Comox Valley Curling Club

U18 Girls Vancouver Island Playdowns

Comox Valley, BC
Friday, February 7, 2020 to Sunday, February 9, 2020


Qualifiers

EventTeam
1 Douglas
2 Richards



Draw Times

DatesDraws
Saturday, February 08, 2020Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 7:00PM
Sunday, February 09, 2020Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:00PM


Draw 1 - Saturday, Feb 8 at 9:00AM


Draw 2 - Saturday, Feb 8 at 2:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Douglas00010121X5
Woike*02001000X3

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Mitchell1000020X3
Richards*0310203X9

Draw 3 - Saturday, Feb 8 at 7:00PM

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Douglas002100103X 7
Richards*200002000X 4

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Mitchell*1103050X10
Woike0040103X8

Draw 4 - Sunday, Feb 9 at 9:00AM

Game : 4-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Mitchell*20210100X6
Richards02003021X8

Brackets



Event A

 Douglas [5]
           
             
Draw 2  Ice  1  (L to B1)
 Douglas [7]
         
             
 Woike [3]
           
  Draw 3  Ice  2  (L to B3) Douglas        
 Richards [9]
 
Qualifier 1  
       
             
Draw 2  Ice  4  (L to B2)
 Richards [4]
         
             
 Mitchell [3]
           
             
             

Event B

B1 Woike [8]
           
             
Draw 3  Ice  3  
 Mitchell [6]
         
             
B2 Mitchell [10]
Draw 4  Ice  5   Richards        
   
Qualifier 2  
       
 
B3 Richards [8]
         
             
             



Teams

Douglas
Gibsons/Duncan/Comox/Parksville
Skip: Rebecca Douglas
Third: Chanelle Meeres
Second: Dalaena Reintjes
Lead: Zoe Torgerson
Fifth:
Coach: Dave Douglas
   
Mitchell
Campbell River/Nanaimo/Victoria/Merritt/Kamloops
Skip: Maddie Munro
Third: Chloe Mitchell
Second: Carley Hardie
Lead: Keira Dickie
Fifth: Natasha Olmsted
Coach: Kelly Meikle
   
Richards
Comox Valley/Port Moody
Skip: Gracelyn Richards
Third: Keelie Duncan
Second: Bryn Woloshyn
Lead: Kate Eisner
Fifth: Cailyn Collins
Coach: Darren Richards
   
Woike
Duncan/Esquimalt/Victoria
Skip: Emma Woike
Third: Marijke McDonald
Second: Maddie Buhr
Lead: Tyler Thompson
Fifth:
Coach: Dean Miekle
   


Sponsors