Peach Arch Curling Club

Senior Women's Open Playdowns

White Rock, BC
Friday, February 01, 2019 to Sunday, February 03, 2019


Qualifiers

EventTeam
1 Richter



Draw Times

DatesDraws
Friday, February 01, 2019Draw 1 - 3:00PM
Saturday, February 02, 2019Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 1:00PM / Draw 4 - 5:00PM
Sunday, February 03, 2019Draw 5 - 8:00AM / Draw 6 - 12:00PM


Draw 1 - 3:00PM

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Jepsen00004000X4
Erdos*11020021X7

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Thompson20101010X5
Richter*02020101X6

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Erdos*0020010X3
Jenkins2101201X7

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Jepsen1031020X7
Thompson*0100101X3

Draw 3 - 1:00PM

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Jepsen0110000X2
Erdos*1001101X4

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Richter*001020X3
Jenkins120105X9

Draw 4 - 5:00PM

Game : 4-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Richter00011400X6
Erdos*02100011X5

Draw 5 - 8:00AM

Game : 5-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Jenkins00010011X3
Richter*02101100X5

Draw 6 - 12:00PM

Game : 6-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Jenkins0010300X4
Richter*0302011X7

Brackets



Event A

   
 Jenkins [7]
       
             
 
 Jepsen [4]
Draw 2  Ice  1  (L to B3)
 Jenkins [9]
     
             
  Draw 1  Ice  2  (L to B1)
 Erdos [3]
       
             
 
 Erdos [7]
  Draw 3  Ice  4  (L to B4)(Winner to B5)
B5 Jenkins [4]
   
             
   
 Thompson [5]
       
             
    Draw 1  Ice  3  (L to B2)
 Richter [3]
     
             
   
 Richter [6]
  Draw 6  Ice  2   Richter  
         
Qualifier 1  
 
             
             
     
B5 Jenkins [3]
     
             
B1 Jepsen [7]
 
B4 Richter [6]
Draw 5  Ice  3  
 Richter [7]
   
             
Draw 2  Ice  4  
 Jepsen [2]
Draw 4  Ice  1  
 Richter [5]
     
             
B2 Thompson [3]
Draw 3  Ice  2  
 Erdos [5]
       
             
 
B3 Erdos [4]
         
             
             



Teams

Erdos
Nanaimo/Qualicum/Victoria
Skip: Debbie Erdos
Third: Michele Haider
Second: Shirley Wong
Lead: Mary Ellen Konyer
Fifth: Peggy Aikman
Coach: Lena West
   
Jenkins
Salmon Arm
Skip: Sandra Jenkins
Third: Penny Shantz
Second: Colleen Robson
Lead: Kate Horne
Fifth:
Coach: Darryl Horne
   
Jepsen
Royal city comox valley, Howe sound
Skip: Marnie Jepsen
Third: Diane Gauthier
Second: Christine Mathews
Lead: Lesley Hruby
Fifth:
Coach:
   
Richter
Penticton, Kelowna
Skip: Marilou Richter
Third: Dawn Everest
Second: Cindy Curtain
Lead: Deirdre Riley
Fifth:
Coach:
   
Thompson
Richmond
Skip: Yadranka Thompson
Third: Tara Jakobson
Second: Toni Taylor Thompson
Lead:
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors