Oliver Curling Club

U18 Okanagan Girl's Playdowns

Oliver, BC
Friday, January 13, 2017 to Sunday, January 15, 2017


Qualifiers

EventTeam
1 Cotter
2 Schmidt



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 13, 2017Draw 1 - 4:30PM
Saturday, January 14, 2017Draw 2 - 8:30AM / Draw 3 - 12:30PM / Draw 4 - 4:30PM
Sunday, January 15, 2017Draw 5 - 8:30AM / Draw 6 - 12:30PM / Draw 7 - 4:30PM


Draw 1 - 4:30PM




Draw 4 - 4:30PM

Game : 4-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Boen-Shekula11101201X7
Calhoun*00010010X2

Game : 4-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Schmidt010010X2
Paetsch*500103X9

Draw 5 - 8:30AM

Game : 5-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Schmidt*4212002X11
Calhoun0000310X4

Game : 5-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Boen-Shekula00200210X5
Cotter*31015004X14

Draw 6 - 12:30PM

Game : 6-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Paetsch*000000X0
Cotter202111X7

Game : 6-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Boen-Shekula*02000000X2
Schmidt10221111X9

Draw 7 - 4:30PM

Game : 7-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Schmidt00420001X7
Paetsch*12001110X6

Brackets



Event A

  Boen-Shekula [7]
         
           
Draw 4  Ice  2  (L to B1)
  Boen-Shekula [5]
       
           
 Calhoun [2]
Draw 5  Ice  3  (L to B3)
 Cotter [7]
     
           
 
 Cotter [14]
       
    Draw 6  Ice  2  (L to B4) Cotter    
 
 Schmidt [2]
 
Qualifier 1  
   
           
  Draw 4  Ice  4  (L to B2)
 Paetsch [0]
     
           
 
 Paetsch [9]
       
           
           

Event B

B1 Calhoun [4]
         
           
Draw 5  Ice  1  
 Schmidt [9]
       
           
B2 Schmidt [11]
Draw 6  Ice  4  
 Schmidt [7]
     
           
 
B3  Boen-Shekula [2]
Draw 7  Ice  3   Schmidt    
     
Qualifier 2  
   
   
B4 Paetsch [6]
     
           
           



Teams

Boen-Shekula
Oliver Curling Club
Skip: Madison Boen-Shekula
Third: Aja Zenuik
Second: Kahlin Zenuik
Lead: Kaitlyn Rouw
Fifth:
Coach: Bruce Schroter
   
Calhoun
Kamloop Curling Club
Skip: Maeve Calhoun
Third: Neave Calhoun
Second: Kate Hancock
Lead: Jorja Kopytko
Fifth:
Coach: Cheryl Paris
   
Cotter
Vernon Curling Club
Skip: Jaelyn Cotter
Third: Winter Harvey
Second: Katelyn McGillivray
Lead: Cassidy Schwaerzle
Fifth: Elijah Meixner
Coach: Jim Cotter
   
Paetsch
Salmon Arm Curling Club
Skip: Mikaela Paetsch
Third: Maya Belway
Second: Danielle Paetsch
Lead: Sarah Garrett
Fifth:
Coach: David Belway
   
Schmidt
Winfield Curling Club
Skip: Clare Schmidt
Third: Abby Otteson
Second: Hunter Libke
Lead: Jaiden Lloyd
Fifth:
Coach: Dave McGarry
      
   


Sponsors