Hope Curling Club

Mixed Doubles Open Playdown - Hope

Hope, BC
Saturday, February 02, 2019 to Sunday, February 03, 2019


Qualifiers

EventTeam
A Daniels/Carpenter
B Little/Small



Draw Times

DatesDraws
Saturday, February 02, 2019Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 1:00PM / Draw 3 - 4:00PM
Sunday, February 03, 2019Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:00PM / Draw 6 - 4:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Tolley/Denton03020210X8
Drought/Loken*10105002X9

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Geiger0101000X2
Little/Small*1010112X6

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Foord/McKinney40100100X6
Daniels/Carpenter*02012021X8

Draw 2 - 1:00PM

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Little/Small02003000X5
Daniels/Carpenter*30110111X8

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Chatham/Davis*04030100X8
Drought/Loken40101021X9

Draw 3 - 4:00PM

Game : 3-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Tolley/Denton*1012303X10
Chatham/Davis0200010X3

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Geiger40002002X8
Foord/McKinney*02110110X6

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Daniels/Carpenter*30030110X8
Drought/Loken02102001X6

Draw 5 - 1:00PM

Game : 5-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Tolley/Denton10102000X4
Little/Small*01010211X6

Game : 5-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Geiger/Geiger*110403X9
Drought/Loken001010X2

Draw 6 - 4:00PM

Game : 6-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Little/Small*31000201X7
Geiger/Geiger00211010X5

Brackets



Event A

 Tolley/Denton [8]
           
             
Draw 1  Ice  2  (L to B3)
 Drought/Loken [9]
         
             
 Drought/Loken [9]
           
  Draw 2  Ice  3  (L to B4)
 Drought/Loken [6]
       
             
             
 
 Chatham/Davis [8]
         
             
             
    Draw 4  Ice  4  (L to B6) Daniels/Carpenter      
 Geiger [2]
   
A - Qualifier  
     
             
Draw 1  Ice  3  (L to B1)
 Little/Small [5]
         
             
 Little/Small [6]
           
  Draw 2  Ice  2  (L to B5)
 Daniels/Carpenter [8]
       
 Foord/McKinney [6]
           
             
Draw 1  Ice  4  (L to B2)
 Daniels/Carpenter [8]
         
             
 Daniels/Carpenter [8]
           
             
             

Event B

   
B6 Drought/Loken [2]
       
             
 
B1 Geiger [8]
Draw 5  Ice  4  
 Geiger/Geiger [5]
     
             
  Draw 3  Ice  3  
 Geiger/Geiger [9]
       
             
 
B2 Foord/McKinney [6]
         
      Draw 6  Ice  2   Little/Small    
 
B4 Chatham/Davis [3]
   
B - Qualifier  
   
             
  Draw 3  Ice  1  
 Tolley/Denton [4]
       
             
 
B3 Tolley/Denton [10]
Draw 5  Ice  3  
 Little/Small [7]
     
             
   
B5 Little/Small [6]
       
             
             



Teams

Chatham/Davis
Abbotsford
Skip: Lois Chatham
Third: Don Davis
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Daniels/Carpenter
Delta Thistle / Richmond Curling Club
Skip: Brayden Carpenter
Third: Sarah Daniels
Second:
Lead:
Fifth:
Coach: Ernie Daniels
   
Drought/Loken
Victoria/Peace Arch
Skip: Brenna Drought
Third: David Loken
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Foord/McKinney
Hope
Skip: Terry Foord
Third: Debbie McKinney
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Geiger
Royal City Curling Club
Skip: Debbie Geiger
Third: Dean Geiger
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Little/Small
Nelson
Skip: Kristina Little
Third: Nathan Small
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Tolley/Denton
Penticton
Skip: Matt Tolley
Third: Jenna Denton
Second:
Lead:
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors
AMJ Campbell