Nanaimo Curling Club

U18 Island Boy's Playdowns

Nanaimo,BC
Friday, January 13, 2017 to Sunday, January 15, 2017


Qualifiers

EventTeam
1 Silversides



Draw Times

DatesDraws
Saturday, January 14, 2017Draw 1 - 9:00AM / Draw 2 - 2:00PM / Draw 3 - 7:00PM
Sunday, January 15, 2017Draw 4 - 12:00PM / Draw 5 - 4:00PM


Draw 1 - 9:00AM

Game : 1-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Chamberlin01000X1
Pilon*10322X8

Game : 1-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Silversides533031X15
McNeill*000100X1

Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Silversides0210021X6
Pilon*1002100X4

Game : 2-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Chamberlin*2300051X11
McNeill0010200X3

Draw 3 - 7:00PM

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Chamberlin1100103X6
Pilon*0023030X8

Draw 4 - 12:00PM

Game : 4-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Silversides*110100201X 6
Pilon003001010X 5

Brackets



Event A

 
 Silversides [15]
       
           
  Draw 1  Ice  7  (L to B1)
 Silversides [6]
     
           
 
 McNeill [1]
       
    Draw 2  Ice  5  (L to B3)(W to B4)
B4 Silversides 
   
 
 Chamberlin [1]
       
           
  Draw 1  Ice  6  (L to B2)
 Pilon [4]
     
           
 
 Pilon [8]
       
           
      Draw 5  Ice  6   Silversides  
B1 McNeill [3]
     
Qualifier 1  
 
           
Draw 2  Ice  8  
 Chamberlin [6]
       
           
B2 Chamberlin [11]
Draw 3  Ice  5  
 Pilon [5]
     
           
 
B3 Pilon [8]
Draw 4  Ice  7  
 Silversides 
   
           
   
B4 Silversides [6]
     
           
           



Teams

Chamberlin
Campbell River
Skip: Cody Chamberlin
Third: Zachary Baycroft
Second: Greg Curtis
Lead: Dayton Belanko
Fifth:
Coach: Mark Taylor
   
McNeill
Juan de Fuca Curling Centre
Skip: Sampson McNeill
Third: Trevor Ell
Second: Sid Redding-Mason
Lead: Logan Anker
Fifth:
Coach: Len Stewart
   
Pilon
Comox Valley Curling Club
Skip: Brier Pilon
Third: Jackson Marshall
Second: Mack Ellis
Lead: Duncan Gallop
Fifth:
Coach: Connie Stanick
   
Silversides
Victoria
Skip: Duncan Silversides
Third: Zane Bartlett
Second: Ryan Cassidy
Lead: Dennis Williams
Fifth:
Coach: Ken MacDonald
   


Sponsors
Curl BC