Osoyoos International Curling Club

Junior Men's Thompson Okanagan Playdowns

Osoyoos, BC
Friday, November 30, 2018 to Sunday, December 02, 2018


Qualifiers

EventTeam
A Colwell



Draw Times

DatesDraws
Friday, November 30, 2018Draw 1 - 7:00PM
Saturday, December 01, 2018Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 2:00PM / Draw 4 - 7:00PM
Sunday, December 02, 2018Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 2:00PM


Draw 1 - 7:00PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Lowery*1011010100 5
Tolko0100201021 7

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Kopytko01311211X10
Kita*30000000X3

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Colwell030104304X 15
Tolko*102010030X 7

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Lowery1110001102 07
Kita*0002120020 18

Draw 3 - 2:00PM

Game : 3-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Tolko*0210200000 5
Kita1001011113 9

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Colwell1000100121 6
Kopytko*0001012000 4

Draw 4 - 7:00PM

Game : 4-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Kopytko00102000X3
Kita*02030312X11

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Colwell32042X11
Kita*00100X1

Brackets



Event A

   
 Colwell [15]
       
             
 
 Tolko [7]
Draw 2  Ice  2  (L to B3)
 Colwell [6]
     
             
  Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Tolko [7]
       
             
 
 Lowery [5]
  Draw 3  Ice  3  (L to B4)(Winner to B5)
B5 Colwell 
   
             
   
 Kopytko [10]
       
             
    Draw 1  Ice  2  (L to B2)
 Kopytko [4]
     
             
   
 Kita [3] 
  Draw 6  Ice  3   Colwell  
         
A - Qualifier  
 
             
             
     
B5 Colwell [11]
     
             
B1 Lowery [7]
 
B4 Kopytko [3]
Draw 5  Ice  2  
 Colwell  
   
             
Draw 2  Ice  3  
 Kita [9]
Draw 4  Ice  4  
 Kita [1] 
     
             
B2 Kita [8]
Draw 3  Ice  1  
 Kita [11]
       
             
 
B3 Tolko [5]
         
             
             



Teams

Colwell
Vernon, Kelowna, Invermere
Skip: Erik Colwell
Third: Logan Miron
Second: Ben Morin
Lead: Tyler Powell
Fifth:
Coach: Dale Hofer
   
Kita
Penticton/Oliver/Kelowna
Skip: Tane Kita
Third: Tyler Antunes
Second: Keiji Kita
Lead: Ramsay Murray
Fifth:
Coach: Bruce Schroter
   
Kopytko
Kamloops
Skip: Mitchell Kopytko
Third: Colorado Marr
Second: Ryan Watson
Lead: Kieren O'Neil
Fifth:
Coach: Brenda Nordin
   
Lowery
Summerland/Penticton
Skip: Matthew Lowery
Third: Ryan Trip
Second: Zachary Kuechle
Lead: Jacob Martin
Fifth:
Coach: Glen Brennan
   
Tolko
Kelowna
Skip: Joel Kentel
Third: Anthony Schembri
Second: Nolan Schmeeckle
Lead: Charly Reed
Fifth:
Coach: Robert Harris
      
   


Sponsors