Peace Arch Curling Club

Senior Playdowns Lower Mainland Women's

Peace Arch, BC
Friday, January 06, 2017 to Sunday, January 08, 2017


Qualifiers

EventTeam
1 Richter
2 Cowan
3 Deputan
4 Lepine



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 06, 2017Draw 1 - 2:30PM
Saturday, January 07, 2017Draw 2 - 12:00PM / Draw 3 - 4:00PM / Draw 4 - 8:00PM
Sunday, January 08, 2017Draw 5 - 10:00AM / Draw 6 - 2:00PM


Draw 1 - 2:30PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Lepine000451X10
Roemer*102000X3

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Richter1011111X6
Gardner*0200000X2

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Deputan202112X8
Thompson*020000X2

Draw 2 - 12:00PM

Game : 2-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Roemer100000X1
Thompson*012233X11

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Lepine2020012X7
Deputan*0102000X3

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Richter41100001X7
Cowan*00011110X4

Draw 3 - 4:00PM

Game : 3-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Thompson0010110X3
Cowan*0201003X6

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Lepine10301000X5
Richter*02010302X8

Game : 3-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Gardner10310010X6
Deputan*02001202X7

Draw 4 - 8:00PM

Game : 4-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Deputan10101201X6
Lepine*01010010X3

Game : 4-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Roemer3043X10
Gardner*0100X1

Draw 5 - 10:00AM

Game : 5-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Thompson00120010X4
Lepine*11002301X8

Game : 5-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Cowan030312X9
Deputan*001000X1

Draw 6 - 2:00PM

Game : 6-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Roemer01012001X5
Deputan*20000220X6

Brackets



Event A

 Lepine [10]
         
           
Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Lepine [7]
       
           
 Roemer [3]
         
  Draw 2  Ice  3  (L to B4)
 Lepine [5]
     
 Deputan [8]
         
           
Draw 1  Ice  4  (L to B2)
 Deputan [3]
       
           
 Thompson [2]
  Draw 3  Ice  2  (L to B6)      
      Richter    
 Richter [6]
   
Qualifier 1  
   
           
Draw 1  Ice  3  (L to B3)
 Richter [7]
       
   
 Richter [8]
     
 Gardner [2]
Draw 2  Ice  4  (L to B5)        
           
 
 Cowan [4]
       
           
           

Event B

B1 Roemer [1]
         
           
Draw 2  Ice  2  (L to C1)
 Thompson [3]
       
           
B2 Thompson [11]
Draw 3  Ice  1  (L to C3)
 Cowan [9]
     
           
 
B5 Cowan [6]
       
           
B3 Gardner [6]
  Draw 5  Ice  3  (L to C5) Cowan    
     
Qualifier 2  
   
Draw 3  Ice  4  (L to C2)
 Deputan [6]
       
           
B4 Deputan [7]
Draw 4  Ice  1  (L to C4)
 Deputan [1]
     
           
 
B6 Lepine [3]
       
           
           

Event C

C1 Roemer [10]
         
           
Draw 4  Ice  1  
 Roemer [5]
       
           
C2 Gardner [1]
Draw 6  Ice  3   Deputan      
   
Qualifier 3  
     
 
C5 Deputan [6]
       
           
C3 Thompson [4]
         
           
Draw 5  Ice  2   Lepine        
 
Qualifier 4  
       
C4 Lepine [8]
         
           
           



Teams

Cowan
Langley
Skip: Shiella Cowan
Third: Donna Langlands
Second: Crystal Murray
Lead: Donna Maitland
Fifth:
Coach:
   
Deputan
Chilliwack Curling Club
Skip: Lisa Deputan
Third: Kerri Miller
Second: Jane Adam
Lead: Laurie Shimizu
Fifth:
Coach: Vic Shimizu
   
Gardner
Royal City Curling Club
Skip: Isobel Gardner
Third: Cindy House
Second: Jane Cuthbertson
Lead: Ann MacLeod
Fifth:
Coach: Brad Burton
   
Lepine
Langley/Cloverdale
Skip: Karen Lepine
Third: Susan Beuk
Second: Claire Morrison
Lead: Karen Van Os
Fifth:
Coach:
   
Richter
Penticton, Vancouver, Kamloops, Royal City, Cloverdale
Skip: Marilou Richter
Third: Debbie Jones-Walker
Second: Leanne Andrews
Lead: Pam Cuthbert
Fifth: Brenda Garvey
Coach:
   
Roemer
Cloverdale Curling Club
Skip: Lynda Roemer
Third: Jorda Maisey
Second: Victoria Murphy
Lead: Patti Mackintosh
Fifth:
Coach: Marion McNeill
   
Thompson
Richmond
Skip: Yadranka Thompson
Third: Karen Will
Second: Tara Jakobson
Lead: Jane Graham-Smith
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors