Richmond Curling Club

2018 Lower Mainland Club Challenge - Women

Richmond, BC
Thursday, March 29, 2018 to Sunday, April 01, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Langley
2 Cloverdale
3 Royal City



Draw Times

DatesDraws
Thursday, March 29, 2018Draw 1 - 7:30PM
Friday, March 30, 2018Draw 2 - 10:00AM / Draw 3 - 2:00PM / Draw 4 - 8:00PM
Saturday, March 31, 2018Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 12:30PM / Draw 7 - 4:00PM / Draw 8 - 8:00PM
Sunday, April 01, 2018Draw 9 - 9:00AM / Draw 10 - 12:30PM / Draw 11 - 4:00PM


Draw 1 - 7:30PM

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Richmond1200114X9
Tunnel Town*0011000X2

Game : 1-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Vancouver0512010X9
Peace Arch*1000101X3

Game : 1-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Marpole1010120X5
Cloverdale*0001001X2

Game : 1-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Delta Thistle0201501X9
Royal City*1010010X3

Draw 2 - 10:00AM

Game : 2-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Abbotsford02101101X6
Golden Ears Winter Club*10020020X5

Game : 2-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Howe Sound01110211X7
Port Moody*10003000X4

Game : 2-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Langley04002401X 11
Mission*20120020X 7

Game : 2-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Tunnel Town3011101X7
Peace Arch*0100020X3

Draw 3 - 2:00PM

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Marpole00010210X4
Delta Thistle*20102001X6

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Cloverdale10203100X7
Royal City*03020012X8

Game : 3-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Abbotsford10022000X5
Howe Sound*04200111X9

Game : 3-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Richmond1002000X3
Vancouver*0210222X9

Draw 4 - 8:00PM

Game : 4-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Abbotsford02000X2
Royal City*20331X9

Game : 4-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Mission0000X0
Richmond*3125X11

Game : 4-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Golden Ears Winter Club310104X9
Port Moody*001010X2

Game : 4-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Marpole110204X8
Tunnel Town*001010X2

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Peace Arch000000X0
Cloverdale*252122X14

Game : 5-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Vancouver002000221X 7
Delta Thistle*030111000X 6

Game : 5-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Howe Sound021030100X 7
Langley*300101022X 9

Draw 6 - 12:30PM

Game : 6-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Richmond10220020X7
Howe Sound*02001102X6

Game : 6-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Vancouver0103010X5
Langley*1040102X8

Game : 6-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Marpole22010111X8
Royal City*00202000X4

Game : 6-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Golden Ears Winter Club30020100X6
Delta Thistle*01101011X5

Draw 7 - 4:00PM

Game : 7-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Delta Thistle100000X1
Royal City*011416X13

Game : 7-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Tunnel Town0212000X5
Abbotsford*1000111X4

Game : 7-7 | Event : C [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Howe Sound020020X4
Cloverdale*502202X11

Game : 7-8 | Event : C [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Port Moody0112024X10
Mission*1000200X3

Draw 8 - 8:00PM

Game : 8-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Golden Ears Winter Club025010X8
Richmond*000101X2

Game : 8-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Marpole1X1
Vancouver*0X0

Draw 9 - 9:00AM

Game : 9-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Marpole20110121X8
Golden Ears Winter Club*02003000X5

Game : 9-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Royal City1X1
Vancouver*0X0

Game : 9-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Port Moody01011000X3
Cloverdale*10100122X7

Game : 9-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Tunnel Town00030X3
Richmond*41205X12

Draw 10 - 12:30PM

Game : 10-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Richmond10101010X4
Royal City*01030101X6

Game : 10-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Cloverdale01010101X4
Golden Ears Winter Club*00101010X3

Draw 11 - 4:00PM

Game : 11-2 | Event : C [IN PROGRESS]

Sheet 2 H1234567891011Total
Cloverdale0
Royal City0

Brackets



Event A

 Richmond [9]
           
             
Draw 1  Ice  5  (L to B1)
 Richmond [3]
         
             
 Tunnel Town [2]
           
  Draw 3  Ice  8  (L to B8)
 Vancouver [7]
       
 Vancouver [9]
           
             
Draw 1  Ice  6  (L to B2)
 Vancouver [9]
         
             
 Peace Arch [3]
           
    Draw 5  Ice  7  (L to B11)
 Vancouver [5]
     
 Marpole [5]
           
             
Draw 1  Ice  7  (L to B3)
 Marpole [4]
         
             
 Cloverdale [2]
           
  Draw 3  Ice  5  (L to B9)
 Delta Thistle [6]
       
 Delta Thistle [9]
           
             
Draw 1  Ice  8  (L to B4)
 Delta Thistle [6]
         
             
 Royal City [3]
    Draw 6  Ice  6  (L to B13)      
        Langley    
 Abbotsford [6]
     
Qualifier 1  
   
             
Draw 2  Ice  5  (L to B5)
 Abbotsford [5]
         
             
 Golden Ears Winter Club [5]
           
  Draw 3  Ice  7  (L to B10)
 Howe Sound [7]
       
 Howe Sound [7]
           
             
Draw 2  Ice  6  (L to B6)
 Howe Sound [9]
         
    Draw 5  Ice  8  (L to B12)
 Langley [8]
     
 Port Moody [4]
           
             
 
 Langley [11]
         
   
 Langley [9]
       
