Richmond Curling Club

2018 Lower Mainland Club Challenge - Men

Richmond, BC
Thursday, March 29, 2018 to Sunday, April 01, 2018


Qualifiers

EventTeam
1 Langley
2 Richmond
3 Royal City



Draw Times

DatesDraws
Thursday, March 29, 2018Draw 1 - 7:30PM
Friday, March 30, 2018Draw 2 - 10:00AM / Draw 3 - 2:00PM / Draw 4 - 8:00PM
Saturday, March 31, 2018Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 12:30PM / Draw 7 - 4:00PM / Draw 8 - 8:00PM
Sunday, April 01, 2018Draw 9 - 9:00AM / Draw 10 - 12:30PM / Draw 11 - 4:00PM


Draw 1 - 7:30PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Delta Thistle020001101X 5
Vancouver*001100020X 4

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Cloverdale1001010X3
Marpole*0320204X11

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Peace Arch0101020X4
Richmond*2030401X10

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Howe Sound001011021X 6
Tunnel Town*200200100X 5

Draw 2 - 10:00AM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Langley20110201X7
Mission*01001020X4

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Royal City11012000X5
Abbotsford*00100111X4

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Chilliwack04010102X8
Golden Ears Winter Club*20100020X5

Game : 2-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Vancouver0013004X8
Cloverdale*1200010X4

Draw 3 - 2:00PM

Game : 3-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Richmond312011X8
Howe Sound*000200X2

Game : 3-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Peace Arch0000202X4
Tunnel Town*0121020X6

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Langley301104X9
Royal City*020010X3

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Delta Thistle4100121X9
Marpole*0022000X4

Draw 4 - 8:00PM

Game : 4-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Golden Ears Winter Club0202116X12
Marpole*0010000X1

Game : 4-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Howe Sound10110021X6
Vancouver*01002200X5

Game : 4-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Mission01110010X4
Abbotsford*20000302X7

Game : 4-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Royal City2020204X10
Tunnel Town*0101020X4

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Cloverdale0X0
Peace Arch*1X1

Game : 5-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Delta Thistle00002010X3
Richmond*11110201X7

Game : 5-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Langley01020301X7
Chilliwack*10201020X6

Draw 6 - 12:30PM

Game : 6-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Howe Sound10110010X4
Royal City*01003101X6

Game : 6-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Richmond0020110X4
Langley*1104003X9

Game : 6-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Golden Ears Winter Club010410101X 8
Chilliwack*103001020X 7

Game : 6-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Abbotsford11100101X5
Delta Thistle*00011010X3

Draw 7 - 4:00PM

Game : 7-10 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Delta Thistle200000X2
Howe Sound*022211X8

Game : 7-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Vancouver21003001X7
Tunnel Town*00210230X8

Game : 7-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Chilliwack010001X2
Peace Arch*203210X8

Game : 7-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Mission110100020X 5
Marpole*002011101X 6

Draw 8 - 8:00PM

Game : 8-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Abbotsford0042010X7
Golden Ears Winter Club*0300101X5

Game : 8-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Royal City10100400X6
Richmond*02001051X9

Draw 9 - 9:00AM

Game : 9-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Richmond1020212X8
Abbotsford*0101000X2

Game : 9-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Howe Sound0000X0
Royal City*3221X8

Game : 9-7 | Event : C [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Marpole010301201X 8
Peace Arch*203010010X 7

Game : 9-8 | Event : C [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Tunnel Town00030X3
Golden Ears Winter Club*41205X12

Draw 10 - 12:30PM

Game : 10-7 | Event : C [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Golden Ears Winter Club1000010X2
Royal City*0201201X6

Game : 10-8 | Event : C [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Marpole11000200X4
Abbotsford*00111021X6

Draw 11 - 4:00PM

Game : 11-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Abbotsford01010100X3
Royal City*00002021X5

Brackets



Event A

 Delta Thistle [5]
           
             
Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Delta Thistle [9]
         
             
 Vancouver [4]
           
  Draw 3  Ice  4  (L to B8)
 Delta Thistle [3]
       
 Cloverdale [3]
           
             
Draw 1  Ice  2  (L to B2)
 Marpole [4]
         
             
 Marpole [11]
           
    Draw 5  Ice  3  (L to B11)
 Richmond [4]
     
 Peace Arch [4]
           
             
Draw 1  Ice  3  (L to B3)
 Richmond [8]
         
             
 Richmond [10]
           
  Draw 3  Ice  1  (L to B9)
 Richmond [7]
       
 Howe Sound [6]
           
             
Draw 1  Ice  4  (L to B4)
 Howe Sound [2]
         
             
 Tunnel Town [5]
           
      Draw 6  Ice  2  (L to B13) Langley    
       
Qualifier 1  
   
 Langley [7]
           
             
Draw 2  Ice  1  (L to B5)
 Langley [9]
         
             
 Mission [4]
           
  Draw 3  Ice  3  (L to B10)
 Langley [7]
       
 Royal City [5]
           
             
Draw 2  Ice  2  (L to B6)
 Royal City [3]
         
             
 Abbotsford [4]
  Draw 5  Ice  4  (L to B12)
 Langley [9]
     
             
             
 
 Chilliwack [8]
         
             
  Draw 2  Ice  3  (L to B7)
 Chilliwack [6]
       
