Victoria Curling Centre

Mixed Doubles Island Regional Playdowns

Victoria, BC
Friday, January 18, 2019 to Sunday, January 20, 2019


Qualifiers

EventTeam
A Sandwith/de Jong
B Cowan/Wilson
C1 Durrant/Bartlett
C2 Ellis/Wilson



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 18, 2019Draw 1 - 8:00PM
Saturday, January 19, 2019Draw 2 - 10:00AM / Draw 3 - 2:30PM / Draw 4 - 7:00PM
Sunday, January 20, 2019Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 1:00PM / Draw 7 - 4:00PM


Draw 1 - 8:00PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Durrant/Bartlett00222000X6
Croteau/Ashton*11000311X7

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Brissette/Rankin*0001X1
Brissette/Gallop6110X8

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Ellis/Wilson20101010X5
Sandwith/de Jong*01010303X8

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
McDonald/Sneek*000200X2
Cowan/Wilson242023X13

Draw 2 - 10:00AM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Brissette/Gallop02030020X7
Sandwith/de Jong*20203103X11

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Higdon*01100300X5
Croteau/Ashton30011021X8

Game : 2-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
McDonald/Sneek*01002102X6
Durrant/Bartlett20330010X9

Game : 2-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Brissette/Rankin01100300X5
Ellis/Wilson*30011022X9

Draw 3 - 2:30PM

Game : 3-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Higdon00001210X4
Ellis/Wilson*31110003X9

Game : 3-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Brissette/Gallop03101020X7
Durrant/Bartlett*10030204X10

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Cowan/Wilson*0203105X11
Croteau/Ashton3010010X5

Draw 4 - 7:00PM

Game : 4-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Cowan/Wilson30011030X8
Sandwith/de Jong*02200302X9

Game : 4-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
McDonald/Sneek0000030X3
Brissette/Rankin*1112104X10

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Croteau/Ashton*220122X9
Ellis/Wilson001000X1

Game : 5-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Cowan/Wilson*200020201X 7
Durrant/Bartlett011101020X 6

Draw 6 - 1:00PM

Game : 6-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Ellis/Wilson*302112X9
Brissette/Rankin010000X1

Game : 6-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Higdon120012002X 8
Brissette/Gallop*002100210X 6

Game : 6-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Croteau/Ashton11000010X3
Cowan/Wilson*00111201X6

Draw 7 - 4:00PM

Game : 7-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Higdon*100010X2
Durrant/Bartlett022204X10

Game : 7-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Ellis/Wilson1X1
Croteau/Ashton*0X0

Brackets



Event A

 Durrant/Bartlett [6]
           
             
Draw 1  Ice  1  (L to B3)
 Croteau/Ashton [8]
         
             
 Croteau/Ashton [7]
Draw 2  Ice  2  (L to B5)
 Croteau/Ashton [5]
       
             
 
 Higdon [5]
         
    Draw 3  Ice  3  (L to B7)
 Cowan/Wilson [8]
     
 
 Cowan/Wilson [13]
         
             
  Draw 1  Ice  4  (L to B4)
 Cowan/Wilson [11]
       
             
 
 McDonald/Sneek [2]
         
      Draw 4  Ice  2  (L to B8) Sandwith/de Jong    
 
 Brissette/Gallop [8]
   
A - Qualifier  
   
             
  Draw 1  Ice  2  (L to B1)
 Brissette/Gallop [7]
       
             
 
 Brissette/Rankin [1]
         
    Draw 2  Ice  1  (L to B6)
 Sandwith/de Jong [9]
     
 
 Ellis/Wilson [5]
         
             
  Draw 1  Ice  3  (L to B2)
 Sandwith/de Jong [11]
       
             
 
 Sandwith/de Jong [8]
         
             
             

Event B

 
B5 Higdon [4]
         
             
B1 Brissette/Rankin [5]
Draw 3  Ice  1  (L to C3)
 Ellis/Wilson [1]
       
             
Draw 2  Ice  4  (L to C2)
 Ellis/Wilson [9]
Draw 5  Ice  2  (L to C5)
 Croteau/Ashton [3]
     
             
B2 Ellis/Wilson [9]
 
B7 Croteau/Ashton [9]
       
             
             
      Draw 6  Ice  4  (L to C7) Cowan/Wilson    
 
B6 Brissette/Gallop [7]
   
B - Qualifier  
   
             
B3 Durrant/Bartlett [9]
Draw 3  Ice  2  (L to C4)
 Durrant/Bartlett [6]
       
             
Draw 2  Ice  3  (L to C1)
 Durrant/Bartlett [10]
Draw 5  Ice  3  (L to C6)
 Cowan/Wilson [6]
     
             
B4 McDonald/Sneek [6]
 
B8 Cowan/Wilson [7]
       
             
             

Event C

   
C6 Durrant/Bartlett [10]
       
             
 
C3 Higdon [8]
Draw 7  Ice  2   Durrant/Bartlett      
     
C Qualifier  
     
  Draw 6  Ice  3  
 Higdon [2]
       
             
 
C4 Brissette/Gallop [6]
         
             
             
             
C1 McDonald/Sneek [3]
           
             
Draw 4  Ice  4  
 Brissette/Rankin [1]
         
             
C2 Brissette/Rankin [10]
Draw 6  Ice  2  
 Ellis/Wilson [1]
       
             
 
C5 Ellis/Wilson [9]
Draw 7  Ice  3   Ellis/Wilson      
     
C Qualifier  
     
   
C7 Croteau/Ashton [0]
       
             
             



Teams

Brissette/Gallop
Juan de Fuca
Skip: Sophie Brissette
Third: Duncan Gallop
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Brissette/Rankin
Juan de Fuca/Victoria
Skip: Gabrielle Brissette
Third: Erik Rankin
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Cowan/Wilson
Duncan/Juan de Fuca
Skip: Troy Cowan
Third: Kayla Wilson
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Croteau/Ashton
Victoria
Skip: Connar Croteau
Third: Alex Ashton
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Durrant/Bartlett
Victoria
Skip: Zane Bartlett
Third: Hannah Durrant
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Ellis/Wilson
Nanaimo/Juan de Fuca
Skip: Mack Ellis
Third: Sasha Wilson
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Higdon
Victoria
Skip: Todd Higdon
Third: Gabriella Higdon
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
McDonald/Sneek
Victoria
Skip: Nathan Sneek
Third: Marijke McDonald
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Sandwith/de Jong
Victoria
Skip: Carley Sandwith
Third: Cameron de Jong
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors
AMJ Campbell