Penticton Curling Centre

Okanagan Mixed Playdowns

Penticton, BC
Saturday, February 16, 2019 to Sunday, February 17, 2019


Qualifiers

EventTeam
1 Tolley



Draw Times

DatesDraws
Saturday, February 16, 2019Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 1:00PM / Draw 3 - 6:00PM
Sunday, February 17, 2019Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:00PM / Draw 6 - 6:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Groundwater301020200X 8
Richter*020103021X 9

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Longworth00110200X4
Kyllo*02001003X6

Draw 2 - 1:00PM

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Tolley0210203X8
Richter*0002010X3

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Groundwater0002010X3
Longworth*1210101X6

Draw 3 - 6:00PM

Game : 3-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Longworth0120102X6
Richter*1001010X3

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Tolley0001310X5
Kyllo*0100001X2

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Kyllo1011020X5
Longworth*0100101X3

Draw 5 - 1:00PM

Game : 5-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Tolley04000210X7
Kyllo*10111001X5

Brackets



Event A

   
 Tolley [8]
       
             
 
 Groundwater [8]
Draw 2  Ice  2  (L to B3)
 Tolley [5]
     
             
  Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Richter [3]
       
             
 
 Richter [9]
  Draw 3  Ice  3  (L to B4)(Winner to B5)
B5 Tolley 
   
             
   
 Longworth [4]
       
             
    Draw 1  Ice  2  (L to B2)
 Kyllo [2]
     
        Draw 6  Ice  3   Tolley  
   
 Kyllo [6]
   
Qualifier 1  
 
             
     
B5 Tolley [7]
     
             
B1 Groundwater [3]
 
B4 Kyllo [5]
Draw 5  Ice  2  
 Tolley   
   
             
Draw 2  Ice  3  
 Longworth [6]
Draw 4  Ice  4  
 Kyllo [5]
     
             
B2 Longworth [6]
Draw 3  Ice  1  
 Longworth [3]
       
             
 
B3 Richter [3]
         
             
             



Teams

Groundwater
Williams Lake
Skip: Simone Grounwater
Third: Robert Gudbranson
Second: Laura Ball
Lead: Gerry Leclerc
Fifth:
Coach:
   
Kyllo
Vernon
Skip: Alyssa Kyllo
Third: Rob Norbert
Second: Kelsi Jones
Lead: John Slattery
Fifth:
Coach:
   
Longworth
Vernon Curling Club
Skip: Michael Longworth
Third: Morgayne Eby
Second: Brian Roberts
Lead: Melissa Webster
Fifth:
Coach:
   
Richter
Penticton, Kelowna
Skip: Marilou Richter
Third: Craig McLeod
Second: Cindy Curtain
Lead: Jock Tyre
Fifth:
Coach:
   
Tolley
Penticton
Skip: Matt Tolley
Third: Jodie Brennan
Second: Jason Larence
Lead: Jenna Denton
Fifth:
Coach: Glen Brennan
      
   


Sponsors
AMJ Campbell