Mission Curling Club

2017-18 U18 Open Playdowns Boys Lower Mainland

Mission, BC
Friday, January 26, 2018 to Sunday, January 28, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Tao
2 Kwok
3 COLWELL
4 Habkirk
5 Kopytko



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 26, 2018Draw 1 - 3:00PM / Draw 2 - 7:00PM
Saturday, January 27, 2018Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 1:00PM / Draw 5 - 5:00PM
Sunday, January 28, 2018Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 1:00PM


Draw 1 - 3:00PM

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Ellis10103102X8
Kent*01020030X6

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Tao05002000X7
Kita*10020110X5

Draw 2 - 7:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Kopytko01001020X4
Kwok*00020202X6

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
COLWELL01003024X10
Habkirk*10010300X5

Draw 3 - 9:00AM

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
COLWELL*0000X0
Kwok2321X8

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Tao2202100X7
Ellis*0010001X2

Draw 4 - 1:00PM

Game : 4-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Kent*10010103X6
Kita01101020X5

Game : 4-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Kopytko01020200X5
Habkirk*10101021X6

Draw 5 - 5:00PM

Game : 5-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Ellis*00102202X7
Habkirk20040020X8

Game : 5-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
COLWELL*1011104X8
Kent0100010X2

Draw 6 - 9:00AM

Game : 6-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Kent*1100100X3
Kopytko0011024X8

Game : 6-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Ellis*40010112X9
Kita01102000X4

Draw 7 - 1:00PM

Game : 7-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Ellis100202000X 5
Kopytko*011010111X 6

Brackets



Event A

 Tao [7]
           
             
Draw 1  Ice  3  (L to B1)
 Tao [7]
         
             
 Kita [5] 
           
  Draw 3  Ice  4  (L to B5) Tao        
  Ellis [8]
 
Qualifier 1  
       
             
Draw 1  Ice  2  (L to B2)
  Ellis [2]
         
             
 Kent [6] 
           
             
 Kopytko [4]
           
             
Draw 2  Ice  1  (L to B3)
 Kwok [8]
         
             
 Kwok [6] 
           
  Draw 3  Ice  3  (L to B6) Kwok        
 COLWELL [10]
 
Qualifier 2  
       
             
Draw 2  Ice  2  (L to B4)
 COLWELL [0]
         
             
 Habkirk [5]
           
             
             

Event B

B1 Kita [5]
           
             
Draw 4  Ice  1  (L to C1)
 Kent [2]
         
             
B2 Kent [6]
Draw 5  Ice  2  (L to C3) COLWELL        
   
Qualifier 3  
       
 
B6 COLWELL [8]
         
             
B3 Kopytko [5]
           
             
Draw 4  Ice  3  (L to C2)
 Habkirk [8]
         
             
B4 Habkirk [6]
Draw 5  Ice  1  (L to C4) Habkirk        
   
Qualifier 4  
       
 
B5  Ellis [7]
         
             
             

Event C

C1 Kita [4]
           
             
Draw 6  Ice  4  
  Ellis [5]
         
             
C4  Ellis [9]
           
  Draw 7  Ice  3   Kopytko        
C2 Kopytko [8]
 
Qualifier 5  
       
             
Draw 6  Ice  1  
 Kopytko [6]
         
             
C3 Kent [3]
           
             
             



Teams

Ellis
Duncan Curling Center, Nanaimo
Skip: Mack Ellis
Third: Troy Cowan
Second: Duncan Gallop
Lead: Sam Husdon
Fifth:
Coach: Kelly Meikle
   
COLWELL
VERNON AND SALMON ARM CURLING CLUBS
Skip: Erik Colwell
Third: Ben Morin
Second: Adam Raber
Lead: Andrew Cowell
Fifth: Gray Simms
Coach: Dale Hofer
   
Habkirk
Coquitlam
Skip: Sean Habkirk
Third: Caleb Simpson
Second: Noah Shukyn
Lead: Jarrett Dixon
Fifth: Martin Shen
Coach: Ken Krause
   
Kent
Coquitlam
Skip: Connor Kent
Third: Alex Duncan-Wu
Second: Eugene Fei
Lead: Daniel Deng
Fifth: Matthew Fenton
Coach: Darren Kent/Brad Fenton
   
Kita
Penticton and Oliver
Skip: Tane Kita
Third: Tyler Antunes
Second: Keiji Kita
Lead: Owen Manning
Fifth:
Coach: Bruce Schroter
   
Kopytko
Kamloops Curling Center
Skip: Mitchell Kopytko
Third: Colorado Marr
Second: Ryan Watson
Lead: Kieren O'Neil
Fifth:
Coach: Brenda Nordin/Chad Kopytko
   
Kwok
Delta Thistle Curling Club, Richmond Curling Club
Skip: Gabriel Kwok
Third: David Hignell
Second: Brandon Tong
Lead: David Price
Fifth: Alex Luowan
Coach: Peter Kwok
   
Tao
Richmond Curling Club
Skip: Johnson Tao
Third: Connor Deane
Second: David Loken
Lead: Michael Nunn
Fifth: Jay Hou
Coach: Cody Tanaka
   


Sponsors
Optimist International