Kamloops Curling Club

2022 Scotties BC Women's Curling Championship, Presented by Best Western

Kamloops, BC
Tuesday, January 4, 2022 to Sunday, January 9, 2022


Qualifiers

EventTeam
ChampionArsenault



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, January 04, 2022Draw 1 - 2:00PM / Draw 2 - 7:00PM
Wednesday, January 05, 2022Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 2:00PM / Draw 5 - 7:00PM
Thursday, January 06, 2022Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 2:00PM / Draw 8 - 7:00PM
Friday, January 07, 2022Draw 9 - 9:00AM / Draw 10 - 2:00PM / Draw 11 - 7:00PM
Saturday, January 08, 2022Draw 12 - 9:00AM / Draw 13 - 2:00PM / Draw 14 - 7:00PM
Sunday, January 09, 2022Draw 15 - 9:00AM / Draw 16 - 2:00PM


Draw 1 - Tuesday, Jan 4 at 2:00PM



Draw 3 - Wednesday, Jan 5 at 9:00AM

Game : 3-A | Event : A [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Arsenault*102100222X 10
Reese-Hansen010021000X 4

Game : 3-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Brown2021014X10
Jensen*0100100X2

Game : 3-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Gushulak*010120000X 4
MacMillan002001213X 9

Game : 3-F | Event : A [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Cowan001022000X 5
Wark*020300223X 12

Draw 4 - Wednesday, Jan 5 at 2:00PM

Game : 4-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Arsenault021110020X 7
Wark*200001001X 4

Game : 4-E | Event : A [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
MacMillan0100120111 7
Brown*0001002000 3

Draw 5 - Wednesday, Jan 5 at 7:00PM

Game : 5-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Gushulak0101200311 9
Jensen*1010012000 5

Game : 5-E | Event : B [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Cowan01121004X9
Reese-Hansen*10000100X2

Draw 6 - Thursday, Jan 6 at 9:00AM

Game : 6-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Gushulak*2000120110 7
Wark0012001001 5

Game : 6-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
MacMillan*0020001102 6
Arsenault0201000020 5

Game : 6-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Brown*020202010X 7
Cowan001010102X 5


Draw 8 - Thursday, Jan 6 at 7:00PM

Game : 8-A | Event : C [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Jensen00000300X3
Cowan*11111013X9

Game : 8-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Brown*020002000X 4
Gushulak000110112X 6

Game : 8-F | Event : C [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Reese-Hansen000200110X 4
Wark*022011003X 9

Draw 9 - Friday, Jan 7 at 9:00AM

Game : 9-E | Event : B [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Arsenault0021101003 8
Gushulak*1100010120 6

Draw 10 - Friday, Jan 7 at 2:00PM

Game : 10-B | Event : C [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Gushulak*2010302000 8
Wark0201020311 10

Game : 10-F | Event : C [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Brown*00123011X8
Cowan00000100X1

Draw 11 - Friday, Jan 7 at 7:00PM

Game : 11-D | Event : PL [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
MacMillan0101101100 16
Arsenault*0030010001 05

Game : 11-E | Event : PL [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Brown*0001020301 7
Wark0110201030 8


Draw 13 - Saturday, Jan 8 at 2:00PM

Game : 13-D | Event : PL [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Wark001020010X 4
Arsenault*010201002X 6


Draw 15 - Sunday, Jan 9 at 9:00AM

Game : 15-D | Event : PL [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
MacMillan*0021011100 6
Arsenault0100300031 8

Brackets



Event A

 Brown [10]
           
             
Draw 3  Ice B   (L to B1)
 Brown [3]
         
             
 Jensen [2]
           
  Draw 4  Ice E   (L to B5)
 MacMillan [6]
       
 Gushulak [4]
           
             
Draw 3  Ice C   (L to B2)
 MacMillan [7]
         
             
 MacMillan [9]
           
    Draw 6  Ice C   (L to B7) MacMillan      
 Arsenault [10]
   
