Qualicum Curling Club

Senior Men's Island Regional Playdowns

Qualicum, BC
Friday, January 18, 2019 to Sunday, January 20, 2019


Qualifiers

EventTeam
A Craig



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 18, 2019Draw 1 - 7:00PM
Saturday, January 19, 2019Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 2:00PM / Draw 4 - 7:00PM
Sunday, January 20, 2019Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 2:00PM


Draw 1 - 7:00PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Freeman020201010X 6
Sulz*101020201X 7

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Zinkiew*12020200X7
Cook00301011X6

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Craig*2010402X9
Tanguay0001030X4

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Jensen*2010002X5
Craig0301210X7

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Freeman0101222X8
Cook*0010000X1

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Zinkiew*1020203X8
Sulz0101030X5

Draw 3 - 2:00PM

Game : 3-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Zinkiew31202X8
Craig*00010X1

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Tanguay*1010304X9
Sulz0101020X4

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Freeman*1041012X9
Jensen0200200X4

Draw 4 - 7:00PM

Game : 4-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Freeman0010X1
Zinkiew*4202X8

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Tanguay1010010X3
Craig*0203103X9

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Craig*00002101X4
Zinkiew00110010X3

Draw 6 - 2:00PM

Game : 6-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Zinkiew1200010X4
Craig*0023101X7

Brackets



Event A

 
 Freeman [6]
         
             
  Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Sulz [5]
       
             
 
 Sulz [7] 
         
    Draw 2  Ice  4  (L to B4)(Winner to B6)
B6 Zinkiew [8]
     
 
 Cook [6]
         
             
  Draw 1  Ice  2  (L to B2)
 Zinkiew [8]
       
             
 
 Zinkiew [7]
         
      Draw 3  Ice  1  
 Zinkiew [4]
   
             
 
 Tanguay [4]
         
             
  Draw 1  Ice  3  (L to B3)
 Craig [7]
       
             
 
 Craig [9]
Draw 2  Ice  2  (L to B5)(Winner to B7)
B7 Craig [1]
     
             
   
 Jensen [5]
       
             
             
        Draw 6  Ice  2   Craig  
 
B5 Jensen [4]
     
A - Qualifier  
 
             
B1 Freeman [8]
Draw 3  Ice  4  
 Freeman [1]
       
             
Draw 2  Ice  3  
 Freeman [9]
Draw 4  Ice  2  
 Zinkiew [3]
     
             
B2 Cook [1]
 
B6 Zinkiew [8]
       
             
             
      Draw 5  Ice  1        
 
B4 Sulz [4]
   
 Craig [7]
   
             
  Draw 3  Ice  2  
 Tanguay [3]
       
             
 
B3 Tanguay [9]
Draw 4  Ice  3  
 Craig [4]
     
             
   
B7 Craig [9]
       
             
             



Teams

Cook
Nanimo
Skip: Ian Cook
Third: Dean Mousseau
Second: Gerald Poelman
Lead: Garry Stephens
Fifth:
Coach:
   
Craig
Nanimo/Kerry Park
Skip: Wes Craig
Third: Steve Waatainen
Second: Craig Burton
Lead: Keith Clarke
Fifth:
Coach:
   
Freeman
Parksville
Skip: Don Marshall
Third: Tom Freeman
Second: Davis Sakai
Lead:
Fifth: Brian Wiese
Coach:
   
Jensen
Qualicum
Skip: Robert Jensen
Third: Doug Smith
Second: Abe Kazuhiro
Lead: Fred Coppock
Fifth: Brian Mills
Coach: Lena West
   
Sulz
Qualicum Beach
Skip: Carey Sulz
Third: Chris Mohr
Second: Greg Peachey
Lead: Bob Hirschfield
Fifth: Todd Peachey
Coach:
   
Tanguay
Comox Valley
Skip: Richard Tanguay
Third: Blair Cusack
Second: Terry Woloshyn
Lead: Tim Corkery
Fifth:
Coach:
   
Zinkiew
Kerry Park
Skip: Randy Zinkiew
Third: Scott MacDonald
Second: Scott West
Lead: Brent Anderson
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors