Vernon Curling Club

Okanagan U18 Playdowns Boy's

Vernon, BC
Saturday, February 09, 2019 to Sunday, February 10, 2019


Qualifiers

EventTeam
1 Yamada
2 Colwell



Draw Times

DatesDraws
Saturday, February 09, 2019Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 1:00PM / Draw 3 - 5:00PM
Sunday, February 10, 2019Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Colwell1030322X11
Tolko*0202000X4

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
OAR000020X2
Marr*111302X8

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
The Outsliders200000X2
Kita*012123X9

Game : 1-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Lowery0000101X2
Yamada*2010030X6

Draw 2 - 1:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Kita00000X0
Yamada*12223X10

Game : 2-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
The Outsliders1010010X3
Lowery*0303102X9

Game : 2-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Tolko2100010X4
OAR*0011203X7

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Colwell2201003X8
Marr*0010110X3

Draw 3 - 5:00PM

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Colwell11101000X4
Yamada*00030121X7

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Lowery00030010X4
Marr*10101103X7

Game : 3-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
OAR000000X0
Kita*411210X9

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Kita111002001X 6
Marr*000210110X 5

Draw 5 - 1:00PM

Game : 5-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Kita00000X0
Colwell*30114X9

Brackets



Event A

 Colwell [11]
           
             
Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Colwell [8]
         
             
 Tolko [4]
           
  Draw 2  Ice  4  (L to B6)
 Colwell [4]
       
 OAR [2]
           
             
Draw 1  Ice  2  (L to B2)
 Marr [3] 
         
             
 Marr [8] 
           
    Draw 3  Ice  2  (L to B7) Yamada      
 The Outsliders [2]
   
Qualifier 1  
     
             
Draw 1  Ice  5  (L to B3)
 Kita [0]
         
             
 Kita [9] 
           
  Draw 2  Ice  1  (L to B5)
 Yamada [7]
       
 Lowery [2]
           
             
Draw 1  Ice  6  (L to B4)
 Yamada [10]
         
             
 Yamada [6]
           
             
             

Event B

B1 Tolko [4]
           
             
Draw 2  Ice  3  
 OAR [0]
         
             
B2 OAR [7]
Draw 3  Ice  4  
 Kita [6]
       
             
 
B5 Kita [9]
         
             
             
    Draw 4  Ice  2  
 Kita [0]
     
B3 The Outsliders [3]
           
             
Draw 2  Ice  2  
 Lowery [4]
         
      Draw 5  Ice  3   Colwell    
B4 Lowery [9]
Draw 3  Ice  3  
 Marr [5] 
 
Qualifier 2  
   
             
 
B6 Marr [7]
         
     
B7 Colwell [9]
     
             
             



Teams

Colwell
Vernon/Kamloops/Invermere
Skip: Erik Colwell
Third: Mitchell Kopytko
Second: Ben Morin
Lead: Tyler Powell
Fifth:
Coach: Dale Hofer
   
Kita
Penticton/Oliver
Skip: Kita Tane
Third: Owen Manning
Second: Kita Keiji
Lead: Tyler Antunes
Fifth:
Coach: Bruce Schroter
   
Lowery
Summerland/Penticton
Skip: Matthew Lowery
Third: Ryan Trip
Second: Zachary Kuechle
Lead: Jacob Martin
Fifth: Calen Aitcheson
Coach: Brian Lyall
   
Marr
Kamloops
Skip: Colorado Marr
Third: Ryan Watson
Second: Kieren O'Neil
Lead: Ian Poelzer
Fifth:
Coach: Brenda Nordin
   
OAR
Kelowna/Vernon
Skip: Eli Wielgosz
Third: Connor Applegate
Second: Zach Widlgosz
Lead: Desmond Johns
Fifth:
Coach: Travis Wielgosz
   
The Outsliders
Salmon Arm/Vernon
Skip: Nolan Blaser
Third: Austin Tomlinson
Second: Nolan Beck
Lead: Kaiden Beck
Fifth:
Coach: Ty Tomlinson
   
Tolko
Kelowna
Skip: Joel Kentel
Third: Anthony Schembri
Second: Nathan Schmeeckle
Lead: Charly Reed
Fifth:
Coach: Bob Harris
   
Yamada
Kamloops
Skip: Bryan Yamada
Third: Daniel Griffiths
Second: Nolan Bottineau
Lead: Zander Landygo
Fifth:
Coach: Ray Olsen
   


Sponsors