Delta Thistle Curling Club

Mixed Doubles Lower Mainland Playdowns

Delta, BC
Friday, January 18, 2019 to Sunday, January 20, 2019


Qualifiers

EventTeam
B2 Daniels/Meister
B3 Royea/Cameron
C1 Graham/Jun
C2 Bourne/Strathdee
A2 Park/Tanaka
A1 Pohlod/Prade
B1 Ward/Gallaugher



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 18, 2019Draw 1 - 10:00AM / Draw 2 - 1:00PM
Saturday, January 19, 2019Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 12:30PM / Draw 5 - 4:30PM
Sunday, January 20, 2019Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 12:00PM


Draw 1 - 10:00AM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Graham/Jun203012001X 9
Bourne/Strathdee*020100320X 8

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Daniels/Meister311030X8
Pohlod/Bourassa*000101X2

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Park/Tanaka1021204X10
Drexel/Harbrink*0200030X5

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Wallingham/Gamache0X0
Manahan/Sheehan*1X1

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Hillman/Cole*0201103X7
Ford2010010X4

Game : 1-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Coles-Lyster/Reed20103010X7
Pohlod/Prade*04010401X10

Draw 2 - 1:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Ward/Gallaugher222031X10
Chang/McQuiggan*000100X1

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Royea/Cameron2231X8
Sinclair/Lambie*0000X0

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Graham/Jun1002010X4
Daniels/Meister*0210303X9

Game : 2-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Bourne/Strathdee21020301X9
Pohlod/Bourassa*00202020X6

Game : 2-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Park/Tanaka4300210X10
Manahan/Sheehan*0011001X3

Game : 2-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Drexel/Harbrink031100301X 9
Wallingham/Gamache*200022020X 8

Draw 3 - 9:00AM

Game : 3-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Coles-Lyster/Reed*05211X9
Ford20000X2

Game : 3-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Drexel/Harbrink*31012010X8
Bourne/Strathdee00200301X6

Game : 3-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Pohlod/Bourassa02101101X6
Wallingham/Gamache*10020040X7

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Hillman/Cole00010100X2
Pohlod/Prade*11101022X8

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Royea/Cameron*2020100X5
Ward/Gallaugher0203031X9

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Sinclair/Lambie*10303001X8
Chang/McQuiggan01020110X5

Draw 4 - 12:30PM

Game : 4-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Hillman/Cole10111000X4
Royea/Cameron*02000314X10

Game : 4-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Coles-Lyster/Reed0303101X8
Sinclair/Lambie*1010010X3

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Pohlod/Prade4020120X9
Ward/Gallaugher*0103001X5

Game : 4-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Graham/Jun30110023X10
Manahan/Sheehan*03003100X7

Game : 4-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Ford1000X1
Chang/McQuiggan*0323X8

Game : 4-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Park/Tanaka*03010103X8
Daniels/Meister10101010X4

Draw 5 - 4:30PM

Game : 5-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Graham/Jun1020010X4
Royea/Cameron*0102302X8

Game : 5-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Coles-Lyster/Reed002010X3
Daniels/Meister*220602X12

Game : 5-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Sinclair/Lambie*050000X5
Bourne/Strathdee202341X12

Game : 5-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Drexel/Harbrink10300020X6
Ward/Gallaugher*02011201X7

Game : 5-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Hillman/Cole*1111102X7
Manahan/Sheehan0000020X2

Draw 6 - 9:00AM

Game : 6-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Drexel/Harbrink*000001X1
Bourne/Strathdee211110X6

Game : 6-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Chang/McQuiggan*00212100X6
Wallingham/Gamache22000042X10

Game : 6-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Hillman/Cole00010402X7
Coles-Lyster/Reed*11101020X6

Draw 7 - 12:00PM

Game : 7-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Hillman/Cole*10111100X5
Bourne/Strathdee03000031X7

Game : 7-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Graham/Jun*30021011X8
Wallingham/Gamache01100100X3

Brackets



Event A

 Graham/Jun [9]
           
             
Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Graham/Jun [4]
         
             
 Bourne/Strathdee [8]
           
  Draw 2  Ice  3  (L to B9)
 Daniels/Meister [4]
       
 Daniels/Meister [8]
           
             
Draw 1  Ice  2  (L to B2)
 Daniels/Meister [9]
         
             
 Pohlod/Bourassa [2]
           
    Draw 4  Ice  6  (L to B14) Park/Tanaka      
 Park/Tanaka [10]
   
A Qualifier  
     
             
Draw 1  Ice  3  (L to B3)
 Park/Tanaka [10]
         
             
 Drexel/Harbrink [5]
           
  Draw 2  Ice  5  (L to B10)
 Park/Tanaka [8]
       
 Wallingham/Gamache [0]
           
             
Draw 1  Ice  4  (L to B4)
 Manahan/Sheehan [3]
         
             
 Manahan/Sheehan [1]
           
             
             
 Ford [4]
           
             
Draw 1  Ice  5  (L to B5)
 Hillman/Cole [2]
         
             
 Hillman/Cole [7]
           
  Draw 3  Ice  4  (L to B11)
 Pohlod/Prade [9]
       
 Coles-Lyster/Reed [7]
           
             
Draw 1  Ice  6  (L to B6)
 Pohlod/Prade [8]
         
             
 Pohlod/Prade [10]
           
    Draw 4  Ice  3  (L to B13) Pohlod/Prade      
 Ward/Gallaugher [10]
   
A Qualifier  
     
             
Draw 2  Ice  1  (L to B7)
 Ward/Gallaugher [9]
         
             
 Chang/McQuiggan [1]
           
  Draw 3  Ice  5  (L to B12)
 Ward/Gallaugher [5]
       
 Royea/Cameron [8]
           
             
Draw 2  Ice  2  (L to B8)
 Royea/Cameron [5]
         
             
 Sinclair/Lambie [0]
           
             
             

Event B

B1 Bourne/Strathdee [9]
           
             
Draw 2  Ice  4  (L to C1)
 Bourne/Strathdee [6]
         
             
B2 Pohlod/Bourassa [6]
           
  Draw 3  Ice  2  (L to C5)
 Drexel/Harbrink [6]
       
B3 Drexel/Harbrink [9]
           
             
Draw 2  Ice  6  (L to C2)
 Drexel/Harbrink [8]
Draw 5  Ice  5  (L to C9) Ward/Gallaugher      
     
B Qualifier  
     
B4 Wallingham/Gamache [8]
           
   
B13 Ward/Gallaugher [7]
       
             
             
B5 Ford [2]
           
             
Draw 3  Ice  1  (L to C3)
 Coles-Lyster/Reed [8]
         
             
B6 Coles-Lyster/Reed [9]
           
  Draw 4  Ice  2  (L to C6)
 Coles-Lyster/Reed [3]
       
B7 Chang/McQuiggan [5]
           
             
Draw 3  Ice  6  (L to C4)
 Sinclair/Lambie [3]
Draw 5  Ice  3  (L to C10) Daniels/Meister      
     
B Qualifier  
     
B8 Sinclair/Lambie [8]
           
   
B14 Daniels/Meister [12]
       
             
             
             
 
B9 Graham/Jun [10]
         
             
  Draw 4  Ice  4  (L to C7)
 Graham/Jun [4]
       
             
 
B10 Manahan/Sheehan [7]
         
    Draw 5  Ice  2  (L to C11) Royea/Cameron      
 
B11 Hillman/Cole [4]
 
B Qualifier  
     
             
  Draw 4  Ice  1  (L to C8)
 Royea/Cameron [8]
       
             
 
B12 Royea/Cameron [10]
         
             
             

Event C

C1 Pohlod/Bourassa [6]
           
             
Draw 3  Ice  3  
 Wallingham/Gamache [10]
         
             
C2 Wallingham/Gamache [7]
           
  Draw 6  Ice  4  
 Wallingham/Gamache [3]
       
C3 Ford [1]
           
             
Draw 4  Ice  5  
 Chang/McQuiggan [6]
Draw 7  Ice  3   Graham/Jun      
     
C Qualifier  
     
C4 Chang/McQuiggan [8]
           
   
C11 Graham/Jun [8]
       
             
C5 Bourne/Strathdee [12]
           
             
Draw 5  Ice  4              
 
 Bourne/Strathdee [6]
         
C6 Sinclair/Lambie [5]
           
  Draw 6  Ice  3  
 Bourne/Strathdee [7]
       
             
 
C9 Drexel/Harbrink [1]
         
             
             
    Draw 7  Ice  2   Bourne/Strathdee      
C7 Manahan/Sheehan [2]
   
C Qualifier  
     
             
Draw 5  Ice  6  
 Hillman/Cole [7]
         
             
C8 Hillman/Cole [7]
Draw 6  Ice  5  
 Hillman/Cole [5]
       
             
 
C10 Coles-Lyster/Reed [6]
         
             
             



Teams

Bourassa/Pohlod
Delta
Skip: Gregory Pohlod
Third: Megan Bourassa
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Bourne/Strathdee
Chilliwack
Skip: Allison Bourne
Third: Stephen Strathdee
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Chang/McQuiggan
Richmond
Skip: Michelle Chang
Third: Kelly McQuiggan
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Coles-Lyster/Reed
Golden Ears
Skip: Kaelen Coles-Lyster
Third: Thomas Reed
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Daniels/Meister
Delta/Langley
Skip: Nicholas Meister
Third: Megan Daniels
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Drexel/Harbrink
Royal City
Skip: Heather Drexel
Third: Ryan Harbrink
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Ford
Chilliwack
Skip: Sheila Ford
Third: Glen Ford
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Graham/Jun
Vancouver
Skip: Kayla Graham
Third: Daniel Jun
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Hillman/Cole
North Delta
Skip: Brian Cole
Third: Claire Hillman
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Manahan/Sheehan
Vancouver
Skip: Charlie Sheehan
Third: Heather Manahan
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Park/Tanaka
Tunnel Town/Victoria
Skip: Cody Tanaka
Third: Catara Park
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Pohlod/Prade
Delta
Skip: Layna Pohlod
Third: Patrick Prade
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Royea/Cameron
Richmond Curling Club/Abbotsford Curling Club
Skip: Travis Cameron
Third: Everly Royea
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Sinclair/Lambie
Delta Thistle
Skip: Heather Sinclair
Third: Steven Lambie
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Wallingham/Gamache
Vancouver/Royal City
Skip: Rhys Gamache
Third: Patty Wallingham
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Ward/Gallaugher
Royal City Curling Club
Skip: Robbie Gallaugher
Third: Shannon Ward
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   


Sponsors
AMJ Campbell