A - Qualifier  
     
             
Draw 3  Ice A   (L to B3)
 Arsenault [7]
         
             
 Reese-Hansen [4]
           
  Draw 4  Ice D   (L to B6)
 Arsenault [5]
       
 Cowan [5]
           
             
Draw 3  Ice F   (L to B4)
 Wark [4] 
         
             
 Wark [12]
           
             
             

Event B

B1 Jensen [5]
           
     
B7 Arsenault [8]
     
Draw 5  Ice D   (L to C1)
 Gushulak [7]
         
             
B2 Gushulak [9]
Draw 6  Ice A   (L to C3)
 Gushulak [6]
       
      Draw 9  Ice E   (L to C6) Arsenault    
 
B6 Wark [5]
   
B - Qualifier  
   
             
             
    Draw 8  Ice C   (L to C5)
 Gushulak [6]
     
B3 Reese-Hansen [2]
           
             
Draw 5  Ice E   (L to C2)
 Cowan [5]
         
             
B4 Cowan [9]
Draw 6  Ice D   (L to C4)
 Brown [4]
       
             
 
B5 Brown [7]
         
             
             

Event C

 
C5 Brown [8]
         
             
C1 Jensen [3]
Draw 10  Ice F    Brown        
   
C - Qualifier  
       
Draw 8  Ice A   
 Cowan [1]
         
             
C4 Cowan [9]
           
             
 
C6 Gushulak [8]
         
             
C2 Reese-Hansen [4]
Draw 10  Ice B    Wark        
   
C - Qualifier  
       
Draw 8  Ice F   
 Wark [10]
         
             
C3 Wark [9]
           
             
             

Event PL

A Qualifier - 
 MacMillan [6]
         
             
  Draw 11  Ice D   (L to SF)
 MacMillan [6]
     
             
B Qualifier - 
 Arsenault [5]
         
             
             
      Draw 15  Ice D    Arsenault    
C Qualifier -
 Wark [8]
   
Champion  
   
             
  Draw 11  Ice E   
 Wark [4]
       
             
C Qualifier -
 Brown [7]
Draw 13  Ice D   
 Arsenault [8]
     
             
   
SF Arsenault [6]
       
             
             



Teams

Arsenault
Kelowna Curling Club
Skip: Mary-Anne Arsenault
Third: Jenna Schraeder
Second: Sasha Carter
Lead: Renee Simons
Fifth:
Coach:
   
Brown
Kamloops CC, Penticton CC
Skip: Corryn Brown
Third: Erin Pincott
Second: Dezaray Hawes
Lead: Samantha Fisher
Fifth:
Coach:
   
Cowan
Royal City CC, Vancouver CC, Vernon CC
Skip: Shiella Cowan
Third: Sandra Comadina
Second: Stephanie Kask
Lead: Kim Slattery
Fifth:
Coach:
   
Gushulak
Royal City CC, Victoria CC
Skip: Diane Gushulak
Third: Stephanie Jackson-Baier
Second: Carley Sandwith-Craig
Lead: Kimberly Dennis
Fifth:
Coach:
   
Jensen
Royal City Curling Club
Skip: Shawna Jensen
Third: Layna Pohlod
Second: Catera Park
Lead: Merit Thorson
Fifth:
Coach:
   
MacMillan
Vancouver Curling Club
Skip: Kayla MacMillan
Third: Jody Maskiewich
Second: Lindsay Dubue
Lead: Sarah Loken
Fifth:
Coach:
   
Reese-Hansen
Terrace CC, Kelowna CC, Kamloops CC, Victoria CC
Skip: Taylor Reese-Hansen
Third: Megan McGillivray
Second: Cierra Fisher
Lead: Sydney Brilz
Fifth:
Coach:
   
Wark
Abbotsford Curling Club
Skip: Sarah Wark
Third: Kristen Pilote
Second: Karla Thompson
Lead: Amanda Guido
Fifth:
Coach:
   


Sponsors