Kelowna Curling Centre

Senior Men's Thompson Okanagan Regional Playdowns

Kelowna, BC
Friday, January 18, 2019 to Sunday, January 20, 2019


Qualifiers

EventTeam
1 Koffski



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 18, 2019Draw 1 - 4:00PM
Saturday, January 19, 2019Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 2:00PM / Draw 4 - 7:00PM
Sunday, January 20, 2019Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 2:00PM


Draw 1 - 4:00PM

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Yamada01011300X6
Genoway*10100010X3

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Longworth10010202X6
Koffski*00201010X4

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-11 | Event : A [FINAL]

Sheet 11 H1234567891011Total
Genoway01000200X3
Koffski*10100021X5

Game : 2-12 | Event : A [FINAL]

Sheet 12 H1234567891011Total
Mellof2010201X6
Yamada*0302030X8

Draw 3 - 2:00PM

Game : 3-10 | Event : A [FINAL]

Sheet 10 H1234567891011Total
Koffski01001301X6
Mellof*00120020X5

Game : 3-11 | Event : A [FINAL]

Sheet 11 H1234567891011Total
Yamada20030101X7
Longworth*00102020X5

Draw 4 - 7:00PM

Game : 4-9 | Event : A [FINAL]

Sheet 9 H1234567891011Total
Longworth02010210X6
Koffski*20202001X7

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Yamada0100030X4
Koffski*3002102X8

Draw 6 - 2:00PM

Game : 6-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Yamada100100X2
Koffski*013022X8

Brackets



Event A

   
 Mellof [6]
       
             
 
 Yamada [6]
Draw 2  Ice 12  (L to B3)
 Yamada [7]
     
             
  Draw 1  Ice  2  (L to B1)
 Yamada [8]
       
             
 
 Genoway [3]
  Draw 3  Ice 11  (L to B4)(Winner to B5)
B5 Yamada [2]
   
             
   
 Longworth [6]
       
             
    Draw 1  Ice  3  (L to B2)
 Longworth [5]
     
             
   
 Koffski [4]
  Draw 6  Ice  4   Koffski  
         
Qualifier 1  
 
             
             
     
B5 Yamada [4]
     
             
B1 Genoway [3]
 
B4 Longworth [6]
Draw 5  Ice  8  
 Koffski [8]
   
             
Draw 2  Ice 11  
 Koffski [6]
Draw 4  Ice  9  
 Koffski [8]
     
             
B2 Koffski [5]
Draw 3  Ice 10  
 Koffski [7]
       
             
 
B3 Mellof [5]
         
             
             



Teams

Genoway
Salmon Arm
Skip: Bob Genoway
Third: Scott Furevick
Second: Gerry Kovacs
Lead: Cliff Hosker
Fifth:
Coach:
   
Koffski
Kelowna
Skip: Rob Koffski
Third: Glen Brennan
Second: Art Lappalainen.
Lead: Gerry Richard
Fifth: Randy Nelson
Coach:
   
Longworth
Vernon Curling Club
Skip: Mark Longworth
Third: Dean Mackney
Second: Greg Hamilton
Lead:
Fifth: Ron McDougall
Coach:
   
Mellof
Kelowna Curling Club
Skip: David Mellof
Third: Norbert Bernardin
Second: Keith Anderson
Lead: Mike Slattery
Fifth:
Coach:
   
Yamada
Kamloops Curling Centre
Skip: Brent Yamada
Third: Owen Hayward
Second: Tobin Senum
Lead: Kevin Wallace
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors