Victoria Curling Club

Club Challenge Men's South Island Playdown

Victoria, BC
Friday, February 7, 2020 to Sunday, February 9, 2020


Qualifiers

EventTeam
A Sutton



Draw Times

DatesDraws
Saturday, February 08, 2020Draw 1 - 1:00PM / Draw 2 - 4:00PM / Draw 3 - 7:00PM
Sunday, February 09, 2020Draw 4 - 1:00PM / Draw 5 - 4:00PM


Draw 1 - Saturday, Feb 8 at 1:00PM

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Feltham*10100201X5
Sutton01011010X4

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Neff*10120202X8
Shortill01003010X5

Draw 2 - Saturday, Feb 8 at 4:00PM

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Neff*001010X2
Feltham020202X6

Game : 2-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Sutton*02020201X7
Shortill10103010X6

Draw 3 - Saturday, Feb 8 at 7:00PM

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Sutton*1011020X5
Neff0200101X4

Draw 4 - Sunday, Feb 9 at 1:00PM

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Sutton*10103013X9
Feltham01020200X5

Draw 5 - Sunday, Feb 9 at 4:00PM

Game : 5-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Feltham00201020X5
Sutton21000302X8

Brackets



Event A

 
 Sutton [4]
         
             
  Draw 1  Ice  3  (L to B1)
 Feltham [6]
       
             
 
 Feltham [5]
         
    Draw 2  Ice  4  (L to B3)(Winner to B4)
B4 Feltham [5]
     
 
 Neff [8]
         
             
  Draw 1  Ice  5  (L to B2)
 Neff [2] 
       
             
 
 Shortill [5]
  Draw 5  Ice  6   Sutton    
       
A - Qualifier  
   
             
B1 Sutton [7]
 
B4 Feltham [5]
       
             
Draw 2  Ice  6  
 Sutton [5]
Draw 4  Ice  3  
 Sutton [8]
     
             
B2 Shortill [6]
Draw 3  Ice  2  
 Sutton [9]
       
             
 
B3 Neff [4]
         
             
             



Teams

Feltham
Parksville
Skip: Bruce Feltham
Third: Oryst Myroniuk
Second: Doug Shearer
Lead: Dale Ksyniuk
Fifth:
Coach:
   
Neff
Nanaimo
Skip: Brendan Neff
Third: Rob Vlaj
Second: Mackenzie Pawliuk
Lead: Tanner McQuarrie
Fifth:
Coach:
   
Shortill
Duncan
Skip: Dave Shortill
Third: Steve Williams
Second: Lou Oud
Lead: Rod Schneider
Fifth: Nolan Reid
Coach:
   
Sutton
Victoria
Skip: Denis Sutton
Third: Jake Waenus
Second: Nick Coleman
Lead: Bob Colombe
Fifth:
Coach:
   


Sponsors
Original 16