Quesnel Curling Centre

2019 BC Men's Curling Championship, Presented by Barkerville Historic Town and Nufloors

Quesnel, BC
Tuesday, January 29, 2019 to Sunday, February 03, 2019


Qualifiers

EventTeam
ChampionCotter



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, January 29, 2019Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 7:30PM
Wednesday, January 30, 2019Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 2:00PM / Draw 6 - 7:00PM
Thursday, January 31, 2019Draw 7 - 9:00AM / Draw 8 - 2:00PM / Draw 9 - 7:00PM
Friday, February 01, 2019Draw 10 - 9:00AM / Draw 11 - 2:00PM / Draw 12 - 7:00PM
Saturday, February 02, 2019Draw 13 - 9:00AM / Draw 14 - 2:00PM / Draw 15 - 7:00PM
Sunday, February 03, 2019Draw 16 - 10:00AM / Draw 17 - 2:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Montgomery020320023X 12
Klymchuk*001003100X 5

Game : 1-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Wenzek310522X13
Waffle*002000X2

Game : 1-E | Event : A [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Blandford1001010101 5
Horning*0200100010 4

Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-A | Event : A [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Geall0100100X2
Montgomery*2031012X9

Game : 2-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Joanisse012102004X 10
Eden*100020110X 5

Game : 2-E | Event : A [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Tardi0110031101 8
Wenzek*2001100010 5

Draw 3 - 7:30PM

Game : 3-A | Event : A [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Cotter40221X9
Blandford*02000X2

Game : 3-E | Event : A [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Barry010100X2
Joanisse*201024X9

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Klymchuk*0110201001 06
Barry1001020110 28

Game : 4-B | Event : B [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Waffle101010100x 4
Blandford*000203031x 9

Game : 4-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Horning010001X2
Wenzek*303110X8

Game : 4-E | Event : B [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Eden00000010X1
Geall*02111101X7

Draw 5 - 2:00PM

Game : 5-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Montgomery0301000111 7
Tardi*1010101000 4

Game : 5-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Cotter010111000X 4
Joanisse*001000100X 2

Draw 6 - 7:00PM

Game : 6-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Barry0000011010 3
Blandford*0101100101 5

Game : 6-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Geall000010X1
Tardi*031201X7

Game : 6-E | Event : B [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Joanisse0100202101 7
Wenzek*1001010020 5

Draw 7 - 9:00AM

Game : 7-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Montgomery000201020X 5
Cotter*020020102X 7

Draw 8 - 2:00PM

Game : 8-A | Event : C [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Waffle201000000X 3
Geall*020111112X 9

Game : 8-B | Event : B [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Joanisse0020020301 8
Tardi*1102101010 7

Game : 8-C | Event : C [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Eden102010201X 7
Horning*010101010X 4

Game : 8-D | Event : C [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Klymchuk010101X3
Wenzek*304020X9

Game : 8-E | Event : B [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Blandford0100110X3
Montgomery*2030003X8

Draw 9 - 7:00PM

Game : 9-A | Event : C [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Eden102001100X 5
Wenzek*020230020X 9

Draw 10 - 9:00AM

Game : 10-C | Event : C [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Blandford00300310X7
Geall*00010001X2

Game : 10-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Montgomery03013201X10
Joanisse*20100020X5

Draw 11 - 2:00PM

Game : 11-A | Event : C [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Tardi0110200000 4
Barry*1003000111 7

Draw 12 - 7:00PM

Game : 12-C | Event : C [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Joanisse0200201020 7
Wenzek*2021010202 10

Game : 12-D | Event : C [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Blandford0200010X3
Barry*3000204X9

Draw 13 - 9:00AM

Game : 13-D | Event : PL [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Cotter20202102X9
Montgomery*01010010X3

Draw 14 - 2:00PM

Game : 14-B | Event : PL [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Barry100030022X 8
Wenzek*020200100X 5

Draw 15 - 7:00PM

Game : 15-D | Event : SF [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Montgomery30110420X11
Barry*02001002X5

Draw 16 - 10:00AM

Game : 16-D | Event : FIN [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Cotter202200003X 9
Montgomery*010001110X 4

Brackets



Event A

 
 Geall [2]
         
             
 Montgomery [12]
Draw 2  Ice A   (L to B8)
 Montgomery [7]
       
             
Draw 1  Ice B   (L to B1)
 Montgomery [9]
         
             
 Klymchuk [5]
  Draw 5  Ice B   (L to B10)
 Montgomery [5]
     
             
 
 Tardi [8]
         
             
 Wenzek [13]
Draw 2  Ice E   (L to B6)
 Tardi [4]
       
             
Draw 1  Ice D   (L to B3)
 Wenzek [5]
         
             
 Waffle [2]
    Draw 7  Ice D   (L to B11)      
        Cotter    
 
 Cotter [9]
   
A - Qualifier  
   
             
 Blandford [5]
Draw 3  Ice A   (L to B4)
 Cotter [4]
       
             
Draw 1  Ice E   (L to B5)
 Blandford [2]
         
             
 Horning [4]
  Draw 5  Ice C   (L to B9)
 Cotter [7]
     
             
 
 Barry [2]
         
             
 Joanisse [10]
Draw 3  Ice E   (L to B2)
 Joanisse [2]
       
