Parksville Curling Club

2018 belairdirect BC Men's Curling Championship

Parksville, BC
Tuesday, January 30, 2018 to Sunday, February 04, 2018


Qualifiers

EventTeam
ChampionGeall



Draw Times

DatesDraws
Wednesday, January 31, 2018Draw 1 - 2:00PM / Draw 2 - 7:30PM
Thursday, February 01, 2018Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 2:00PM / Draw 5 - 7:00PM
Friday, February 02, 2018Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 2:00PM / Draw 8 - 7:00PM
Saturday, February 03, 2018Draw 9 - 2:00PM / Draw 10 - 7:00PM
Sunday, February 04, 2018Draw 11 - 11:00AM / Draw 12 - 4:00PM


Draw 1 - 2:00PM

Game : 1-A | Event : A [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Longworth0000400210 07
Dezura*0200031001 29

Game : 1-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Montgomery0020010102 6
Medford*0101101010 5

Game : 1-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Craig*0020215X10
Baier0101000X2

Game : 1-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Eden*0000200020 4
Jackson0002010101 5

Draw 2 - 7:30PM

Game : 2-A | Event : A [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Pierce*1002011000 5
Montgomery0100300201 7

Game : 2-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Cotter02010003X6
Dezura*00100100X2

Game : 2-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Jackson*0101002030 7
Joanisse1010100302 8

Game : 2-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Geall112002001X 7
Craig*000010110X 3

Draw 3 - 9:00AM

Game : 3-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Craig111001101X 6
Medford*000100010X 2

Game : 3-B | Event : B [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Jackson0101020010 16
Longworth*0010200101 05

Game : 3-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Dezura010220101X 7
Eden*201000010X 4

Game : 3-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Pierce20201040X9
Baier*01010201X5

Draw 4 - 2:00PM

Game : 4-A | Event : A [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Joanisse020100020X 5
Geall*201011101X 7

Game : 4-B | Event : C [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Eden203112X9
Medford*010000X1

Game : 4-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Montgomery0400100200 7
Cotter*0013002021 9

Draw 5 - 7:00PM

Game : 5-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Montgomery1020010011 06
Pierce*0101201100 28

Game : 5-B | Event : B [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Dezura0110210030 8
Joanisse*1002002203 10

Game : 5-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Cotter0020400001 7
Geall*0101011110 6

Game : 5-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Craig*00000010X1
Jackson20001201X6

Draw 6 - 9:00AM

Game : 6-A | Event : C [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Longworth001010100X 3
Baier*100202011X 7

Game : 6-B | Event : B [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Geall0000020101 4
Jackson*0010000010 2

Game : 6-C | Event : C [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Eden020001020X 5
Montgomery*100220201X 8

Game : 6-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Pierce1010210201 8
Joanisse*0102003010 7

Draw 7 - 2:00PM

Game : 7-A | Event : C [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Montgomery0201010201 29
Dezura*1020102010 07

Game : 7-B | Event : C [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Craig*102030010X 7
Joanisse020203301X 11

Game : 7-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Geall203012X8
Pierce*010200X3

Game : 7-D | Event : C [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Baier*0011010001 04
Jackson0100101100 15

Draw 8 - 7:00PM

Game : 8-A | Event : C [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Joanisse*001030402X 10
Jackson120101020X 7

Game : 8-B | Event : C [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Montgomery*0210010201 7
Pierce1001101020 6

Draw 9 - 2:00PM

Game : 9-C | Event : QF [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Cotter31000020X6
Geall*00001001X2

Draw 10 - 7:00PM

Game : 10-C | Event : QF [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Joanisse001001020X 4
Montgomery*100120201X 7

Draw 11 - 11:00AM

Game : 11-C | Event : SF [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Montgomery003010001X 5
Geall*020100120X 6

Draw 12 - 4:00PM

Game : 12-C | Event : FIN [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Cotter0102010201 07
Geall*0010201030 29

Brackets



Event A

 
 Cotter [6]
         
             
 Longworth [7]
Draw 2  Ice B   (L to B8)
 Cotter [9]
       
             
Draw 1  Ice A   (L to B1)
 Dezura [2]
         
             
 Dezura [9]
  Draw 4  Ice D   (L to B9)
 Cotter [7]
     
             
 
 Pierce [5]
         
             
 Montgomery [6]
Draw 2  Ice A   (L to B6)
 Montgomery [7]
       
             
Draw 1  Ice B   (L to B3)
 Montgomery [7]
         
             
 Medford [5]
    Draw 5  Ice C   (L to B11) Cotter    
       
Qualifier 1  
   
 
 Geall [7]
         
             
 Baier [2]
Draw 2  Ice D   (L to B4)
 Geall [7]
       
             
Draw 1  Ice C   (L to B5)
 Craig [3]
         
             
 Craig [10]
  Draw 4  Ice A   (L to B10)
 Geall [6]
     
             
 
 Joanisse [8]
         
             
 Jackson [5]
Draw 2  Ice C   (L to B2)
 Joanisse [5]
       
             
Draw 1  Ice D   (L to B7)
 Jackson [7]
         
             
 Eden [4] 
           
             
             

