Mission Curling Club

U18 Playdowns - Lower Mainland Men's

Mission, BC
Saturday, January 07, 2017 to Sunday, January 08, 2017


Qualifiers

EventTeam
1 Tardi
2 Team Sato



Draw Times

DatesDraws
Saturday, January 07, 2017Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 7:00PM
Sunday, January 08, 2017Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 2:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Team Sato3202011X9
Team Simpson*0010100X2

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Team Kwok0X0
Moore*1X1

Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Moore0000X0
Team Carpenter*1222X7

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Team Sato0000310X4
Tardi*2210001X6

Draw 3 - 7:00PM

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Team Kwok010010X2
Team Sato*205400X11

Game : 3-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Team Simpson10101010X4
Moore*02000102X5

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Team Sato02000301X6
Moore*10011010X4

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Team Carpenter00101X2
Tardi*44020X10

Draw 5 - 2:00PM

Game : 5-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Team Sato00020101X4
Team Carpenter*00101010X3

Brackets



Event A

 Team Kwok [0]
         
           
Draw 1  Ice  4  (L to B1)
 Moore [0]
       
           
 Moore [1]
Draw 2  Ice  1  (L to B3)
 Team Carpenter [2]
     
           
 
 Team Carpenter [7]
       
           
 Team Sato [9]
  Draw 4  Ice  3  (L to B5) Tardi    
     
Qualifier 1  
   
Draw 1  Ice  3  (L to B2)
 Team Sato [4]
       
           
 Team Simpson [2]
Draw 2  Ice  2  (L to B4)
 Tardi [10]
     
           
 
 Tardi [6]
       
           
           

Event B

           
           
           
B1 Team Kwok [2]
         
           
Draw 3  Ice  3  
 Team Sato [6]
       
           
B4 Team Sato [11]
         
  Draw 4  Ice  1  
 Team Sato [4]
     
B2 Team Simpson [4]
         
           
Draw 3  Ice  4  
 Moore [4]
Draw 5  Ice  2   Team Sato    
     
Qualifier 2  
   
B3 Moore [5]
         
   
B5 Team Carpenter [3]
     
           
           



Teams

Moore
Langley
Skip: Brenin Moore
Third: Karson Van Baar
Second: Jared Rawlings
Lead: Smit Patel
Fifth:
Coach: Wayne Moore
   
Tardi
Langley/Victoria
Skip: Tyler Tardi
Third: Sterling Middleton
Second: Scott Gray
Lead: Derek Chandler
Fifth:
Coach: Paul Tardi
   
Team Carpenter
Royal City Curling Club
Skip: Brayden Carpenter
Third: Zac Curtis
Second: Rhett Hildenbrandt
Lead: Jacob Umbach
Fifth:
Coach: Curt Bogren
   
Team Kwok
Delta Thistle Curling Club
Skip: Gabriel Kwok
Third: David Hignell
Second: Brandon Tong
Lead: Jay Hou
Fifth: David Price
Coach: Peter Kwok
   
Team Sato
Royal City, Cloverdale and Coquitlam Curling Centres
Skip: Hayato Sato
Third: Dawson Ballard
Second: Troy Chong
Lead: Joshua Miki
Fifth:
Coach: Bryan Miki/Len Chong
   
Team Simpson
Royal City/Peace Arch
Skip: Bryn Tomlins
Third: Caleb Simpson
Second: Brandon Reimer
Lead: David Loken
Fifth:
Coach: Ross Scott
   


Sponsors