Kamloops Curling Club

2022 BC Men's Curling Championship

Kamloops, BC
Tuesday, January 4, 2022 to Sunday, January 9, 2022


Qualifiers

EventTeam
ChampionRichard



Draw Times

DatesDraws
Tuesday, January 04, 2022Draw 1 - 2:00PM / Draw 2 - 7:00PM
Wednesday, January 05, 2022Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 2:00PM / Draw 5 - 7:00PM
Thursday, January 06, 2022Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 2:00PM / Draw 8 - 7:00PM
Friday, January 07, 2022Draw 9 - 9:00AM / Draw 10 - 2:00PM / Draw 11 - 7:00PM
Saturday, January 08, 2022Draw 12 - 9:00AM / Draw 13 - 2:00PM / Draw 14 - 7:00PM
Sunday, January 09, 2022Draw 15 - 9:00AM / Draw 16 - 2:00PM


Draw 1 - Tuesday, Jan 4 at 2:00PM

Game : 1-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Cseke*3022012X10
Kopytko0200100X3

Game : 1-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Kennelly1003001010 6
Richard*0200110103 8

Game : 1-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Geall*0020200010 16
de Jong0001001102 05

Game : 1-E | Event : A [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Joanisse0230000203 10
Dangerfield*0002112010 7

Draw 2 - Tuesday, Jan 4 at 7:00PM

Game : 2-B | Event : A [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Nobert*00000100X1
Richard10112002X7

Game : 2-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Joanisse003010X4
Robillard*420202X10

Game : 2-E | Event : A [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Tardi0210030001 7
Geall*1002001110 6

Game : 2-F | Event : A [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Cseke3010011030 9
Cotter0301100102 8


Draw 4 - Wednesday, Jan 5 at 2:00PM

Game : 4-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Cotter00245X11
Kennelly*11000X2

Game : 4-B | Event : B [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
de Jong*200103040X 10
Joanisse010020202X 7

Game : 4-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Dangerfield1010111100 17
Geall*0302000001 06

Game : 4-F | Event : B [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Kopytko101010100X 4
Nobert*030201022X 10

Draw 5 - Wednesday, Jan 5 at 7:00PM

Game : 5-A | Event : B [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
de Jong302031X9
Nobert*020100X3

Game : 5-B | Event : B [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Cotter*31022X8
Dangerfield00100X1

Game : 5-C | Event : A [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Tardi010102020X 6
Cseke*202020103X 10

Game : 5-F | Event : A [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Richard10242X9
Robillard*02000X2

Draw 6 - Thursday, Jan 6 at 9:00AM

Game : 6-B | Event : C [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Kennelly*010100200X 4
Geall101022021X 9

Game : 6-E | Event : C [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Joanisse*52614X18
Kopytko00000X0

Draw 7 - Thursday, Jan 6 at 2:00PM

Game : 7-A | Event : C [FINAL]

Sheet A H1234567891011Total
Joanisse*002100010X 4
Dangerfield100021101X 6

Game : 7-C | Event : B [FINAL]

Sheet C H1234567891011Total
Robillard0200200000 4
Cotter*1020001103 8

Game : 7-D | Event : A [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Richard002000X2
Cseke*110123X8

Game : 7-E | Event : B [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
de Jong*020102001X 6
Tardi200020130X 8

Game : 7-F | Event : C [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
Geall*020000X2
Nobert203121X9

Draw 8 - Thursday, Jan 6 at 7:00PM

Game : 8-B | Event : C [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Dangerfield2020100000 5
de Jong*0103010102 8

Game : 8-D | Event : B [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Cotter*1040200X7
Tardi0001020X3

Draw 9 - Friday, Jan 7 at 9:00AM

Game : 9-B | Event : B [FINAL]

Sheet B H1234567891011Total
Richard*1021010101 7
Cotter0200102010 6

Game : 9-D | Event : C [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Nobert01000020X3
Robillard*20201102X8

Game : 9-F | Event : C [FINAL]

Sheet F H1234567891011Total
de Jong001001100X 3
Tardi*010300031X 8

Draw 10 - Friday, Jan 7 at 2:00PM

Game : 10-E | Event : C [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Robillard00020100X3
Cotter*20102011X7


Draw 12 - Saturday, Jan 8 at 9:00AM

Game : 12-D | Event : PL [FINAL]

Sheet D H1234567891011Total
Cotter*13101021X 9
Tardi00020100X 3

Game : 12-E | Event : PL [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Richard*1010002020 6
Cseke0102010201 7


Draw 14 - Saturday, Jan 8 at 7:00PM

Game : 14-E | Event : PL [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Richard*1003000201 7
Cotter0210000020 5


Draw 16 - Sunday, Jan 9 at 2:00PM

Game : 16-E | Event : PL [FINAL]

Sheet E H1234567891011Total
Richard0302100020 311
Cseke*1020011201 08

Brackets



Event A

 
 Tardi [7]
         
             
 de Jong [5]
Draw 2  Ice E   (L to B4)
 Tardi [6]
       
             
Draw 1  Ice D   (L to B5)
 Geall [6]
         
             
 Geall [6]
           
    Draw 5  Ice C   (L to B10)
 Cseke [8]
     
 Cseke [10]
           
             
Draw 1  Ice B   (L to B7)
 Cseke [9]
         
             
 Kopytko [3]
Draw 2  Ice F   (L to B2)
 Cseke [10]
       
             
 
 Cotter [8]
         
             
             
             
             
      Draw 7  Ice D   (L to B11) Cseke    
       
A - Qualifier  
   
             
 
 Nobert [1]
         
             
             
  Draw 2  Ice B   (L to B8)
 Richard [9]
       
