Richmond Curling Club

2018 AMJ Campbell Van Lines BC Mixed Curling Championship

Richmond, BC
Thursday, April 19, 2018 to Sunday, April 22, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Pierce
2 Tanaka
3 De Jong
4 Craig
ChampionTanaka



Draw Times

DatesDraws
Thursday, April 19, 2018Draw 1 - 2:00PM / Draw 2 - 7:30PM
Friday, April 20, 2018Draw 3 - 9:30AM / Draw 4 - 2:30PM / Draw 5 - 7:30PM
Saturday, April 21, 2018Draw 6 - 9:30AM / Draw 7 - 2:30PM / Draw 8 - 7:30PM
Sunday, April 22, 2018Draw 9 - 9:30AM / Draw 10 - 2:30PM


Draw 1 - 2:00PM

Game : 1-A | Event : A [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Pierce02020101X6
Horning*10101010X4

Game : 1-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Guignard0000030X3
Belway*1022002X7

Game : 1-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Cseke0101010X3
Tanaka*2000103X6

Game : 1-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
De Jong*1000201X4
Richard0001010X2

Draw 2 - 7:30PM

Game : 2-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Richard*012302X8
Cseke100010X2

Game : 2-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
De Jong*10100020X4
Tanaka03000101X5

Game : 2-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Guignard00010020X3
Horning*01101201X6

Game : 2-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Craig*102022X7
Belway010100X2

Draw 3 - 9:30AM

Game : 3-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Pierce212013X9
Craig*000200X2

Game : 3-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Belway0001010X2
Richard*1010205X9

Game : 3-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
De Jong*100300100X 5
Horning011001021X 6

Draw 4 - 2:30PM

Game : 4-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Craig*10010110X4
Richard01101002X5

Game : 4-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Pierce2302X7
Tanaka*0010X1

Game : 4-D | Event : C [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Cseke0200110X4
Guignard*1000001X2

Draw 5 - 7:30PM

Game : 5-A | Event : C [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Belway1000X1
De Jong*0314X8

Game : 5-B | Event : C [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Craig*1103020X7
Cseke0010101X3

Game : 5-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Richard*02010110X5
Horning10102002X6

Draw 6 - 9:30AM

Game : 6-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Tanaka*1010402X8
Horning0102020X5

Draw 7 - 2:30PM

Game : 7-B | Event : C [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Richard*10110000X3
De Jong01001201X5

Game : 7-C | Event : C [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Craig0102022X7
Horning*0010200X3

Draw 8 - 7:30PM

Game : 8-B | Event : QF [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Pierce020010X3
Tanaka*103202X8

Game : 8-D | Event : QF [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
De Jong1003010X5
Craig*0310302X9

Draw 9 - 9:30AM

Game : 9-B | Event : SF [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Pierce*20303X8
Craig01010X2

Draw 10 - 2:30PM

Game : 10-C | Event : FIN [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Tanaka0302001X6
Pierce*0010020X3

Brackets



Event A

 Guignard [3]
           
             
Draw 1  Ice B   (L to B5)
 Belway [2]
         
             
 Belway [7]
Draw 2  Ice D   (L to B7)
 Craig [2]
       
             
 
 Craig [7]
         
    Draw 3  Ice B   (L to B4)
 Pierce [7]
     
 
 Pierce [6]
         
             
  Draw 1  Ice A   (L to B5)
 Pierce [9]
       
             
 
 Horning [4]
         
      Draw 4  Ice C   (L to B1) Pierce    
 
 Cseke [3]
   
Qualifier 1  
   
             
  Draw 1  Ice C   (L to B6)
 Tanaka [5]
       
             
 
 Tanaka [6]
         
    Draw 2  Ice B   (L to B3)
 Tanaka [1]
     
 
 Richard [2]
         
             
  Draw 1  Ice D   (L to B6)
 De Jong [4]
       
             
 
 De Jong [4]
         
