Vancouver Curling Club

2019 AMJ Campbell Van Lines BC Mixed Curling Championship

Vancouver, BC
Thursday, April 11, 2019 to Sunday, April 14, 2019


Qualifiers

EventTeam
A Daniels
B Buchy
C Tolley
C Tolley
Championde Jong



Draw Times

DatesDraws
Thursday, April 11, 2019Draw 1 - 1:30PM / Draw 2 - 7:00PM
Friday, April 12, 2019Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 2:00PM
Saturday, April 13, 2019Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 2:00PM / Draw 7 - 7:00PM
Sunday, April 14, 2019Draw 8 - 9:00AM / Draw 9 - 2:00PM


Draw 1 - 1:30PM

Game : 1-A | Event : A [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
de Jong 21111X6
Tanaka* 00000X0

Game : 1-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Tolley*1010100X3
Daniels0401011X7

Game : 1-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Buchy202022X8
Craig*010200X3

Game : 1-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Umbach*0200100X3
Kopf1011022X7

Draw 2 - 7:00PM

Game : 2-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Craig*2010012X6
Umbach0102100X4

Game : 2-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Buchy0100110X3
Kopf*2031003X9

Game : 2-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Tanaka*0011011X4
Tolley0200400X6

Game : 2-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
de Jong*00100021X4
Daniels01011200X5

Draw 3 - 9:00AM

Game : 3-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Tolley*10400100X6
Buchy02030021X8

Game : 3-B | Event : B [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Craig*03010101X6
de Jong00201020X5

Game : 3-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Daniels*01021012X7
Kopf10200100X4

Draw 4 - 2:00PM

Game : 4-A | Event : C [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Tanaka010020020X 5
de Jong*001101201X 6

Game : 4-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Buchy1030102X7
Craig*0101020X4

Game : 4-D | Event : C [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Umbach010100XX2
Tolley*302003XX8

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Buchy*10002002X5
Kopf01000100X2

Draw 6 - 2:00PM

Game : 6-B | Event : C [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
de Jong0040011X6
Kopf*1000000X1

Game : 6-C | Event : C [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Tolley00120101X5
Craig*01002010X4

Draw 7 - 7:00PM

Game : 7-B | Event : SF [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Daniels*030020101X 7
Buchy003101010X 6

Game : 7-C | Event : QF [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
de Jong410301XX9
Tolley*001020XX3

Draw 8 - 9:00AM

Game : 8-B | Event : SF [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Buchy20110010X5
de Jong*03000105X9

Draw 9 - 2:00PM

Game : 9-B | Event : FIN [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Daniels0010011X3
de Jong*0100300X4

Brackets



Event A

             
 de Jong [6]
           
             
Draw 1  Ice A   (L to B5)
 de Jong [4]
         
             
 Tanaka [0]
           
  Draw 2  Ice D   (L to B3)
 Daniels [7]
       
 Tolley [3]
           
             
Draw 1  Ice B   (L to B5)
 Daniels [5]
         
             
 Daniels [7]
           
    Draw 3  Ice C   (L to B1) Daniels      
 Buchy [8]
   
A - Qualifier  
     
             
Draw 1  Ice C   (L to B6)
 Buchy [3]
         
             
 Craig [3]
           
  Draw 2  Ice B   (L to B4)
 Kopf [4] 
       
 Kopf [7]
           
             
Draw 1  Ice D   (L to B6)
 Kopf [9] 
         
             
 Umbach [3]
           
             
             

Event B

You can view the Live Stream of this event at https://www.youtube.com/user/StereoRescue/live
          
B5 Tanaka [4]
           
             
Draw 2  Ice C   (L to C4)
 Tolley [6]
         
             
B5 Tolley [6]
Draw 3  Ice A   (L to C5)
 Buchy [7]
       
             
 
B4 Buchy [8]
         
             
B6 Craig [6]
  Draw 4  Ice C   (L to C3)
 Buchy [5]
     
             
Draw 2  Ice A   (L to C5)
 Craig [6]
         
             
B6 Umbach [4]
Draw 3  Ice B   (L to C4)
 Craig [4]
Draw 5  Ice D   (L to C2) Buchy    
       
B - Qualifier  
   
 
B3 de Jong [5]
         
             
     
B1 Kopf [2]
     
             
             

Event C

You can view the Live Stream of this event at https://www.youtube.com/user/StereoRescue/live
          
C4 Tanaka [5]
           
             
Draw 4  Ice A   
 de Jong [6]
         
             
C4 de Jong [6]
Draw 6  Ice B    de Jong        
   
C - Qualifier  
       
 
C2 Kopf [1]
         
             
             
             
C5 Umbach [2]
           
             
Draw 4  Ice D   
 Tolley [5]
         
             
C5 Tolley [8]
Draw 6  Ice C    Tolley        
   
C - Qualifier  
       
 
C3 Craig [4]
         
             
             

Event PL

You can view the Live Stream of this event at https://www.youtube.com/user/StereoRescue/live
          
   
A Qualifier - 
 Daniels [7]
     
             
      Draw 7  Ice B   (L to L1-2)
 Daniels [3]
   
             
   
B Qualifier - 
 Buchy [6]
     
        Draw 9  Ice B    de Jong  
     
L1-2 Buchy [5]
 
Champion  
 
             
 
C Qualifier - 
 de Jong [9]
Draw 8  Ice B   
 de Jong [4]
   
             
    Draw 7  Ice C   
 de Jong [9]
     
             
 
C Qualifier - 
 Tolley [3]
       
             
             



Teams

Buchy
Kimberley
Skip: Tom Buchy
Third: Kaila Buchy
Second: Dave Toffolo
Lead: Arissa Toffolo
Fifth:
Coach:
   
Craig
Kerry Park,Juan de Fuca,Victoria
Skip: Wes Craig
Third: Dailene Pewarchuk
Second: Miles Craig
Lead: Rachelle Kallechy
Fifth:
Coach:
   
Daniels
Delta Curling Club
Skip: Sarah Daniels
Third: Brayden Carpenter
Second: Sarah Loken
Lead: John Cullen
Fifth:
Coach:
   
de Jong
Victoria Curling Club
Skip: Cameron de Jong
Third: Taylor Reese-Hansen
Second: Alex Horvath
Lead: Mariah Coulombe
Fifth:
Coach:
   
Kopf
Royal City
Skip: Steve Kopf
Third: Ashley Sanderson
Second: Matthew McCrady
Lead: Patty Wallingham
Fifth:
Coach:
   
Tanaka
Richmond
Skip: Cody Tanaka
Third: Kelly Shimizu
Second: Travis Cameron
Lead: Megan Daniels
Fifth:
Coach: Vic Shimizu
   
Tolley
Penticton
Skip: Matt Tolley
Third: Jodie Brennan
Second: Jason Larence
Lead: Jenna Denton
Fifth:
Coach: Glen Brennan
   
Umbach
Vernon CC, Royal City CC and Tunnel Town CC
Skip: Nicholas Umbach
Third: Jaelyn Cotter
Second: Connor Deane
Lead: Cassidy Schwaerzle
Fifth:
Coach: Jim Cotter
   


Sponsors
AMJ Campbell
Open Road Auto Group