Tunnel Town Curling Club

Men's Lower Mainland Playdowns

Tsawwassen, BC
Friday, December 14, 2018 to Sunday, December 16, 2018


Qualifiers

EventTeam
A Wenzek
B Joanisse
C Klymchuk



Draw Times

DatesDraws
Friday, December 14, 2018Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM
Saturday, December 15, 2018Draw 3 - 8:00AM / Draw 4 - 12:00PM / Draw 5 - 4:00PM / Draw 6 - 8:00PM
Sunday, December 16, 2018Draw 7 - 8:00AM / Draw 8 - 12:00PM / Draw 9 - 4:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-10 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Gagnon*012000201X 6
McArdle200410020X 9

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Joanisse040201012X 10
Bourdage*101020100X 5

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Rebman*105002101X 10
Dennis010210020X 6

Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Reimer*001000X1
Schneider420423X15

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Wenzek*200201131X 10
McArdle013010000X 5

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Joanisse0012003101 X8
Klymchuk*0000030030 X6

Game : 2-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Rebman0100100X2
Tanaka*2011022X8

Draw 3 - 8:00AM

Game : 3-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Dennis00000X0
Klymchuk*21123X9

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Wenzek103121X8
Schneider*010000X1

Game : 3-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
McArdle100401103X 10
Reimer*021000010X 4

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Joanisse020111010X 6
Tanaka*102000204X 9

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Bourdage*1010201001 6
Gagnon0102020210 8

Draw 4 - 12:00PM

Game : 4-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
McArdle030100X4
Joanisse*203041X10

Game : 4-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Rebman*0002010201 6
Gagnon0110101010 5

Game : 4-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Wenzek1020030X6
Tanaka*0001001X2

Game : 4-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Schneider1010040103 10
Klymchuk*0002202020 8

Draw 5 - 4:00PM

Game : 5-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Schneider*052000X7
Rebman000212X5

Game : 5-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Joanisse2020023X9
Tanaka*0102000X3

Game : 5-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Dennis*1010310114 12
Bourdage0302001000 6

Game : 5-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Reimer0131000301 09
Gagnon*3000012030 110


Draw 7 - 8:00AM

Game : 7-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Dennis002101022X 8
Rebman*110010100X 4

Game : 7-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
McArdle000100X1
Klymchuk*221032X10

Game : 7-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Schneider00001010X2
Joanisse*02000202X6

Game : 7-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Tanaka*020300110X 7
Gagnon101011001X 5

Draw 8 - 12:00PM

Game : 8-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Tanaka0101002000 4
Schneider*1010010111 6

Game : 8-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Dennis*0210010010 5
Klymchuk0001101202 7

Draw 9 - 4:00PM

Game : 9-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Klymchuk0012001012 7
Schneider*1000120100 5

Brackets



Event A

 McArdle [9]
           
             
Draw 1  Ice 1   (L to B1)
 McArdle [5]
         
             
 Gagnon [6]
Draw 2  Ice  2  (L to B5)
 Wenzek [8]
       
             
 
 Wenzek [10]
         
    Draw 3  Ice  3  (L to B8)
 Wenzek [6]
     
 
 Schneider [15]
         
             
  Draw 2  Ice  1  (L to B6)
 Schneider [1]
       
             
 
 Reimer [1]
         
             
             
 Joanisse [10]
    Draw 4  Ice  4  (L to B10) Wenzek    
       
A - Qualifier  
   
Draw 1  Ice  2  (L to B2)
 Joanisse [8]
         
             
 Bourdage [5]
Draw 2  Ice  3  (L to B4)
 Joanisse [6]
       
             
 
 Klymchuk [6]
         
             
 Dennis [6]
  Draw 3  Ice  5  (L to B9)
 Tanaka [2]
     
             
Draw 1  Ice  3  (L to B3)
 Rebman [2]
         
             
 Rebman [10]
Draw 2  Ice  6  (L to B7)
 Tanaka [9]
       
             
 
 Tanaka [8]
         
             
             

Event B

B1 Bourdage [6]
           
             
Draw 3  Ice  6  (L to C1)
 Gagnon [5]
         