             
Draw 2  Ice B   (L to B7)
 Joanisse [9]
         
             
 Eden [5] 
           
             
             

Event B

   
B11 Blandford [3]
       
B1 Klymchuk [6]
           
             
Draw 4  Ice A   (L to C3)
 Barry [3]
Draw 8  Ice E   (L to C7)
 Montgomery [10]
     
             
B2 Barry [8]
           
  Draw 6  Ice C   (L to C9)
 Montgomery [8]
       
B3 Waffle [4]
           
             
Draw 4  Ice B   (L to C6)
 Blandford [5]
         
             
B4 Blandford [9]
           
      Draw 10  Ice D   (L to C10) Montgomery    
       
B - Qualifier  
   
 
B9 Joanisse [7]
         
             
B5 Horning [2]
Draw 6  Ice E   (L to C4)
 Joanisse [8]
       
             
Draw 4  Ice D   (L to C2)
 Wenzek [5]
         
             
B6 Wenzek [8]
           
    Draw 8  Ice B   (L to C8)
 Joanisse [5]
     
B7 Eden [1]
           
             
Draw 4  Ice E   (L to C1)
 Geall [1]
         
             
B8 Geall [7]
Draw 6  Ice D   (L to C5)
 Tardi [7]
       
             
 
B10 Tardi [7]
         
             
             

Event C

   
C10 Joanisse [7]
       
C1 Eden [7]
           
             
Draw 8  Ice C   
 Eden [5]
Draw 12  Ice C    Wenzek      
     
C - Qualifier  
     
C2 Horning [4]
           
  Draw 9  Ice A   
 Wenzek [10]
       
             
C3 Klymchuk [3]
           
 
 Wenzek [9]
         
Draw 8  Ice D               
             
C4 Wenzek [9]
           
             
             
             
 
C7 Blandford [7]
         
             
C5 Waffle [3]
Draw 10  Ice C   
 Blandford [3]
       
             
Draw 8  Ice A   
 Geall [2]
         
             
C6 Geall [9]
  Draw 12  Ice D    Barry      
     
C - Qualifier  
     
 
C8 Tardi [4]
         
             
  Draw 11  Ice A   
 Barry [9]
       
             
 
C9 Barry [7]
         
             
             

Event PL

 
[A] Cotter [9]
         
             
  Draw 13  Ice D   (L to LA-B)
 Cotter [9]
       
             
 
[B] Montgomery [3]
         
    Draw 16  Ice D    Cotter      
 
LA-B Montgomery [11]
 
Champion  
     
             
[C] Barry [8]
Draw 15  Ice D   
 Montgomery [4]
       
             
Draw 14  Ice B   
 Barry [5]
         
             
[C] Wenzek [5]
           
             
             



Teams

Barry
Golden Ears Winter Club
Skip: Josh Barry
Third: Sebastien Robillard
Second: Jay Wakefield
Lead: John Cullen
Fifth:
Coach:
   
Blandford
Victoria
Skip: Matthew Blandford
Third: Chris Baier
Second: Derek Ryan
Lead: Cal Jackson
Fifth:
Coach: Penny Shantz
   
Cotter
Vernon/Kelowna
Skip: Jim Cotter
Third: Steve Laycock
Second: Tyrel Griffith
Lead: Rick Sawatsky
Fifth: Brad Wood
Coach:
   
Eden
Kelowna
Skip: Wylie Eden
Third: Sean Matheson
Second: Justin Nillson
Lead: Tyler Jaeger
Fifth: Art Lappalainen
Coach:
   
Geall
Abbotsford
Skip: Sean Geall
Third: Jeffrey Richard
Second: Andrew Nerpin
Lead: David Harper
Fifth:
Coach: Brent Giles
   
Horning
Castlegar
Skip: Deane Horning
Third: Travis Cameron
Second: Dave Toffolo
Lead: James McKenzie
Fifth:
Coach:
   
Joanisse
Golden Ears/Royal City/Victoria
Skip: Dean Joanisse
Third: Andrew Bilesky
Second: Steve Kopf
Lead: Paul Cseke
Fifth:
Coach:
   
Klymchuk
Royal City/ Kamloops/ Victoria
Skip: Tyler Klymchuk
Third: Corey Chester
Second: Kyle Habkirk
Lead: Rhys Gamache
Fifth:
Coach: Brenda Nordin
   
Montgomery
Victoria
Skip: Jason Montgomery
Third: Cam deJong
Second: Miles Craig
Lead: Will Duggan
Fifth:
Coach:
   
Tardi
Langley/Victoria
Skip: Tyler Tardi
Third: Sterling Middleton
Second: Matthew Hall
Lead: Alex Horvath
Fifth:
Coach: Paul Tardi
   
Waffle
Quesnel
Skip: Brady Waffle
Third: Eric Eriksson
Second: Mike Pagarut
Lead: Dave Vatamaniuck
Fifth:
Coach:
   
Wenzek
Langley/Kamloops/Royal City
Skip: Daniel Wenzek
Third: Jared Kolomaya
Second: Jordan Tardi
Lead: Nicholas Meister
Fifth:
Coach: Ken Brown
   


Sponsors
Barkerville Historic Town & Park
Nufloors