Kerry Park Curling Centre

2018 Mixed Regional Playdown - Island

Mill Bay, BC
Saturday, March 03, 2018 to Sunday, March 04, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Craig
2 De Jong



Draw Times

DatesDraws
Saturday, March 03, 2018Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 1:30PM / Draw 3 - 6:00PM
Sunday, March 04, 2018Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Henderson*1001304X9
Drought0110020X4

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Croteau0100002X3
Team BCDE*1011120X6

Draw 2 - 1:30PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Craig*02100003X6
Team BCDE10011110X5

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Henderson03100201X7
De Jong*20001020X5

Draw 3 - 6:00PM

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
De Jong*00200120X5
Croteau11000001X3

Game : 3-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Team BCDE*01100112X6
Drought00011000X2

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
De Jong2004022X10
Team BCDE*0130100X5

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Craig1010040X6
Henderson*0200100X3

Draw 5 - 1:00PM

Game : 5-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Henderson*20001020X5
De Jong02120102X8

Brackets



Event A

 Croteau [3]
           
             
Draw 1  Ice  4  (L to B1)
 Team BCDE [5]
         
             
 Team BCDE [6]
Draw 2  Ice  1  (L to B3)
 Craig [6]
       
             
 
 Craig [6]
         
             
 Drought [4]
  Draw 4  Ice  3  (L to B5) Craig      
     
Qualifier 1  
     
Draw 1  Ice  3  (L to B2)
 Henderson [7]
         
             
 Henderson [9]
Draw 2  Ice  2  (L to B4)
 Henderson [3]
       
             
 
 De Jong [5]
         
             
             

Event B

B1 Croteau [3]
           
             
Draw 3  Ice  3  
 De Jong [10]
         
             
B4 De Jong [5]
           
  Draw 4  Ice  1  
 De Jong [8]
       
B2 Drought [2]
           
             
Draw 3  Ice  4  
 Team BCDE [5]
Draw 5  Ice  2   De Jong      
     
Qualifier 2  
     
B3 Team BCDE [6]
           
   
B5 Henderson [5]
       
             
             



Teams

Craig
Kerry Park/Nanaimo Curling Centres
Skip: Wes Craig
Third: Kesa Van Osch
Second: Miles Craig
Lead: Kalia Van Osch
Fifth:
Coach:
   
Croteau
Victoria/Chilliwack/Parksville
Skip: Connar Croteau
Third: Everly Royea
Second: Derek Chandler
Lead: Julia Kresse
Fifth:
Coach:
   
De Jong
Victoria Curling Club
Skip: Cameron de Jong
Third: Taylor Reese-Hansen
Second: Alex Horvath
Lead: Mariah Coulombe
Fifth:
Coach:
   
Drought
Kerry Park/Duncan
Skip: Zack Drought
Third: Brenna Drought
Second: Nick Drought
Lead: Brooke Reintjes
Fifth:
Coach:
   
Henderson
Victoria Curling Club
Skip: Paul Henderson
Third: Jordan Koster
Second: Tim Henderson
Lead: Sydney Brilz
Fifth:
Coach:
   
Team BCDE
Victoria/Duncan/Parksville
Skip: Sophie Brissette
Third: Troy Cowan
Second: Hannah Durrant
Lead: Mackenzie Ellis
Fifth:
Coach:
   


Sponsors
AMJ Campbell