 Richard [8]
           
             
Draw 1  Ice C   (L to B1)
 Richard [7]
         
             
 Kennelly [6]
           
    Draw 5  Ice F   (L to B9)
 Richard [2]
     
 Joanisse [10]
           
             
Draw 1  Ice E   (L to B3)            
 
 Joanisse [4]
         
 Dangerfield [7]
           
  Draw 2  Ice D   (L to B6)
 Robillard [2]
       
             
 
 Robillard [10]
         
             
             

Event B

         
B11 Richard [7]
 
 
B1 Kennelly [2]
 
B9 Robillard [4]
     
             
  Draw 4  Ice A   (L to C3)
 Cotter [8]
       
      Draw 7  Ice C   (L to C8)
 Cotter [7]
   
 
B2 Cotter [11]
         
          Draw 9  Ice B   (L to C10) Richard
    Draw 5  Ice B   (L to C5)
 Cotter [8]
   
B - Qualifier  
             
 
B3 Dangerfield [7]
         
             
  Draw 4  Ice C   (L to C4)
 Dangerfield [1]
       
        Draw 8  Ice D   (L to C9)
 Cotter [6]
 
 
B4 Geall [6]
         
             
             
             
 
B5 de Jong [10]
 
B10 Tardi [8]
     
             
  Draw 4  Ice B   (L to C1)
 de Jong [9]
       
      Draw 7  Ice E   (L to C7)
 Tardi [3]
   
 
B6 Joanisse [7]
         
             
    Draw 5  Ice A   (L to C6)
 de Jong [6]
     
             
 
B7 Kopytko [4]
         
             
  Draw 4  Ice F   (L to C2)
 Nobert [3]
       
             
 
B8 Nobert [10]
         
             
             

Event C

   
C5 Dangerfield [6]
       
             
 
C1 Joanisse [18]
Draw 7  Ice A   
 Dangerfield [5]
     
             
  Draw 6  Ice E   
 Joanisse [4]
Draw 8  Ice B   
 de Jong [3]
   
             
 
C2 Kopytko [0]
 
C7 de Jong [8]
Draw 9  Ice F    Tardi  
         
C - Qualifier  
 
       
C9 Tardi [8]
   
             
             
             
   
C6 Nobert [9]
       
             
 
C3 Kennelly [4]
Draw 7  Ice F   
 Nobert [3]
     
             
  Draw 6  Ice B   
 Geall [2]
Draw 9  Ice D   
 Robillard [3]
   
             
 
C4 Geall [9]
 
C8 Robillard [8]
Draw 10  Ice E    Cotter  
         
C - Qualifier  
 
       
C10 Cotter [7]
   
             
             

Event PL

 
A Qualifier - 
 Cseke [7]
       
             
    Draw 12  Ice E   (L to SF)
 Cseke [8]
     
             
 
B Qualifier - 
 Richard [6]
       
             
C Qualifier -
 Tardi [3]
  Draw 16  Ice E    Richard    
       
Champion  
   
  Draw 12  Ice D   
 Cotter [5]
       
             
C Qualifier -
 Cotter [9]
Draw 14  Ice E   
 Richard [11]
     
             
   
SF Richard [7]
       
             
             



Teams

Cotter
Vernon CC, Kelowna CC, Kamloops CC
Skip: Jim Cotter
Third: Grant Olsen
Second: Andrew Nerpin
Lead: Rick Sawatsky
Fifth:
Coach:
   
Cseke
Victoria CC
Skip: Paul Cseke
Third: Corey Chester
Second: Jay Wakefield
Lead: Ryan Cassidy
Fifth:
Coach:
   
Dangerfield
Victoria CC
Skip: Neil Dangerfield
Third: Dennis Sutton
Second: Darren Boden
Lead: Connar Croteau
Fifth:
Coach:
   
de Jong
Victoria CC, Penticton CC, Vernon CC
Skip: Cameron de Jong
Third: Andrew Komlodi
Second: Matt Tolley
Lead: John Slattery
Fifth:
Coach:
   
Geall
Salmon Arm CC, Penticton CC, Royal City CC
Skip: Sean Geall
Third: Brad Wood
Second: Steve Kopf
Lead: Andrew Bilesky
Fifth:
Coach:
   
Joanisse
Golden Ears Winter Club
Skip: Dean Joanisse
Third: Daniel Weznek
Second: Cody Johnston
Lead: Jeff Guignard
Fifth:
Coach:
   
Kennelly
Cranbrook CC, Kimberley CC
Skip: Joshua Kennelly
Third: Steven Tersmette
Second: Mitchell Young
Lead: Jeffrey Langin
Fifth:
Coach:
   
Kopytko
Kamloops Curling Club
Skip: Mitchell Kopytko
Third: Calder Fadden
Second: Coburn Fadden
Lead: Cooper Fadden
Fifth:
Coach:
   
Nobert
Vernon Curling Club
Skip: Rob Nobert
Third: Kelly McQuiggan
Second: Jesse Monette
Lead: Cam Weir
Fifth:
Coach:
   
Richard
Royal City CC, Langley CC, Kelowna CC, Kamloops CC
Skip: Brent Pierce
Third: Jeff Richard
Second: Jared Kolomaya
Lead: Nicholas Meister
Fifth:
Coach:
   
Robillard
Royal City CC, Nelson CC
Skip: Sebastien Robillard
Third: Bowie Abbis-Mills
Second: Cody Tanaka
Lead: Nathan Small
Fifth:
Coach:
   
Tardi
Langley Curling Club
Skip: Tyler Tardi
Third: Sterling Middleton
Second: Jason Ginter
Lead: Jordan Tardi
Fifth:
Coach:
   


Sponsors