Juan de Fuca Curling Club

Masters Island Regional Men's Playdown

Juan de Fuca, BC
Friday, January 27, 2017 to Sunday, January 29, 2017


Qualifiers

EventTeam
1 Walker



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 27, 2017Draw 1 - 2:00PM
Saturday, January 28, 2017Draw 2 - 1:00PM / Draw 3 - 4:30PM
Sunday, January 29, 2017Draw 4 - 9:00AM / Draw 5 - 12:30PM


Draw 1 - 2:00PM

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Gallaugher10002110X5
Wilson*04120000X7

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Walker004000211X 8
Boyce*300121000X 7

Draw 2 - 1:00PM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Wilson0002100X3
Walker*0310011X6

Game : 2-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Gallaugher0000X0
Boyce*3111X6

Draw 3 - 4:30PM

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Boyce0111012X6
Wilson*1000100X2

Draw 4 - 9:00AM

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Boyce0112021X7
Walker*1000100X2

Draw 5 - 12:30PM

Game : 5-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Walker022011002X 8
Boyce*100100310X 6

Brackets



Event A

 
 Gallaugher [5]
       
           
  Draw 1  Ice  3  (L to B1)
 Wilson [3]
     
           
 
 Wilson [7]
       
    Draw 2  Ice  1  (L to B3)(W to B4)
B4 Walker [8]
   
 
 Walker [8]
       
           
  Draw 1  Ice  4  (L to B2)
 Walker [6]
     
           
 
 Boyce [7]
       
           
      Draw 5  Ice  2   Walker  
B1 Gallaugher [0]
     
Qualifier 1  
 
           
Draw 2  Ice  2  
 Boyce [6]
       
           
B2 Boyce [6]
Draw 3  Ice  4  
 Boyce [7]
     
           
 
B3 Wilson [2]
Draw 4  Ice  3  
 Boyce [6]
   
           
   
B4 Walker [2]
     
           
           



Teams

Boyce
Campbell River
Skip: Lyle Boyce
Third: John Lapointe
Second: Donald Pennell
Lead: Tom Green
Fifth:
Coach:
   
Gallaugher
Glen Harper Curling Centre, Duncan
Skip: Bob Gallaugher
Third: James Turner
Second: Bud Harbibge
Lead: Brian Copeland
Fifth:
Coach:
   
Walker
ESQUIMALT & GLEN MEADOWS
Skip: Murray Walker
Third: Steve Beggs
Second: Jack Bowman
Lead: Colin Robertson
Fifth:
Coach:
   
Wilson
Glen Meadows, North Saanich, B.C.
Skip: Lynn Wilson
Third: Grant Marshall
Second: Dave Bolster
Lead: Dick Waller
Fifth:
Coach:
   


Sponsors
Curl BC