Chilliwack Curling Club

Junior Women Lower Mainland Playdown

Chilliwack, BC
Friday, November 29, 2019 to Sunday, December 1, 2019


Qualifiers

EventTeam
A Bowles
B Taylor



Draw Times

DatesDraws
Saturday, November 30, 2019Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 7:00PM
Sunday, December 01, 2019Draw 4 - 10:00AM / Draw 5 - 3:00PM


Draw 1 - Saturday, Nov 30 at 9:00AM

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Em. Bowles020120202X 9
Coles-Lyster*003000010X 4

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Bowles*302020110X 9
4KGIRL$030101001X 6

Draw 2 - Saturday, Nov 30 at 2:00PM

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Em. Bowles*0000100XXX 1
Drexel1112021XXX 8

Game : 2-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Bowles0100310202 9
Taylor*1011002030 8

Draw 3 - Saturday, Nov 30 at 7:00PM

Game : 3-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Coles-Lyster00302203X10
4KGIRL$*01020010X4

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Em. Bowles0020000100 3
Taylor*0100002031 7

Draw 4 - Sunday, Dec 1 at 10:00AM

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Drexel00000101XX 2
Bowles*10100040XX 6

Game : 4-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Coles-Lyster*10000010XX 2
Taylor02111004XX 9

Draw 5 - Sunday, Dec 1 at 3:00PM

Game : 5-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Taylor*103031XXXX 8
Drexel010100XXXX 2

Brackets



Event A

 Coles-Lyster [4]
           
             
Draw 1  Ice  4  (L to B1)
 Em. Bowles [1]
         
             
 Em. Bowles [9]
Draw 2  Ice  2  (L to B3)
 Drexel [2]
       
             
 
 Drexel [8]
         
             
 Bowles [9]
  Draw 4  Ice  3  (L to B5) Bowles      
     
A - Qualifier  
     
Draw 1  Ice  5  (L to B2)
 Bowles [9]
         
             
 4KGIRL$ [6]
Draw 2  Ice  6  (L to B4)
 Bowles [6]
       
             
 
 Taylor [8]
         
             
             

Event B

B1 Coles-Lyster [10]
           
             
Draw 3  Ice  2  
 Coles-Lyster [2]
         
             
B2 4KGIRL$ [4]
           
  Draw 4  Ice  5            
B3 Em. Bowles [3]
 
 Taylor [8]
       
             
Draw 3  Ice  6  
 Taylor [9]
         
    Draw 5  Ice  4   Taylor      
B4 Taylor [7]
   
B - Qualifier  
     
             
   
B5 Drexel [2]
       
             
             



Teams

4KGIRL$
GEWC
Skip: Amy Wheatcroft
Third: Ashley Dezura
Second: Brook Aleksic
Lead: Hannah Smeed
Fifth: Savannah Miley
Coach: Diane Dezura/Georgina Wheatcroft/Shannon Joanisse
   
Bowles
Delta Thistle
Skip: Elizabeth Bowles
Third: Kayla Wilson
Second: Hailey Dubois
Lead: Sasha Wilson
Fifth:
Coach: Todd Troyer
   
Coles-Lyster
GEWC/Port Moody/Delta
Skip: Kealen Coles-Lyster
Third: Paige Phillips
Second: Chanel Chursinoff
Lead: Hannah Lin
Fifth: Sydney Phillips
Coach: Kirsten Fox
   
Drexel
Langley
Skip: Heather Drexel
Third: Everly Royea
Second: Tanis Short
Lead: Naomi Britz
Fifth:
Coach: Ken Britz
   
Em. Bowles
Delta Thistle Delta Thistle
Skip: Emily Bowles
Third: Ashley Mallett
Second: Sarah McCrady
Lead: Grace McCusker
Fifth:
Coach: Marla Mallett
   
Taylor
Tunnel Town, Royal City
Skip: Jensen Taylor
Third: Meredith Cole
Second: Keira McCoy
Lead: Chelsea Taylor
Fifth:
Coach: Chris Summers/Dan Wenzek
   


Sponsors