Royal City Curling Club

62nd Annual BCFFC Curling Championships

New Westminister, BC
Thursday, February 6, 2020 to Sunday, February 9, 2020


Qualifiers

EventTeam
1 Thulin
2 Hambly
C Caton
D Marshall
OH Deane/Taylor
ChampionThulin



Draw Times

DatesDraws
Thursday, February 06, 2020Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 6:00PM
Friday, February 07, 2020Draw 4 - 8:30AM / Draw 5 - 12:30PM / Draw 6 - 4:00PM
Saturday, February 08, 2020Draw 7 - 8:30AM / Draw 8 - 12:30PM / Draw 9 - 3:30PM
Sunday, February 09, 2020Draw 10 - 9:00AM / Draw 11 - 1:00PM


Draw 1 - Thursday, Feb 6 at 9:00AM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
D. Finley0X0
Collins1X1

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Pfoh0X0
Marshall1X1

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Caton1X1
King0X0

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
McNulty0X0
Holmes1X1

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Evans0X0
Thulin1X1

Game : 1-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Deane/Taylor0X0
Errington1X1

Draw 2 - Thursday, Feb 6 at 2:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
B. Finlay/Delta 20X0
Broadbent1X1

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Ferguson1X1
Euper0X0

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Holmes0X0
Thulin1X1

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Marshall0X0
Caton1X1

Game : 2-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Hardy0X0
Prince1X1

Game : 2-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Nedelak0X0
Hambly1X1

Draw 3 - Thursday, Feb 6 at 6:00PM

Game : 3-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Pfoh0X0
King1X1

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Collins0X0
Errington1X1

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
B. Finlay/Delta 20X0
Euper1X1

Game : 3-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Hardy0X0
Nedelak1X1

Game : 3-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
D. Finley0X0
Deane/Taylor1X1

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
McNulty1X1
Evans0X0

Draw 4 - Friday, Feb 7 at 8:30AM

Game : 4-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Caton020010X3
Thulin203103X9

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Prince00200002X4
Hambly11001110X5

Game : 4-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Broadbent10202100X6
Ferguson02020012X7

Game : 4-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Nedelak1101111X6
Marshall0010000X1

Game : 4-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Euper0200100X3
Deane/Taylor3011021X8

Draw 5 - Friday, Feb 7 at 12:30PM

Game : 5-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Holmes1X1
Caton0X0

Game : 5-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
B. Finlay/Delta 20X0
D. Finley1X1

Game : 5-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Evans1X1
Pfoh0X0

Game : 5-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
King0X0
McNulty1X1

Game : 5-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Errington0X0
Hambly1X1

Game : 5-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Thulin1X1
Ferguson0X0

Draw 6 - Friday, Feb 7 at 4:00PM

Game : 6-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Holmes0X0
McNulty1X1

Game : 6-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Deane/Taylor0X0
Nedelak1X1

Game : 6-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Hardy0X0
Caton1X1

Game : 6-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Broadbent0X0
Errington1X1

Game : 6-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Prince1X1
Collins0X0

Draw 7 - Saturday, Feb 8 at 8:30AM

Game : 7-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Nedelak1X1
Prince0X0

Game : 7-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Thulin1X1
Hambly0X0

Game : 7-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Errington0X0
McNulty1X1

Game : 7-5 | Event : D [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
B. Finlay/Delta 20X0
Pfoh1X1

Game : 7-6 | Event : D [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Marshall1X1
King0X0

Draw 8 - Saturday, Feb 8 at 12:30PM

Game : 8-2 | Event : D [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Euper1X1
Hardy0X0

Game : 8-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Hambly1X1
McNulty0X0

Game : 8-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Nedelak1X1
Ferguson0X0

Game : 8-5 | Event : D [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Errington1X1
Prince0X0

Game : 8-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
D. Finley0X0
Evans1X1

Draw 9 - Saturday, Feb 8 at 3:30PM

Game : 9-2 | Event : OH [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Deane/Taylor1X1
Collins0X0

Game : 9-3 | Event : D [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Euper1X1
Pfoh0X0

Game : 9-4 | Event : D [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Marshall1X1
Errington0X0

Game : 9-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Nedelak0X0
Hambly1X1

Game : 9-6 | Event : OH [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Broadbent1X1
Holmes0X0

Draw 10 - Sunday, Feb 9 at 9:00AM

Game : 10 | Event : OH [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Deane/Taylor1X1
Broadbent0X0

Game : 10-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Evans000X0
Caton121X4

Game : 10-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Thulin01040010X 6
Hambly10204101X 9

Game : 10-5 | Event : D [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Euper0022020X6
Marshall5300102X11

Draw 11 - Sunday, Feb 9 at 1:00PM

Game : 11-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Hambly0022111030 10
Thulin4200000302 11

Brackets



Event A

 Pfoh [0]
           
             
Draw 1  Ice  2  (L to B1)
 Marshall [0]
         
             
 Marshall [1]
           
  Draw 2  Ice  4  (L to B11)
 Caton [3]
       
 Caton [1]
           
             
Draw 1  Ice  3  (L to B2)
 Caton [1]
         
             
 King [0] 
           
    Draw 4  Ice  2  (L to B13)
 Thulin [1]
     
 McNulty [0]
           
             
Draw 1  Ice  4  (L to B3)
 Holmes [0]
         
             
 Holmes [1]
           
  Draw 2  Ice  3  (L to B12)
 Thulin [9]
       
 Evans [0]
           
             
Draw 1  Ice  5  (L to B4)
 Thulin [1]
  Draw 5  Ice  6  (L to B18)
 Thulin [1]
   
             
 Thulin [1]
           
             
 
 B. Finlay/Delta 2 [0]
         
             
  Draw 2  Ice  1  (L to B5)
 Broadbent [6]
       
             
 
 Broadbent [1]
         
    Draw 4  Ice  4  (L to B16)
 Ferguson [0]
     
 
 Ferguson [1]
         
             
  Draw 2  Ice  2  (L to B6)
 Ferguson [7]
       
        Draw 7  Ice  3  (L to B19) Thulin  
 
 Euper [0]
     
Qualifier 1  
 
             
 
 D. Finley [0]
         
             
  Draw 1  Ice  1  (L to B7)
 Collins [0]
       
             
 
 Collins [1]
         
    Draw 3  Ice  2  (L to B15)
 Errington [0]
     
 
 Deane/Taylor [0]
         
             
  Draw 1  Ice  6  (L to B8)
 Errington [1]
       
             
 
 Errington [1]
   
 Hambly [0]
   
      Draw 5  Ice  5  (L to B17)      
 
 Hardy [0]
         
             
  Draw 2  Ice  5  (L to B9)
 Prince [4]
       
             
 
 Prince [1]
         
    Draw 4  Ice  3  (L to B14)
 Hambly [1]
     
 
 Nedelak [0]
         
             
  Draw 2  Ice  6  (L to B10)
 Hambly [5]
       
             
 
 Hambly [1]
         
             
             

Event B

B5 B. Finlay/Delta 2 [0]
           
             
Draw 3  Ice  3  (L to C1)
 Euper [3]
         
             
B6 Euper [1]
           
  Draw 4  Ice  6  (L to D1)
 Deane/Taylor [0]
       
B7 D. Finley [0]
           
             
Draw 3  Ice  5  (L to C2)
 Deane/Taylor [8]
         
             
B8 Deane/Taylor [1]
           
    Draw 6  Ice  3  (L to OH1)
 Nedelak [1]
     
             
B9 Hardy [0]
           
             
Draw 3  Ice  4  (L to C5)
 Nedelak [6]
         
             
B10 Nedelak [1]
Draw 4  Ice  5  (L to D2)
 Nedelak [1]
Draw 7  Ice  2  (L to D8)
 Nedelak [1]
   
             
 
B11 Marshall [1]
         
             
   
B14 Prince [1]
  Draw 8  Ice  4  
 Nedelak [0]
 
             
    Draw 6  Ice  6  (L to OH2)
 Prince [0]
     
             
   
B15 Collins [0]
 
B18 Ferguson [0]
   
             
             
          Draw 9  Ice  5   Hambly
           
Qualifier 2  
             
   
B16 Broadbent [0]
 
B19 Hambly [1]
   
             
    Draw 6  Ice  5  (L to OH3)
 Errington [0]
     
             
   
B17 Errington [1]
  Draw 8  Ice  3  
 Hambly [1]
 
             
             
 
B12 Holmes [1]
         
      Draw 7  Ice  4  (L to D7)
 McNulty [0]
   
  Draw 5  Ice  1  (L to C6)
 Holmes [0]
       
             
 
B13 Caton [0]
         
             
             
B1 Pfoh [0]
  Draw 6  Ice  2  (L to OH4)
 McNulty [1]
     
             
Draw 3  Ice  1  (L to C4)
 King [0]
         
             
B2 King [1]
           
  Draw 5  Ice  4  (L to D3)
 McNulty [1]
       
B3 McNulty [1]
           
             
Draw 3  Ice  6  (L to C3)
 McNulty [1]
         
             
B4 Evans [0]
           
             
             

Event C

C1 B. Finlay/Delta 2 [0]
           
             
Draw 5  Ice  2  (L to D5)
 D. Finley [0]
         
             
C2 D. Finley [1]
           
  Draw 8  Ice  6  
 Evans [0]
       
C3 Evans [1]
           
             
Draw 5  Ice  3  (L to D6)
 Evans [1]
         
             
C4 Pfoh [0]
  Draw 10  Ice  3   Caton      
     
C - Qualifier  
     
             
 
C5 Hardy [0]
         
             
  Draw 6  Ice  4  (L to D4)
 Caton [4]
       
             
 
C6 Caton [1]
         
             
             

Event D

D1 Euper [1]
           
             
Draw 8  Ice  2  
 Euper [1]
         
             
D4 Hardy [0]
           
