Invermere Curling Club

Senior Playdowns Kootenay Men's

Invermere, BC
Friday, January 13, 2017 to Sunday, January 15, 2017


Qualifiers

EventTeam
1 Shypitka



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 13, 2017Draw 1 - 7:00PM
Saturday, January 14, 2017Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 2:00PM / Draw 4 - 7:00PM
Sunday, January 15, 2017Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 2:00PM


Draw 1 - 7:00PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Hilhorst001030200X 6
Salviulo*110201011X 7

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Shypitka00200014X7
Luyendyk*12001100X5

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Shypitka02202003X9
Nichol*30010110X6

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Will00104101X7
Salviulo*03010010X5

Draw 3 - 2:00PM

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Salviulo0101030X5
Luyendyk*0020304X9

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Hilhorst02101020X6
Nichol*20030204X11

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Will*010000X1
Shypitka201112X7

Draw 4 - 7:00PM

Game : 4-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Will*01011001X4
Nichol10100010X3

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Luyendyk01001210X5
Shypitka*10210004X8

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Will0000X0
Shypitka*1231X7

Brackets



Event A

 
 Will [7]
       
           
 Hilhorst [6]
Draw 2  Ice  3  (L to B3)(W to B5)
B5 Will [1]
     
           
Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Salviulo [5]
       
           
 Salviulo [7]
         
    Draw 3  Ice  4  
 Shypitka 
   
 Shypitka [7]
         
           
Draw 1  Ice  3  (L to B2)
 Shypitka [9]
       
           
 Luyendyk [5]
Draw 2  Ice  1  (L to B4)(W to B6)
B6 Shypitka [7]
     
           
 
 Nichol [6]
       
           
      Draw 6  Ice  2   Shypitka  
       
Qualifier 1  
 
 
B5 Will [4]
       
           
B1 Hilhorst [6]
Draw 4  Ice  1  
 Will [0]
     
           
Draw 3  Ice  3  
 Nichol [3]
       
           
B4 Nichol [11]
         
    Draw 5  Ice  4  
 Shypitka 
   
B3 Salviulo [5]
         
           
Draw 3  Ice  2  
 Luyendyk [5]
       
           
B2 Luyendyk [9]
Draw 4  Ice  3  
 Shypitka [7]
     
           
 
B6 Shypitka [8]
       
           
           



Teams

Hilhorst
Invermere District Curling Club
Skip: Chjuck Hilhorst
Third: Reg Reinhardt
Second: Glen Casey
Lead: Steve Jackson
Fifth: Doug Wilfley
Coach:
   
Luyendyk
Invermere District Curling Club
Skip: Rick Luyendyk
Third: Kerry Colona
Second: Grant McDonald
Lead: Vic Briar
Fifth:
Coach:
   
Nichol
Castlegar
Skip: Myron Nichol
Third: Bill vanYzerloo
Second: Garry Beaudry
Lead: Rob Babiarz
Fifth:
Coach:
   
Salviulo
Nelson, Trail, Kimberley
Skip: Nando Salviulo
Third: Dave Parker
Second: Dan Tweed
Lead: Brad Dreher
Fifth:
Coach:
   
Shypitka
Cranbrook & Elkford
Skip: Tom Shypitka
Third: Gerry Kent
Second: Ken McHargue
Lead: Grant Klapp
Fifth:
Coach:
   
Will
SPARWOOD
Skip: Ralph Will
Third: Darren Will
Second: David Endicott
Lead: Graham Atkinson
Fifth:
Coach:
   


Sponsors
Curl BC