Comox Valley Curling Club

U18 Boys Vancouver Island Playdown

Comox Valley, BC
Friday, February 7, 2020 to Sunday, February 9, 2020


Qualifiers

EventTeam
1 Parkinson
2 Morrill
3 Curtis



Draw Times

DatesDraws
Saturday, February 08, 2020Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 7:00PM
Sunday, February 09, 2020Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 1:00PM


Draw 1 - Saturday, Feb 8 at 9:00AM

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Sammons0200111X5
Parkinson*3033000X9

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Morrill*22101000X6
Curtis00010211X5

Draw 2 - Saturday, Feb 8 at 2:00PM

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
McNeill0011010X3
Morrill*2300302X10

Game : 2-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Sammons00301010X5
Curtis*15010201X10

Draw 3 - Saturday, Feb 8 at 7:00PM

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Morrill00001210X4
Parkinson*00220003X7

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Curtis132040X10
McNeill*000102X3

Draw 4 - Sunday, Feb 9 at 9:00AM

Game : 4-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Sammons1100422X10
McNeill*0011000X2

Game : 4-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Curtis00001120X4
Morrill*11110003X7

Draw 5 - Sunday, Feb 9 at 1:00PM

Game : 5-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Sammons*0001011X3
Curtis2110200X6

Brackets



Event A

 Morrill [6]
           
             
Draw 1  Ice  4  (L to B1)
 Morrill [10]
         
             
 Curtis [5]
Draw 2  Ice  2  (L to B3)
 Morrill [4]
       
             
 
 McNeill [3]
         
    Draw 3  Ice  5  (L to B4) Parkinson      
 
 Parkinson [9]
 
Qualifier 1  
     
             
  Draw 1  Ice  3  (L to B2)
 Parkinson [7]
       
             
 
 Sammons [5]
         
             
             

Event B

 
B3 McNeill [3]
         
             
B1 Curtis [10]
Draw 3  Ice  6  (L to C2)
 Curtis [4]
       
             
Draw 2  Ice  3  (L to C1)
 Curtis [10]
         
    Draw 4  Ice  4  (L to C3) Morrill      
B2 Sammons [5]
   
Qualifier 2  
     
             
   
B4 Morrill [7]
       
             
             

Event C

 
C3 Curtis [6]
         
             
C1 Sammons [10]
Draw 5  Ice  3   Curtis        
   
Qualifier 3  
       
Draw 4  Ice  2  
 Sammons [3]
         
             
C2 McNeill [2]
           
             
             



Teams

Curtis
Comx/Campbell River
Skip: Greg Curtis
Third: Reuben Tiede
Second: Jesse Tiede
Lead: Henry Holland
Fifth:
Coach: Mark Taylor
   
McNeill
Victoria
Skip: Sampson McNeill
Third: Anthony Buckham
Second: Cohen Dawson
Lead: Brent Buckham
Fifth: Martin Sartent
Coach: Todd Higdon
   
Morrill
Parksville
Skip: Michael Morrill
Third: Cole Pletz
Second: Issac Brightland
Lead: Rowan Brightland
Fifth:
Coach: Rocky Morrill
   
Parkinson
Comox/Qualicum/Parksville
Skip: Chris Parkinson
Third: Jackson Nowak
Second: Connor Litton
Lead: Christian Klein-Beekman
Fifth:
Coach: Bob Franklin
   
Sammons
Victoria
Skip: Daniel Sammons
Third: Erik Rankin
Second: Brendan Hallas
Lead: Jaxon Bjornson
Fifth:
Coach: Carley Sandwith
      
   


Sponsors