  Draw 2  Ice  7  (L to B7)          
             
 
 Mission [7]
         
             
             

Event B

 
B9 Marpole [8]
         
             
B1 Tunnel Town [7]
Draw 4  Ice  8  (L to C6)
 Marpole [8]
       
             
Draw 2  Ice  8  (L to C1)
 Tunnel Town [2]
         
             
B2 Peace Arch [3]
  Draw 6  Ice  7  (L to C9)
 Marpole [1]
     
             
 
B10 Abbotsford [2]
         
             
B3 Cloverdale [7]
Draw 4  Ice  5  (L to C7)
 Royal City [4]
Draw 8  Ice  3  (L to C11)
 Marpole [8]
   
             
Draw 3  Ice  6  (L to C2)
 Royal City [9]
         
             
B4 Royal City [8]
   
B13 Vancouver [0]
     
             
 
B5 Golden Ears Winter Club [9]
         
        Draw 9  Ice  1  (L to C12) Marpole  
  Draw 4  Ice  7  (L to C3)
 Golden Ears Winter Club [6]
   
Qualifier 2  
 
             
 
B6 Port Moody [2]
Draw 6  Ice  8  (L to C8)
 Golden Ears Winter Club [8]
     
             
   
B11 Delta Thistle [5]
       
             
 
B7 Mission [0]
  Draw 8  Ice  2  (L to C10)
 Golden Ears Winter Club [5]
   
             
  Draw 4  Ice  6  (L to C4)
 Richmond [7]
       
             
 
B8 Richmond [11]
Draw 6  Ice  5  (L to C5)
 Richmond [2]
     
             
   
B12 Howe Sound [6]
       
             
             

Event C

 
C3 Port Moody [10]
         
             
  Draw 7  Ice  8  
 Port Moody [3]
       
             
 
C4 Mission [3]
         
    Draw 9  Ice  3  
 Cloverdale [4]
     
 
C5 Howe Sound [4]
         
             
C1 Peace Arch [0]
Draw 7  Ice  7  
 Cloverdale [7]
Draw 10  Ice  4  
 Cloverdale 
   
             
Draw 5  Ice  5  
 Cloverdale [11]
         
     
C12 Golden Ears Winter Club [3]
     
C2 Cloverdale [14]
           
             
 
C6 Tunnel Town [5]
         
        Draw 11  Ice  2      
  Draw 7  Ice  6  
 Tunnel Town [3]
     
         
Qualifier 3  
 
 
C7 Abbotsford [4]
Draw 9  Ice  4  
 Richmond [4]
     
             
   
C10 Richmond [12]
       
             
 
C8 Delta Thistle [1]
  Draw 10  Ice  3  
 Royal City 
   
             
  Draw 7  Ice  5  
 Royal City [1]
       
             
 
C9 Royal City [13]
Draw 9  Ice  2  
 Royal City [6]
     
             
   
C11 Vancouver [0]
       
             
             



Teams

Abbotsford
Skip: Barb Sinclair
Third: Shirley Hay
Second: Teri McLennan
Lead: Greta Dejong
Fifth:
Coach:
   
Cloverdale
Skip: Leanne Andrews
Third: Jenn Routliffe
Second: Ashley murray
Lead: Jaime Milward
Fifth:
Coach:
   
Delta Thistle
Skip: Charlotte West
Third: Ellen Davies
Second: Dianne Armstrong
Lead: Diane Sullivan
Fifth:
Coach:
   
Golden Ears Winter Club
Skip: Colleen Hannah
Third: Lisa Speers
Second: Cynthia Parton
Lead: Johanna Reed
Fifth:
Coach:
   
Howe Sound
Skip: Kari-Ann MacDonald
Third: Heather Chapman
Second: Lisa Boothroyd
Lead: Colleen McLellan
Fifth:
Coach:
   
Langley
Skip: Linda Brunn
Third: Cathy Chapman
Second: Donna Christian
Lead: Lori Johnson
Fifth:
Coach:
   
Marpole
Skip: Kenna Roald
Third: Miki Endo
Second: Tammy Cameron
Lead: Laura Fines
Fifth:
Coach:
   
Mission
Skip: Sherry Freeman
Third: Gwen Adams
Second: Koreen McKenzie
Lead: Cindy Campbell
Fifth:
Coach:
   
Peace Arch
Skip: Fiona Mulligan
Third: Susan Loken
Second: Toni Taylor
Lead: Linda Palm
Fifth:
Coach:
   
Port Moody
Skip: Judy Wynes
Third: Grace Swaisland
Second: Terri Evans
Lead: Chis Ohno
Fifth:
Coach:
   
Richmond
Skip: Yadranka Thompson
Third: Lisa Twerdy
Second: Nicole Seafoot
Lead: Mel Poggemoeller
Fifth:
Coach:
   
Royal City
Skip: Jill Gagnon
Third: Tammy Wierda
Second: Kate Russell
Lead: Brenda Alves
Fifth:
Coach:
   
Tunnel Town
Skip: Jennifer Sthankiya
Third: Nicole Kosmynka
Second: Marilyn Neufeld
Lead: Cindy Thrasher
Fifth:
Coach:
   
Vancouver
Skip: Rebecca Turley
Third: Michelle Macleod
Second: Cher Choi
Lead: Genna Patton
Fifth:
Coach:
   


Sponsors