  Draw 9  Ice  3  
 Euper [6]
       
D5 B. Finlay/Delta 2 [0]
           
             
Draw 7  Ice  5  
 Pfoh [0] 
         
             
D6 Pfoh [1]
           
    Draw 10  Ice  5   Marshall      
D2 Marshall [1]
   
D - Qualifier  
     
             
Draw 7  Ice  6  
 Marshall [1]
         
             
D3 King [0]
           
  Draw 9  Ice  4  
 Marshall [11]
       
D7 Errington [1]
           
             
Draw 8  Ice  5  
 Errington [0]
         
             
D8 Prince [0]
           
             
             

Event OH

OH1 Deane/Taylor [1]
           
             
Draw 9  Ice  2  
 Deane/Taylor [1]
         
             
OH2 Collins [0]
           
  Draw 10      Deane/Taylor        
OH3 Broadbent [1]
 
Out House Winner  
       
             
Draw 9  Ice  6  
 Broadbent [0]
         
             
OH4 Holmes [0]
           
             
             

Event PL

1 Qualifier - 
 Thulin [6]
         
             
  Draw 10  Ice  4  
 Hambly [10]
       
             
2 Qualifier - 
 Hambly [9]
Draw 11  Ice  4   Thulin      
     
Champion  
     
 
1 Qualifier - 
 Thulin [11]
       
             
             



Teams

B. Finlay/Delta 2
Delta
Skip: Brad Finlay
Third: Todd Shyuki
Second: Daryl McMillan
Lead: Aaron Van Iperen
Fifth:
Coach:
   
Broadbent
North & West Vancouver
Skip: Kevin Broadbent
Third: Brian Hunter
Second: Ted Skolsky
Lead: Ron Spence
Fifth:
Coach:
   
Caton
Vancouver
Skip: Mike Caton
Third: Greg Grieve
Second: Shawn Klassen
Lead: Gord Wilson
Fifth:
Coach:
   
Collins
Vancouver
Skip: Danny Collins
Third: Graham Mervin
Second: Leyland Brisco
Lead: Steve Nichol
Fifth:
Coach:
   
D. Finley
Delta
Skip: Dave Finley
Third: Mark Filmer
Second: Bill Taylor
Lead: Peter Popovich
Fifth:
Coach:
   
Deane/Taylor
Victoria
Skip: Mike Finlayson
Third: Darcy Taylor
Second: Kim Dunaway
Lead: Tom Kelly
Fifth: Mark Edgington
Coach: Darrell Deane
   
Errington
Vancouver
Skip: Steve Errington
Third: Harry Lehwald
Second: Bill Nicol
Lead: Dave Cahill
Fifth:
Coach:
   
Euper
Kelowna
Skip: Rick Euper
Third: Doug Moore
Second: Pat Barton
Lead: Ryan Corsi
Fifth:
Coach:
   
Evans
Hardy Boys
Skip: Barry Evans
Third: Brent Borg
Second: Jeff Tam
Lead:
Fifth:
Coach:
   
Ferguson
Parksville
Skip: Gerald Ferguson
Third: Greg Roberts
Second: Kary Ralph
Lead: Darryl Britz
Fifth:
Coach:
   
Hambly
Abbotsford
Skip: Rob Hambly
Third: Michal Goerz
Second: Mark Kwak
Lead: Mike Helmer
Fifth:
Coach:
   
Hardy
Burnaby/YVR
Skip: Steve Hardy
Third: Trent Collison
Second: Derek Masaro
Lead: Bob McKee
Fifth:
Coach:
   
Holmes
West Vancouver
Skip: James Holmes
Third: Barney Lang
Second: Rob Van Duin
Lead: Mike Venditti
Fifth:
Coach:
   
King
Prince George
Skip: Blake King
Third: Cliff Warner
Second: Jay Winkle
Lead: Trent Blair
Fifth:
Coach:
   
Marshall
North Van District
Skip: Doug Marshall
Third: Gerry Richard
Second: Mike Redlick
Lead: Don Marshall
Fifth:
Coach:
   
McNulty
YVR/Vancouver
Skip: Jeremy McNulty
Third: Steve Knoll
Second: John Nicholson
Lead: Spencer Root
Fifth:
Coach:
   
Nedelak
Vancouver
Skip: Jim Nedelak
Third: Trig Peterson
Second: Mark McKellar
Lead: Scott Campbell
Fifth:
Coach:
   
Pfoh
Vancouver
Skip: Rob Pfoh
Third: Dave Rosenlund
Second: Bruce Gant
Lead: Van Duynhooven
Fifth:
Coach:
   
Prince
Chilliwack
Skip: Carey Prince
Third: Mike Veenbaas
Second: Dave Biesteker
Lead: Lisa Axelson
Fifth:
Coach:
   
Thulin
Campbell River
Skip: Dean Thulin
Third: Ken Dawson
Second: Rob Robinson
Lead: Kevin Maxwell
Fifth:
Coach:
   


Sponsors