Lillooet Memorial Curling Club

Men's Open Playdowns

Lillooet, BC
Friday, January 11, 2019 to Sunday, January 13, 2019


Qualifiers

EventTeam
A Montgomery



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 11, 2019Draw 1 - 7:00PM
Saturday, January 12, 2019Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 2:00PM / Draw 4 - 7:00PM
Sunday, January 13, 2019Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 2:00PM


Draw 1 - 7:00PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Dangerfield1002020020 7
Dennis*0110102102 8

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Peckham0013010010 6
Tanaka*1100302001 8

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Montgomery03102102X9
Jackson*20010010X4

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Montgomery2020101101 8
Longworth*0201020010 6

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Dennis0010110400 7
Tanaka*1101002021 8

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Dangerfield0211022X8
Peckham*0000100X1

Draw 3 - 2:00PM

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Dennis0000212030 8
Jackson*1211000204 11

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Longworth500020202X 11
Dangerfield*010104010X 7

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Tanaka010020X3
Montgomery*203102X8

Draw 4 - 7:00PM

Game : 4-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Jackson0200001011 5
Montgomery*0010300200 6

Game : 4-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Longworth2010102211 10
Tanaka*0301030000 7

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Longworth1010010021 06
Montgomery*0201100200 39

Brackets



Event A

 
 Dangerfield [7]
         
             
  Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Dennis [7]
       
             
 
 Dennis [8]
         
    Draw 2  Ice  3  (L to B4)(Winner to B6)
B6 Tanaka [3]
     
 
 Peckham [6]
         
             
  Draw 1  Ice  2  (L to B2)
 Tanaka [8]
       
             
 
 Tanaka [8]
         
      Draw 3  Ice  4  
 Montgomery 
   
             
 
 Montgomery [9]
         
             
  Draw 1  Ice  3  (L to B3)
 Montgomery [8]
       
             
 
 Jackson [4]
Draw 2  Ice  2  (L to B5)(Winner to B7)
B7 Montgomery [8]
     
             
   
 Longworth [6]
       
        Draw 6  Ice  2   (If Necessary) Montgomery  
 
B5 Longworth [11]
     
A - Qualifier  
 
             
B1 Dangerfield [8]
Draw 3  Ice  3  
 Longworth [10]
       
             
Draw 2  Ice  4  
 Dangerfield [7]
Draw 4  Ice  2  
 Longworth [6]
     
             
B2 Peckham [1]
 
B6 Tanaka [7]
       
             
 
B4 Dennis [8]
  Draw 5  Ice  3  
 Montgomery 
   
             
  Draw 3  Ice  2  
 Jackson [5]
       
             
 
B3 Jackson [11]
Draw 4  Ice  1  
 Montgomery [9]
     
             
   
B7 Montgomery [6]
       
             
             



Teams

Dangerfield
Victoria
Skip: Neil Dangerfield
Third: Denis Sutton
Second: Darren Boden
Lead: Glen Allen
Fifth:
Coach:
   
Dennis
Richmond/Salmon Arm
Skip: Rob Dennis
Third: Tom Sayer
Second: Brad Blackwell
Lead: Rick Miller
Fifth:
Coach:
   
Jackson
Victoria
Skip: Glen Jackson
Third: Andrew Komlodi
Second: Jason Clarke
Lead: Joel Cave
Fifth:
Coach:
   
Longworth
Vernon
Skip: Mark Longworth
Third: Michael Longworth
Second: Rob Nobert
Lead: John Slattery
Fifth:
Coach:
   
Montgomery
Victoria
Skip: Jason Montgomery
Third: Cam deJong
Second: Miles Craig
Lead: Will Duggan
Fifth:
Coach:
   
Peckham
Golden Ears
Skip: JasonPeckham
Third: Evan Branter
Second: Kyle Duncan
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Tanaka
Richmond
Skip: Cody Tanaka
Third: Jeff Guignard
Second: Matthew McCrady
Lead: Zach Umbach
Fifth: Jeff Sargent
Coach:
      
   


Sponsors
Belairdirect Insurance