
Third: Mike Ashworth
Second: Ron Phillip
Lead: Greg Ashworth
Fifth:
Coach:
   
Greig
Vancouver/Royal City/Golden Ears
Skip: Sandy Greig
Third: Don Wakefield
Second: Dave Amy
Lead: Randy Chambers
Fifth:
Coach:
   
Heisler
Tunnel Town Curling Club & Peace Arch Curling Club
Skip: Darcy Heisler
Third: Darrell Zbeetnoff
Second: Jeff Corbett
Lead: Mike Kavana
Fifth:
Coach:
   
Lepine
Cloverdale,Langley,Vancouver and Penticton
Skip: Craig Lepine
Third: Stan Walker
Second: Craig McLeod
Lead: Mike Pelech
Fifth: Karen Lepine
Coach:
   
Marshall
Chilliwack Curling Club
Skip: Doug Marshall
Third: Kevin Britz
Second: Ken Britz
Lead: Darren Jarvis
Fifth:
Coach:
   
Rafter
Tunnel Town, Delta Thistle, Vancouver Club, Royal City
Skip: Bill Rafter
Third: Mike Weir
Second: John Smiley
Lead: Ray Wong
Fifth:
Coach:
   
Roemer
Delta Thistle
Skip: Alan Roemer
Third: Vic Shimizu
Second: Vic Miller
Lead: Dwayne Uyede
Fifth:
Coach:
   
Sieg
Langley Curling Centre
Skip: Lyle Sieg
Third: Fred Cleutinx
Second: Carl Lebreche
Lead: Kevin Jeannotte
Fifth:
Coach:
   
Wright
Kelowna, Royal City, Delta, Comox Valley
Skip: Steve Wright
Third: Ron Schmidt
Second: Brett Kury
Lead: Ernie Daniels
Fifth:
Coach:
   


Sponsors