Event B

   
B11 Geall [4]
       
B2 Jackson [6]
           
             
Draw 3  Ice B   (L to C4)
 Jackson [6]
Draw 6  Ice B   (L to C9)
 Geall [8]
     
             
B1 Longworth [5]
           
  Draw 5  Ice D   (L to C7)
 Jackson [2]
       
B4 Craig [6]
           
             
Draw 3  Ice A   (L to C1)
 Craig [1]
         
             
B3 Medford [2]
           
      Draw 7  Ice C   (L to C10) Geall    
       
Qualifier 2  
   
 
B9 Montgomery [6]
         
             
B6 Pierce [9]
Draw 5  Ice A   (L to C5)
 Pierce [8]
       
             
Draw 3  Ice D   (L to C3)
 Pierce [8]
         
             
B5 Baier [5]
           
    Draw 6  Ice D   (L to C8)
 Pierce [3]
     
B8 Dezura [7]
           
             
Draw 3  Ice C   (L to C2)
 Dezura [8]
         
             
B7 Eden [4]
Draw 5  Ice B   (L to C6)
 Joanisse [7]
       
             
 
B10 Joanisse [10]
         
             
             

Event C

C2 Eden [9]
           
             
Draw 4  Ice B   
 Eden [5]
 
C10 Pierce [6]
     
             
C1 Medford [1]
Draw 6  Ice C   
 Montgomery [9]
Draw 8  Ice B    Montgomery    
       
Qualifier 3  
   
 
C5 Montgomery [8]
Draw 7  Ice A   
 Montgomery [7]
     
             
   
C6 Dezura [7]
       
             
             
             
             
   
C9 Jackson [5]
       
             
 
C4 Longworth [3]
Draw 7  Ice D   
 Jackson [7]
     
             
  Draw 6  Ice A   
 Baier [4]
       
             
 
C3 Baier [7]
  Draw 8  Ice A    Joanisse    
       
Qualifier 4  
   
   
C8 Joanisse [11]
       
             
    Draw 7  Ice B   
 Joanisse [10]
     
             
   
C7 Craig [7]
       
             
             

Event PL

             
 
1 Qualifier - 
 Cotter [6]
       
             
    Draw 9  Ice C   (L to Q12)
 Cotter [7]
     
             
 
2 Qualifier - 
 Geall [2]
       
             
3 Qualifier - 
 Montgomery [7]
  Draw 12  Ice C    Geall    
       
Champion  
   
  Draw 10  Ice C   
 Montgomery [5]
       
             
4 Qualifier - 
 Joanisse [4]
Draw 11  Ice C   
 Geall [9]
     
             
 
Q1 vs Q2 Loser - 
 Geall [6]
       
             
             



Teams

Baier
Kelowna Curling Club
Skip: Chris Baier
Third: Adam Cseke
Second: Matt Tolley
Lead: Cal Jackson
Fifth: Will Sutton
Coach:
   
Cotter
Vernon Curling Club
Skip: Jim Cotter
Third: Catlin Schneider
Second: Tyrel Griffith
Lead: Rick Sawatsky
Fifth:
Coach:
   
Craig
Victoria Curling Centre
Skip: Wes Craig
Third: Gerald Poelman
Second: Tony Anslow
Lead: Victor Gamble
Fifth:
Coach:
   
Dezura
Golden Ears Winter Club
Skip: Grant Dezura
Third: Brendan Willis
Second: Bryan Kedziora
Lead: Mitch Young
Fifth:
Coach:
   
Eden
Penticton Curling Club
Skip: Wylie Eden
Third: Sean Matheson
Second: Jason Larence
Lead: Tyler Jaeger
Fifth:
Coach:
   
Geall
Kelowna Curling Club
Skip: Sean Geall
Third: Jeffrey Richard
Second: Andrew Nerpin
Lead: David Harper
Fifth:
Coach:
   
Jackson
Victoria Curling Centre
Skip: Glen Jackson
Third: Andrew Komlodi
Second: Corey Chester
Lead: Joel Cave
Fifth: Alex Horvath
Coach:
   
Joanisse
Golden Ears Winter Club
Skip: Dean Joanisse
Third: Paul Cseke
Second: Jay Wakefield
Lead: John Cullen
Fifth: Steve Petryk
Coach: Brett Kury
   
Longworth
Vernon Curling Club
Skip: Mark Longworth
Third: Michael Longworth
Second: Rob Nobert
Lead: John Slattery
Fifth: Aron Herrick
Coach:
   
Medford
Cranbrook Curling Centre
Skip: Chris Medford
Third: Steve Tersmette
Second: Josh Firman
Lead: Jeff Langin
Fifth:
Coach:
   
Montgomery
Victoria Curling Centre
Skip: Jason Montgomery
Third: Cam de Jong
Second: Miles Craig
Lead: Will Duggan
Fifth: Paul Henderson
Coach:
   
Pierce
Royal City Curling Club
Skip: Brent Pierce
Third: Andrew Bilesky
Second: Steve Kopf
Lead: Rhys Gamache
Fifth: Matthew McCrady
Coach: Jamie McTavish
   


Sponsors
belairdirect