             
B2 Gagnon [8]
Draw 4  Ice  3  (L to C4)
 Rebman [5]
       
             
 
B7 Rebman [6]
         
             
B3 Dennis [0]
  Draw 5  Ice  1  (L to C7)
 Schneider [2]
     
             
Draw 3  Ice  2  (L to C2)
 Schneider [10]
         
             
B4 Klymchuk [9]
Draw 4  Ice  6  (L to C6)
 Schneider [7]
       
             
 
B8 Klymchuk [8]
         
      Draw 7  Ice  4  (L to C9) Joanisse    
B5 McArdle [10]
     
B - Qualifier  
   
             
Draw 3  Ice  4  (L to C3)
 McArdle [4]
         
             
B6 Reimer [4]
Draw 4  Ice  1  (L to C5)
 Joanisse [9]
       
             
 
B9 Joanisse [10]
Draw 5  Ice  2  (L to C8)
 Joanisse [6]
     
             
   
B10 Tanaka [3]
       
             
             

Event C

 
C5 McArdle [1]
         
             
  Draw 7  Ice  3  
 Klymchuk [7]
       
             
 
C6 Klymchuk [10]
         
             
C1 Bourdage [6]
  Draw 8  Ice  4  
 Klymchuk [7]
     
             
Draw 5  Ice  3  
 Dennis [8]
         
             
C2 Dennis [12]
Draw 7  Ice  2  
 Dennis [5]
       
             
 
C7 Rebman [4]
         
             
      Draw 9  Ice  2   Klymchuk    
       
C - Qualifier  
   
C3 Reimer [9]
           
             
Draw 5  Ice  6  
 Gagnon [5]
         
             
C4 Gagnon [10]
Draw 7  Ice  5  
 Tanaka [4]
       
             
 
C8 Tanaka [7]
Draw 8  Ice  3  
 Schneider [5]
     
             
   
C9 Schneider [6]
       
             
             



Teams

Bourdage
Richmond
Skip: Shane Bourdage
Third: Richard Brower
Second: Chris Hall
Lead: Deryk Brower
Fifth:
Coach:
   
Dennis
Richmond/Salmon Arm
Skip: Rob Dennis
Third: Tom Sayer
Second: Brad Blackwell
Lead: Rick Miller
Fifth:
Coach:
   
Gagnon
Abbotsford
Skip: Dayne Gagnon
Third: Mike Goerz
Second: Russell Foster
Lead: Nathan Sharpe
Fifth:
Coach:
   
Joanisse
Golden Ears/Royal City/Victoria
Skip: Dean Joanisse
Third: Andrew Bilesky
Second: Steve Kopf
Lead: Paul Cseke
Fifth:
Coach:
   
Klymchuk
Royal City/ Kamloops/ Victoria
Skip: Tyler Klymchuk
Third: Corey Chester
Second: Kyle Habkirk
Lead: Rhys Gamache
Fifth:
Coach:
   
McArdle
Royal City
Skip: Ken McArdle
Third: Matthew McCrady
Second: Jordan Kiss
Lead: Jacob Umbach
Fifth:
Coach:
   
Rebman
Cloverdale
Skip: Brad Rebman
Third: Kelly Watson
Second: Matt Rebman
Lead: Rhett Hildenbrandt
Fifth:
Coach:
   
Reimer
Peace Arch/Delta
Skip: Branden Reimer
Third: Connor Deane
Second: Sam Husdon
Lead: Rick Reimer
Fifth:
Coach:
   
Schneider
Richmond
Skip: Stephen Schneider
Third: Will House
Second: Shawn Eklund
Lead: Brant Amos
Fifth:
Coach:
   
Tanaka
Richmond
Skip: Cody Tanaka
Third: Jeff Guignard
Second: Steve Forrest
Lead: Zach Umbach
Fifth: Jeff Sargent
Coach:
   
Wenzek
Langley/Kamloops/Royal City
Skip: Daniel Wenzek
Third: Jared Kolomaya
Second: Jordan Tardi
Lead: Nicholas Meister
Fifth:
Coach: Ken Brown
      
   


Sponsors
belairdirect Insurance