             
 
 Golden Ears Winter Club [5]
         
             
             

Event B

 
B9 Howe Sound [6]
         
             
B1 Vancouver [8]
Draw 4  Ice  2  (L to C6)
 Howe Sound [4]
       
             
Draw 2  Ice  4  (L to C1)
 Vancouver [5]
         
             
B2 Cloverdale [4]
  Draw 6  Ice  1  (L to C9)
 Royal City [6]
     
             
 
B10 Royal City [10]
         
             
B3 Peace Arch [4]
Draw 4  Ice  4  (L to C7)
 Royal City [6]
Draw 8  Ice  7  (L to C11)
 Richmond [8]
   
             
Draw 3  Ice  2  (L to C2)
 Tunnel Town [4]
         
             
B4 Tunnel Town [6]
   
B13 Richmond [9]
     
             
             
             
 
B5 Mission [4]
    Draw 9  Ice  5  (L to C12) Richmond  
         
Qualifier 2  
 
  Draw 4  Ice  3  (L to C3)
 Abbotsford [5]
       
             
 
B6 Abbotsford [7]
Draw 6  Ice  4  (L to C8)
 Abbotsford [7]
     
             
   
B11 Delta Thistle [3]
       
             
 
B7 Golden Ears Winter Club [12]
  Draw 8  Ice  6  (L to C10)
 Abbotsford [2]
   
             
  Draw 4  Ice  1  (L to C4)
 Golden Ears Winter Club [8]
       
             
 
B8 Marpole [1]
Draw 6  Ice  3  (L to C5)
 Golden Ears Winter Club [5]
     
             
   
B12 Chilliwack [7]
       
             
             

Event C

 
C3 Mission [5]
         
             
  Draw 7  Ice  4  
 Marpole [8]
       
             
 
C4 Marpole [6]
         
    Draw 9  Ice  7  
 Marpole [4]
     
 
C5 Chilliwack [2]
         
             
C1 Cloverdale [0]
Draw 7  Ice  3  
 Peace Arch [7]
Draw 10  Ice  8  
 Abbotsford [3]
   
             
Draw 5  Ice  1  
 Peace Arch [8]
         
     
C12 Abbotsford [6]
     
C2 Peace Arch [1]
           
             
 
C6 Vancouver [7]
         
        Draw 11  Ice  6   Royal City  
  Draw 7  Ice  2  
 Tunnel Town [3]
   
Qualifier 3  
 
             
 
C7 Tunnel Town [8]
Draw 9  Ice  8  
 Golden Ears Winter Club [2]
     
             
   
C10 Golden Ears Winter Club [12]
       
             
 
C8 Delta Thistle [2]
  Draw 10  Ice  7  
 Royal City [5]
   
             
  Draw 7  Ice 1   
 Howe Sound [0]
       
             
 
C9 Howe Sound [8]
Draw 9  Ice  6  
 Royal City [6]
     
             
   
C11 Royal City [8]
       
             
             



Teams

Abbotsford
Skip: Kent Bird
Third: Don Frycz
Second: Nic Hoffard
Lead: Dayne Gagnon
Fifth:
Coach:
   
Chilliwack
Skip: Don Davis
Third: Brig Dewirth
Second: Chris Ware
Lead: Mike Desante
Fifth:
Coach:
   
Cloverdale
Skip: Rick Blore
Third: Mike Forsyth
Second: Warren Quan
Lead: Lee Baxter
Fifth:
Coach:
   
Delta Thistle
Skip: Cam McKinnon
Third: Patrick Prade
Second: Steven Lambie
Lead: Alan Roemer
Fifth:
Coach:
   
Golden Ears Winter Club
Skip: Jason Peckham
Third: Kyle Duncan
Second: David MacDonald
Lead: Jordan Kiss
Fifth:
Coach:
   
Howe Sound
Skip: Don Dorosh
Third: Paul Marlatt
Second: Hal Hughson
Lead: Gary Sims
Fifth:
Coach:
   
Langley
Skip: Darren Frycz
Third: Mike Sitter
Second: Don Monk
Lead: Steve Claxton
Fifth:
Coach:
   
Marpole
Skip: Chris Gomes
Third: Raj Manhas
Second: Marty Perry
Lead: Daleep Aujlay
Fifth:
Coach:
   
Mission
Skip: Mike Freeman
Third: Steve Hanni
Second: Bill Dalzell
Lead: Fred Moon
Fifth:
Coach:
   
Peace Arch
Skip: Larry Macdonald
Third: Ed Jaehrlich
Second: Andrew Ashton
Lead: Andrew Paul
Fifth:
Coach:
   
Richmond
Skip: Vic Shimizu
Third: Cody Tanaka
Second: Trevor Bakken
Lead: Mark Yodogawa
Fifth:
Coach:
   
Royal City
Skip: Will Sutton
Third: Rob Remple
Second: Rick Threinen
Lead: Bruce Curry
Fifth:
Coach:
   
Tunnel Town
Skip: Mike Ashworth
Third: Don Hadden
Second: Peter Holloway
Lead: Greg Ashworth
Fifth:
Coach:
   
Vancouver
Skip: Richard Brower
Third: Craig Witaker
Second: Hamish Macdonald
Lead: Andrew Gray
Fifth:
Coach:
   


Sponsors