Ashcroft & District Curling Club

U18 Open Playdowns - Girl's

Ashcroft, BC
Friday, February 22, 2019 to Sunday, February 24, 2019


Qualifiers

EventTeam
A Douglas
B Belway



Draw Times

DatesDraws
Friday, February 22, 2019Draw 1 - 6:00PM
Saturday, February 23, 2019Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 1:00PM / Draw 4 - 5:00PM
Sunday, February 24, 2019Draw 5 - 9:00AM


Draw 1 - 6:00PM

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Belway1031031X9
G. Brissette*0100400X5

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Douglas20401003X10
Team Calhoun*03020300X8

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Belway2003014X10
Bowles (Emily)*0110100X3

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Douglas00221210X8
S. Brissette*22000000X4

Draw 3 - 1:00PM

Game : 3-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
G. Brissette0010120X4
S. Brissette*3103002X9

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Team Calhoun110204001X 9
Bowles (Emily)*004020110X 8

Draw 4 - 5:00PM

Game : 4-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Douglas00111022X7
Belway*03000100X4

Game : 4-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Team Calhoun10110110X5
S. Brissette*02003001X6

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
S. Brissette01100200X4
Belway*10011002X5

Brackets



Event A

 Douglas [10]
           
             
Draw 1  Ice  4  (L to B1)
 Douglas [8]
         
             
 Team Calhoun [8]
Draw 2  Ice  3  (L to B3)
 Douglas [7]
       
             
 
 S. Brissette [4]
         
             
 Belway [9]
  Draw 4  Ice  1  (L to B5) Douglas      
     
A - Qualifier  
     
Draw 1  Ice  3  (L to B2)
 Belway [10]
         
             
 G. Brissette [5]
Draw 2  Ice  2  (L to B4)
 Belway [4]
       
             
 
 Bowles (Emily) [3]
         
             
             

Event B

B1 Team Calhoun [9]
           
             
Draw 3  Ice  3  
 Team Calhoun [5]
         
             
B4 Bowles (Emily) [8]
           
  Draw 4  Ice  2            
B2 G. Brissette [4]
 
 S. Brissette [4]
       
             
Draw 3  Ice  1  
 S. Brissette [6]
         
    Draw 5  Ice  3   Belway      
B3 S. Brissette [9]
   
B - Qualifier  
     
             
   
B5 Belway [5]
       
             
             



Teams

Belway
Salmon Arm
Skip: Maya Belway
Third: Danielle Paetsch
Second: Madison Penttila
Lead: Abbigail Paetsch
Fifth:
Coach: Dave Belway
   
Bowles (Emily)
Delta Thistle
Skip: Emily Bowles
Third: Morgan Bowles
Second: Taylor Bowles
Lead: Kate Bowles
Fifth:
Coach: Mike Bowles
   
Douglas
Port Alberni, Parksville, Duncan
Skip: Rebecca Douglas
Third: Brooke Reintjes
Second: Michaela Morrill
Lead: Delaena Reintjes
Fifth:
Coach: David Douglas
   
G. Brissette
Juan de Fuca
Skip: Gabby Brissette
Third: Marijke McDonald
Second: Emma Woike
Lead: Maddie Buhr
Fifth:
Coach: Rachelle Perry
   
S. Brissette
Juan de Fuca/Campbell River/Merritt/Nanaimo
Skip: Sophie Brissette
Third: Madison Munro
Second: Cloe Mitchell
Lead: Keira Dickie
Fifth:
Coach: Kelly Meikle
   
Team Calhoun
Kamloops Curling Club
Skip: Maeve Calhoun
Third: Neave Calhoun
Second: Kate Hancock
Lead: Kaitlyn Garrett
Fifth: Natasha Olmstead
Coach: Nicky Hancock
   


Sponsors