Abbotsford Curling Club

Women's Open Event #2

Abbotsford, BC
Friday, December 16, 2016 to Sunday, December 18, 2016


Qualifiers

EventTeam
A Wark
B Gushulak
C Herndier



Draw Times

DatesDraws
Friday, December 16, 2016Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 1:30PM
Saturday, December 17, 2016Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 1:30PM / Draw 5 - 6:00PM
Sunday, December 18, 2016Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 1:30PM / Draw 8 - 6:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1 | Event : A [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Herndier*32122X10
Thompson00000X0

Game : 1 | Event : A [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Russett*000101010X 3
Slattery003010201X 7

Game : 1 | Event : A [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Wark1021200100 29
Shimizu*0100011031 07

Game : 1 | Event : A [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Cowan0110100211 7
Gyles*2002022000 8

Draw 2 - 1:30PM

Game : 2 | Event : A [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Herndier00100000X1
Gushulak*00012023X8

Game : 2 | Event : B [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Russett1101001001 5
Cowan*0020100120 6

Game : 2 | Event : B [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Thompson0000100100 2
Shimizu*1000001011 4

Draw 3 - 9:00AM

Game : 3 | Event : A [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Gushulak0010020104 8
Slattery*1100100020 5

Game : 3 | Event : A [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Wark0002031021 9
Gyles*0210200200 7

Game : 3 | Event : B [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Cowan0412002001 10
Herndier*1000110310 7

Draw 4 - 1:30PM

Game : 4 | Event : A [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Gushulak0001000X1
Wark*0000145X10

Game : 4 | Event : B [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Shimizu0100001100 14
Slattery*0001100001 03

Draw 5 - 6:00PM

Game : 5 | Event : B [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Cowan2010010020 6
Gyles*0101202102 9

Game : 5 | Event : B [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Shimizu00010X1
Gushulak*00206X8

Game : 5 | Event : C [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Russett10000300X4
Slattery*02214022X13

Game : 5 | Event : C [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Herndier341201101X 13
Thompson*000010010X 2

Draw 6 - 9:00AM

Game : 6 | Event : C [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Slattery1101101001 6
Cowan*0010020100 4

Game : 6 | Event : C [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Herndier0002202001 7
Shimizu*0010020110 5

Draw 7 - 1:30PM

Game : 7 | Event : B [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Gyles1001000010 3
Gushulak*0300002101 7

Game : 7 | Event : C [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Slattery3000101010 6
Herndier*0021010202 8

Draw 8 - 6:00PM

Game : 8 | Event : C [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Herndier01010403X9
Gyles*00101000X2

Brackets



Event A

 Thompson [0]
         
           
Draw 1     (L to B3)
 Herndier [1]
       
           
 Herndier [10]
Draw 2     (L to B5)
 Gushulak [8]
     
           
 
 Gushulak [8]
       
    Draw 3     (L to B6)
 Gushulak [1]
   
 
 Russett [3]
       
           
  Draw 1     (L to B1)
 Slattery [5]
     
           
 
 Slattery [7]
       
      Draw 4     (L to B8)    
 
 Wark [9]
    Wark  
       
A - Qualifier  
 
  Draw 1     (L to B4)
 Wark [9]
     
           
 
 Shimizu [7]
       
    Draw 3     (L to B7)
 Wark [10]
   
 
 Cowan [7]
       
           
  Draw 1     (L to B2)
 Gyles [7]
     
           
 
 Gyles [8]
       
           
           

Event B

B1 Russett [5]
         
           
Draw 2     (L to C1)
 Cowan [10]
       
           
B2 Cowan [6]
Draw 3     (L to C3)
 Cowan [6]
     
           
 
B5 Herndier [7]
       
    Draw 5     (L to C5)
 Gyles [3]
   
           
           
   
B7 Gyles [9]
     
           
B3 Thompson [2]
         
      Draw 7     (L to C7) Gushulak  
Draw 2     (L to C4)
 Shimizu [4]
   
B - Qualifier  
 
           
B4 Shimizu [4]
Draw 4     (L to C2)
 Shimizu [1]
     
           
 
B6 Slattery [3]
       
    Draw 5     (L to C6)
 Gushulak [7]
   
           
           
   
B8 Gushulak [8]
     
           
           

Event C

C1 Russett [4]
         
           
Draw 5     
 Slattery [6]
       
           
C2 Slattery [13]
Draw 6     
 Slattery [6]
     
           
 
C5 Cowan [4]
       
           
           
    Draw 7     
 Herndier [9]
   
C3 Herndier [13]
         
           
Draw 5     
 Herndier [7]
       
      Draw 8      Herndier  
C4 Thompson [2]
Draw 6     
 Herndier [8]
 
C - Qualifier  
 
           
 
C6 Shimizu [5]
       
     
C7 Gyles [2]
   
           
           



Teams

Cowan
Langley
Skip: Sheila Cowan
Third: Donna Langlands
Second: Crystal murray
Lead: Donna Maitland
Fifth: Ashley Murray
Coach:
   
Gushulak
Royal City CC, Vancouver CC
Skip: Diane Gushulak
Third: Grace MacInnes
Second: Jessie Sanderson
Lead: Sandra Comadina
Fifth:
Coach: Neil Houston
   
Gyles
Cloverdale Curling Club
Skip: Kayte Gyles
Third: Caitlin Campbell
Second: Tatianna Simicic
Lead: Amanda Tipper
Fifth:
Coach:
   
Herndier
Cloverdale
Skip: Julie Herndier
Third: Nadine Wadwell
Second: Brianna Hanni
Lead: Chantel Kosmynka
Fifth: Sarah Recksiedler
Coach:
   
Russett
Kamloops
Skip: Amanda Russett
Third: Tiffany Olsen
Second: Kelsey Schwindt
Lead: Ashley Nordin
Fifth:
Coach: Ken Brown
   
Shimizu
Richmond CC
Skip: Kelly Shimizu
Third: Michelle MacLeod
Second: Allison DenToom
Lead: Laurie Shimizu
Fifth:
Coach: Victor Shimizu
   
Slattery
Vernon
Skip: Alyssa Kyllo
Third: Sydney Hofer
Second: Kelsi Jones
Lead: Kim Slattery (Skip)
Fifth:
Coach: Mark Longworth
   
Thompson
Richmond CC
Skip: Yadranka Thompson
Third: Heather Hansen
Second: Tara Jakobson
Lead: Karen Will
Fifth: Jane Graham-Smith
Coach:
   
Wark
Chilliwack
Skip: Sarah Wark
Third: Kristin Pilote
Second: Stephanie Prinse
Lead: Michelle Dunn
Fifth:
Coach: Jock Tyre
      
   


Sponsors