Richmond Curling Club

Lower Mainland Club Challenge - Women's

Richmond, BC
Friday, February 08, 2019 to Sunday, February 10, 2019


Qualifiers

EventTeam
A Palm
B Geiger
C1 Murphy
C2 Roald



Draw Times

DatesDraws
Friday, February 08, 2019Draw 1 - 10:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 6:00PM
Saturday, February 09, 2019Draw 4 - 10:00AM / Draw 5 - 2:00PM / Draw 6 - 6:00PM
Sunday, February 10, 2019Draw 7 - 10:00AM / Draw 8 - 4:00PM


Draw 1 - 10:00AM


Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Thompson*220100005
Gauthier002011116

Game : 2-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Sim01010x2
Geiger*20403x9

Game : 2-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Mission Granite CC*001010x2
Palm130401x9

Game : 2-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Andrews*1011000x3
Roald0100121x5

Draw 3 - 6:00PM

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Roald010212x6
Murphy103000x4

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Andrews*400202x8
Mission Granite CC012010x4

Game : 3-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Thompson*43x7
Sim00x0

Game : 3-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Hogg04x4
Gauthier10x1

Draw 4 - 10:00AM

Game : 4-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Thompson0100110X3
Murphy*2021002X7

Game : 4-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Gauthier11100000X3
Andrews*00011112X6

Game : 4-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Palm21111001X7
Roald*00000210X3

Game : 4-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Hogg10120200X6
Geiger*02003021X8

Draw 5 - 2:00PM

Game : 5-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Murphy1X1
Hogg*0X0

Game : 5-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Andrews0X0
Roald*1X1

Draw 6 - 6:00PM

Game : 6-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Geiger0302101X7
Palm*3020040X9

Game : 6-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Sim00111X3
Gauthier*51000X6

Game : 6-7 | Event : C [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Mission Granite CC100001X2
Thompson*012120X6

Game : 6-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Roald201201X6
Murphy*010010X2

Draw 7 - 10:00AM

Game : 7-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Andrews00002000X2
Thompson*00010211X5

Game : 7-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Gauthier0211000X4
Hogg*3000211X7

Game : 7-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Roald00100X1
Geiger*20013X6

Draw 8 - 4:00PM

Game : 8-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Roald1X1
Hogg*0X0

Game : 8-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Thompson0X0
Murphy*1X1

Brackets



Event A

 
 Hogg [4]
         
             
 Thompson [5]
Draw 3  Ice  8  (L to B3)
 Hogg [6]
       
             
Draw 2  Ice  5  (L to B1)
 Gauthier [1]
         
             
 Gauthier [6]
  Draw 4  Ice  7  (L to B7)
 Geiger [7]
     
             
 
 Sim [2]
         
             
  Draw 2  Ice  6  (L to B6)
 Geiger [8]
       
             
 
 Geiger [9]
         
      Draw 6  Ice  3  (L to B9) Palm    
 
 Mission Granite CC [2]
   
A - Qualifier  
   
             
  Draw 2  Ice  7  (L to B5)
 Palm [7]
       
             
 
 Palm [9] 
         
             
 Andrews [3]
  Draw 4  Ice  6  (L to B8)
 Palm [9] 
     
             
Draw 2  Ice  8  (L to B2)
 Roald [6]
         
             
 Roald [5]
Draw 3  Ice  4  (L to B4)
 Roald [3]
       
             
 
 Murphy [4]
         
             
             

Event B

 
B3 Gauthier [3]
         
             
B2 Andrews [8]
Draw 4  Ice  4  (L to C3)
 Andrews [0]
       
             
Draw 3  Ice  6  (L to C1)
 Andrews [6]
Draw 5  Ice  7  (L to C5)
 Roald [6]
     
             
B5 Mission Granite CC [4]
 
B8 Roald [1]
       
             
             
      Draw 6  Ice  8  (L to C7)
 Roald [1]
   
 
B4 Thompson [3]
         
             
B1 Thompson [7]
Draw 4  Ice  3  (L to C4)
 Murphy [1]
       
        Draw 7  Ice  6  (L to C8) Geiger  
Draw 3  Ice  7  (L to C2)
 Murphy [7]
Draw 5  Ice  1  (L to C6)
 Murphy [2]
 
B - Qualifier  
 
             
B6 Sim [0]
 
B7 Hogg [0]
       
       
B9 Geiger [6]
   
             
             

Event C

 
C5 Andrews [2]
         
             
C1 Mission Granite CC [2]
Draw 7  Ice  3  
 Thompson [0]
       
             
Draw 6  Ice  7  
 Thompson [5]
Draw 8  Ice  2   Murphy      
     
C Qualifier  
     
C4 Thompson [6]
 
C7 Murphy [1]
       
             
             
             
C2 Sim [3]
 
C8 Roald [1]
       
             
Draw 6  Ice  6  
 Gauthier [4]
Draw 8  Ice  1   Roald      
     
C Qualifier  
     
C3 Gauthier [6]
Draw 7  Ice  5  
 Hogg [0] 
       
             
 
C6 Hogg [7]
         
             
             



Teams

Andrews
Cloverdalte
Skip: Leanne Andrews
Third: Jenn Routliffe
Second: Ashley Murray
Lead: Jaime Milward
Fifth:
Coach:
   
Gauthier
Royal City Curling Club
Skip: Dianne Gauthier
Third: Suzanne Malfair
Second: Kelly Keitel
Lead: Selena Tank
Fifth:
Coach:
   
Geiger
Langely
Skip: Debbie Geiger
Third: Connie Stunden
Second: Diane Jarvos
Lead: Elaine Gooliaeff
Fifth:
Coach:
   
Hogg
Peace Arch Curling Club
Skip: LaVerne Hogg
Third: Tracy Strecker
Second: Joan Dewinetz
Lead: Lori Goulet
Fifth:
Coach:
   
Mission Granite CC
Mission Granite Curling Club
Skip: Robin Smith
Third: Donna Kraakman
Second: Deb Kraus
Lead: Colleen Payne
Fifth:
Coach:
   
Murphy
Golden Ear Winter Club
Skip: Laura Murphy
Third: Jorda Maisey
Second: Jane Cuthertson
Lead: Darleen Barber
Fifth:
Coach:
   
Palm
Peace Arch
Skip: Linda Palm
Third: Toni Taylor
Second: Susan Loken
Lead: Fiona Mulligan
Fifth:
Coach:
   
Roald
Marpole
Skip: Kenna Roald
Third: Miki Endo
Second: Tammy Cameron
Lead: Laura Fines
Fifth:
Coach:
   
Sim
Port Moody Curling Club
Skip: Melissa Sim
Third: Wendy Mcrae
Second: Loa Wilson
Lead: Janine Thomson
Fifth:
Coach:
   
Thompson
Richmond
Skip: Yadranka Thompson
Third: Debbie Marsh
Second: Nicole Seafoot
Lead: Anna Bond
Fifth:
Coach:
   


Sponsors