Nanaimo Curling Club

Senior Playdowns Island Men's

Nanaimo, BC
Friday, January 13, 2017 to Sunday, January 15, 2017


Qualifiers

EventTeam
1 Craig



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 13, 2017Draw 1 - 3:00PM
Saturday, January 14, 2017Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 2:00PM / Draw 4 - 7:00PM
Sunday, January 15, 2017Draw 5 - 12:00PM / Draw 6 - 4:00PM


Draw 1 - 3:00PM

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Tanguay21010012X7
Imrie*00202100X5

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Thulin*2101102X7
Team Cohen0020010X3

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Imrie0200104X7
Team Cohen*0010010X2

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Craig*02030311X10
Tanguay20203000X7

Draw 3 - 2:00PM

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Imrie*42001X7
Tanguay00110X2

Game : 3-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Craig32102X8
Thulin*00010X1

Draw 4 - 7:00PM

Game : 4-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Imrie*012022X7
Thulin100100X2

Draw 5 - 12:00PM

Game : 5-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Craig*000100X1
Imrie131011X7

Draw 6 - 4:00PM

Game : 6-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Imrie*100030010X 5
Craig011001201X 6

Brackets



Event A

 
 Tanguay [7]
       
           
  Draw 1  Ice  2  (L to B1)
 Tanguay [7]
     
           
 
 Imrie [5]
Draw 2  Ice  4  (L to B3)
 Craig [8]
   
           
   
 Craig [10]
     
      Draw 3  Ice  3  (L to B4)(W to B5)
B5 Craig [6]
 
   
 Team Cohen [3]
     
           
    Draw 1  Ice  4  (L to B2)
 Thulin [1]
   
           
   
 Thulin [7]
     
        Draw 6  Ice  6   Craig
         
Qualifier 1  
   
B4 Thulin [2]
     
           
 
B3 Tanguay [2]
Draw 4  Ice  4  
 Imrie [7]
   
           
B1 Imrie [7]
Draw 3  Ice  2  
 Imrie [7]
Draw 5  Ice  5  
 Imrie [5]
 
           
Draw 2  Ice  3  
 Imrie [7]
 
B5 Craig [1]
   
           
B2 Team Cohen [2]
         
           
           



Teams

Craig
Glen Harper Curling Centre
Skip: Wes Craig
Third: Gerald Poelman
Second: Tony Anslow
Lead: Victor Gamble
Fifth:
Coach: Roselyn Craig
   
Imrie
Comox Valley
Skip: Mike Imrie
Third: Randy Baert
Second: Dan Brennan
Lead: Rick Thomson
Fifth:
Coach:
   
Tanguay
Comox Valley Curling Club
Skip: Richard Tanguay
Third: Fred Pugh
Second: Terry Woloshyn
Lead: Paul Otto
Fifth:
Coach:
   
Team Cohen
Victoria Curling Centre
Skip: Rick Cohen
Third: John Coombs
Second: Darwin Tyacke
Lead: Richard Thierback
Fifth:
Coach:
   
Thulin
Comox Valley Curling Club
Skip: Dean Thulin
Third: Ron Schmidt
Second: Colin Mantik
Lead: Blair Cusack
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors