Ashcroft Curling Club

Junior Men's Open Qualifier

Ashcroft, BC
Friday, December 07, 2018 to Sunday, December 09, 2018


Qualifiers

EventTeam
A Marshall
B Yamada
C Silversides



Draw Times

DatesDraws
Friday, December 07, 2018Draw 1 - 2:00PM / Draw 2 - 7:00PM
Saturday, December 08, 2018Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 2:00PM / Draw 5 - 7:00PM
Sunday, December 09, 2018Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 2:00PM


Draw 1 - 2:00PM

Game : 1-10 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Kopytko2002010021 8
Kwok*0110303100 9

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Silversides10032010X7
Duncan-Wu*01000201X4

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Tao0102100120 29
Yamada*1030002001 07

Draw 2 - 7:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Tao0011101103 8
Silversides*0100040020 7

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Kwok200300010X 6
Marshall*012013202X 11

Draw 3 - 9:00AM

Game : 3-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Yamada1200020210 8
Kwok*0012101001 6

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Kopytko210231X9
Duncan-Wu*001000X1

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Tao01100001X3
Marshall*20011120X7

Draw 4 - 2:00PM

Game : 4-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Kopytko2010020011 7
Silversides*0104100200 8

Game : 4-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Yamada0101001012 6
Tao*0010120100 5

Game : 4-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Duncan-Wu0400300100 8
Kwok*1031013012 12

Draw 5 - 7:00PM

Game : 5-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Silversides0200210000 5
Yamada*1002002011 7

Draw 6 - 9:00AM

Game : 6-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Kopytko0003002032 10
Tao*0110410100 8

Game : 6-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Kwok0300020110 7
Silversides*2021103001 10

Draw 7 - 2:00PM

Game : 7-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Silversides11013100X7
Kopytko*00000020X2

Brackets



Event A

 Tao [9]
           
             
Draw 1  Ice 3   (L to B3)
 Tao [8]
         
             
 Yamada [7]
           
  Draw 2  Ice  1  (L to B5)
 Tao [3]
       
 Silversides [7]
           
             
Draw 1  Ice  2  (L to B2)
 Silversides [7]
         
             
 Duncan-Wu [4]
           
    Draw 3  Ice  4  (L to B6) Marshall      
     
A - Qualifier  
     
 Kopytko [8]
           
             
Draw 1  Ice 1   (L to B1)
 Kwok [6]
         
             
 Kwok [9] 
Draw 2  Ice  2  (L to B4)
 Marshall [7]
       
             
 
 Marshall [11]
         
             
             

Event B

B1 Kopytko [9]
           
             
Draw 3  Ice  3  (L to C1)
 Kopytko [7]
         
             
B2 Duncan-Wu [1]
Draw 4  Ice  2  (L to C3)
 Silversides [5]
       
             
 
B5 Silversides [8]
         
             
B3 Yamada [8]
  Draw 5  Ice  5  (L to C5) Yamada      
     
B - Qualifier  
     
Draw 3  Ice  1  (L to C2)
 Yamada [6]
         
             
B4 Kwok [6]
Draw 4  Ice  4  (L to C4)
 Yamada [7]
       
             
 
B6 Tao [5]
         
             
             

Event C

C1 Duncan-Wu [8]
           
             
Draw 4  Ice  4  
 Kwok [7]
         
             
C2 Kwok [12]
Draw 6  Ice  2  
 Silversides [7]
       
             
 
C5 Silversides [10]
         
    Draw 7  Ice  3   Silversides      
 
C3 Kopytko [10]
 
C - Qualifier  
     
             
  Draw 6  Ice  1  
 Kopytko [2]
       
             
 
C4 Tao [8]
         
             
             



Teams

Duncan-Wu
Port Moody/Royal City
Skip: Alex Duncan-Wu
Third: Kazune Eugene Fei
Second: Matthew Fenton
Lead: Daniel Deng
Fifth:
Coach: Fuji Miki/Brad Fenton
   
Kopytko
Kamloops
Skip: Mitchell Kopytko
Third: Colorado Marr
Second: Ryan Watson
Lead: Kieren O'Neil
Fifth:
Coach: Brenda Nordin/Chad Kopytko
   
Kwok
Richmond/Delta/Coquitlam
Skip: Gabriel Kwok
Third: David Hignell
Second: Caleb Simpson
Lead: David Price
Fifth: Jarrett Dixon
Coach: Peter Kwok
   
Marshall
Duncan/Parksville
Skip: Jackson Marshall
Third: Mack Ellis
Second: Troy Cowan
Lead: Duncan Gallop
Fifth:
Coach: Kelly Meikle
   
Silversides
Victoria/Vancouver
Skip: Duncan Silversides
Third: Derek Chandler
Second: Scott Wilson
Lead: Zane Bartlett
Fifth: Dawson Wikkerink
Coach: Dave Bartlett/Bob Coulombe
   
Tao
Richmond/Vancouver
Skip: Johnson Tao
Third: Toby Mills
Second: Daniel Dabiri
Lead: Jay Ueda
Fifth:
Coach: Paul Hazell
   
Yamada
Kamloops
Skip: Bryan Yamada
Third: Daniel Griffiths
Second: Nolan Bottineau
Lead: Zander Landygo
Fifth:
Coach: Ray Olsen
      
   


Sponsors