             
             

Event B

 
B5 Guignard [3]
         
             
  Draw 2  Ice C   (L to C5)
 Horning [6]
       
             
 
B5 Horning [6]
Draw 3  Ice D   (L to C4)
 Horning [6]
     
             
   
B3 De Jong [5]
       
             
B6 Cseke [2]
           
      Draw 5  Ice C   (L to C2)
 Horning [5]
   
Draw 2  Ice A   (L to C5)
 Richard [9]
         
             
B6 Richard [8]
Draw 3  Ice C   (L to C4)
 Richard [5]
       
             
 
B7 Belway [2]
Draw 4  Ice A   (L to C3)
 Richard [5]
Draw 6  Ice A   (L to C1) Tanaka  
         
Qualifier 2  
 
   
B4 Craig [4]
       
             
             
       
B1 Tanaka [8]
   
             
             

Event C

 
C4 Belway [1]
         
             
  Draw 5  Ice A   
 De Jong [5]
       
             
 
C4 De Jong [8]
Draw 7  Ice B    De Jong      
     
Qualifier 3  
     
   
C2 Richard [3]
       
             
C5 Cseke [4]
           
             
Draw 4  Ice D   
 Cseke [3]
         
             
C5 Guignard [2]
Draw 5  Ice B   
 Craig [7]
       
             
 
C3 Craig [7]
Draw 7  Ice C    Craig      
     
Qualifier 4  
     
   
C1 Horning [3]
       
             
             

Event PL

             
 
1 Qualifier - 
 Pierce [3]
       
             
    Draw 8  Ice B   (L to Q12)
 Tanaka [6]
     
             
 
2 Qualifier - 
 Tanaka [8]
       
             
3 Qualifier - 
 De Jong [5]
  Draw 10  Ice C    Tanaka    
       
Champion  
   
  Draw 8  Ice D   
 Craig [2]
       
             
4 Qualifier - 
 Craig [9]
Draw 9  Ice B   
 Pierce [3]
     
             
 
Q1 vs Q2 Loser - 
 Pierce [8]
       
             
             



Teams

Belway
Salmon Arm Curling Club
Skip: Dave Belway
Third: Sandra Jenkins
Second: Scott Furevick
Lead: Tracey LaTosky
Fifth:
Coach:
   
Craig
Kerry Park/Nanaimo Curling Centres
Skip: Wes Craig
Third: Kesa Van Osch
Second: Miles Craig
Lead: Kalia Van Osch
Fifth:
Coach:
   
Cseke
Penticton
Skip: Adam Cseke
Third: Jodie Brennan
Second: Matt Tolley
Lead: Jenna Denton
Fifth:
Coach:
   
De Jong
Victoria Curling Club
Skip: Cameron de Jong
Third: Taylor Reese-Hansen
Second: Alex Horvath
Lead: Mariah Coulombe
Fifth:
Coach:
   
Guignard
Vancouver Curling Club
Skip: Jeff Guignard
Third: Heather Hansen
Second: Steve Forrest
Lead: Michelle MacLeod
Fifth:
Coach:
   
Horning
Castlegar
Skip: Deane Horning
Third: Susan McKenzie
Second: James McKenzie
Lead: Nicole Horning
Fifth:
Coach:
   
Pierce
Royal City - New West Minster
Skip: Brent Pierce
Third: Grace MacInnes
Second: Matthew McCrady
Lead: Megan Daniels
Fifth:
Coach:
   
Richard
Victoria/Chilliwack
Skip: Jeff Richard
Third: Sarah Wark
Second: Rhys Gamache
Lead: Carley Sandwith
Fifth:
Coach:
   
Tanaka
Richmond Curling club and Tunnel Town.
Skip: Cody Tanaka
Third: Shawna Jensen
Second: Travis Cameron
Lead: Catera Park
Fifth:
Coach: Vic Shimizu
      
   


Sponsors
AMJ Campbell