Ashcroft & District Curling Club

U18 Open Playdowns - Boy's

Ashcroft, BC
Friday, February 22, 2019 to Sunday, February 24, 2019


Qualifiers

EventTeam
1 Kent
2 Duncan-Wu
3 Tao



Draw Times

DatesDraws
Friday, February 22, 2019Draw 1 - 6:00PM
Saturday, February 23, 2019Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 1:00PM / Draw 4 - 5:00PM
Sunday, February 24, 2019Draw 5 - 9:00AM


Draw 1 - 6:00PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Kent20400010X7
Kita*01011101X5

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Marr30100020X6
Duncan-Wu*04011200X8

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Marr00110132X8
Kita*11002000X4

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Duncan-Wu01100000X2
Tao*10000112X5

Draw 3 - 1:00PM

Game : 3-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Marr0300110X5
Duncan-Wu*2004002X8

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Tao1010100X3
Kent*0201003X6

Draw 4 - 5:00PM

Game : 4-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Tao20001011X5
Duncan-Wu*03110100X6

Game : 4-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Kita0201000X3
Marr*2020101X6

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Tao2010205X10
Marr*0102000X3

Brackets



Event A

 Marr [6]
           
             
Draw 1  Ice  2  (L to B1)
 Duncan-Wu [2]
         
             
 Duncan-Wu [8]
Draw 2  Ice  4  (L to B3)
 Tao [3]
       
             
 
 Tao [5]  
         
    Draw 3  Ice  4  (L to B4) Kent      
 
 Kent [7]
 
Qualifier 1  
     
             
  Draw 1  Ice  1  (L to B2)
 Kent [6] 
       
             
 
 Kita [5] 
         
             
             

Event B

B1 Marr [8]
 
B4 Tao [5]
       
             
Draw 2  Ice  1  (L to C1)
 Marr [5]
Draw 4  Ice  3  (L to C3) Duncan-Wu      
     
Qualifier 2  
     
B2 Kita [4]
Draw 3  Ice  2  (L to C2)
 Duncan-Wu [6]
       
             
 
B3 Duncan-Wu [8]
         
             
             

Event C

 
C3 Tao [10]
         
             
C1 Kita [3]
Draw 5  Ice  2   Tao        
   
Qualifier 3  
       
Draw 4  Ice  4  
 Marr [3] 
         
             
C2 Marr [6]
           
             
             



Teams

Duncan-Wu
Royal City/Port Moody
Skip: Alex Duncan-Wu
Third: Kazune Eugene Fei
Second: Matthew Fenton
Lead: Daniel Deng
Fifth: Adam Fenton
Coach: Fuji Miki/Brad Fenton
   
Kent
Port Moody / GEWC / Richmond
Skip: Connor Kent
Third: Thomas Reed
Second: Michael Nunn
Lead: Jack Bradley
Fifth: Matthew White
Coach: Darren Kent
   
Kita
Penticton
Skip: Tane Kita
Third: Keiji Kita
Second: Declan Cooper-Smith
Lead: Jarrett Dixon
Fifth:
Coach: Dean Meikle
   
Marr
Kamloops Curling Club
Skip: Colordao Marr
Third: Kieren O'Niel
Second: Ian Poelzer
Lead: Ryan Watson
Fifth:
Coach: Gord Marr
   
Tao
Richmond/Abbotsford
Skip: Johnson Tao
Third: Toby Mills
Second: Daniel Dabiri
Lead: Lane Spyksma
Fifth:
Coach: Paul Hazell
      
   


Sponsors