Coquitlam Curling Club

Masters Lower Mainland Men's

Coquitlam, BC
Friday, January 27, 2017 to Sunday, January 29, 2017


Qualifiers

EventTeam
1 Watson
2 Pughe
3 Rafter



Draw Times

DatesDraws
Friday, January 27, 2017Draw 1 - 10:00AM / Draw 2 - 2:00PM
Saturday, January 28, 2017Draw 3 - 8:00AM / Draw 4 - 12:00PM / Draw 5 - 4:00PM
Sunday, January 29, 2017Draw 6 - 10:00AM / Draw 7 - 2:00PM


Draw 1 - 10:00AM

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Watson2011012X7
Dunkin*0100100X2

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Rafter03000XXX3
Moore*20252XXX11

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Pughe20001201X6
Rankin*00020010X3

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Degobbi*11001010X4
Switzer00110102X5

Draw 2 - 2:00PM

Game : 2-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Rankin1150000X7
Degobbi*0001111X4

Game : 2-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Switzer*1000100X2
Pughe0212021X8

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Watson010404XX9
Moore*101010XX3

Game : 2-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Dunkin*0310040X8
Rafter2001101X5

Draw 3 - 8:00AM

Game : 3-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Dunkin0210141X9
Switzer*1003000X4

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Rankin0210100X4
Moore*3002011X7

Game : 3-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Watson2123XXXX8
Pughe*0000XXXX0

Draw 4 - 12:00PM

Game : 4-1 | Event : C [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Degobbi0101010X3
Switzer*2020301X8

Game : 4-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Rankin*03101000X5
Rafter10040112X9

Game : 4-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Dunkin2100010X4
Moore*0013302X9

Draw 5 - 4:00PM

Game : 5-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Pughe*0400200X6
Moore1002011X5

Draw 6 - 10:00AM

Game : 6-2 | Event : C [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Dunkin02020201X7
Switzer*20201010X6

Game : 6-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Moore*010000XX1
Rafter101111XX5

Draw 7 - 2:00PM

Game : 7-5 | Event : C [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Dunkin*2000101X4
Rafter0121030X7

Brackets



Event A

 Watson [7]
         
           
Draw 1  Ice  2  (L to B5)
 Watson [9]
       
           
 Dunkin [2]
         
  Draw 2  Ice  4  (L to B4)
 Watson [8]
     
 Rafter [3]
         
           
Draw 1  Ice  3  (L to B5)
 Moore [3]
       
           
 Moore [11]
         
    Draw 3  Ice  5  (L to B1) Watson    
 Pughe [6]
   
Qualifier 1  
   
           
Draw 1  Ice  4  (L to B6)
 Pughe [8]
       
           
 Rankin [3]
         
  Draw 2  Ice  3  (L to B3)
 Pughe [0]
     
 Switzer [5]
         
           
Draw 1  Ice  5  (L to B6)
 Switzer [2]
       
           
 Degobbi [4]
         
           
           

Event B

B5 Rafter [5]
         
           
Draw 2  Ice  6  (L to C4)
 Dunkin [9]
       
           
B5 Dunkin [8]
Draw 3  Ice  2  (L to C5)
 Dunkin [4]
     
           
 
B3 Switzer [4]
       
           
B6 Rankin [7]
  Draw 4  Ice  4  (L to C3)
 Moore [5]
   
           
Draw 2  Ice  1  (L to C5)
 Rankin [4]
       
           
B6 Degobbi [4]
Draw 3  Ice  3  (L to C4)
 Moore [9]
Draw 5  Ice  3  (L to C2) Pughe  
       
Qualifier 2  
 
 
B4 Moore [7]
       
           
     
B1 Pughe [6]
   
           
           

Event C

C4 Rafter [9]
         
           
Draw 4  Ice  2  
 Rafter [5]
       
           
C4 Rankin [5]
Draw 6  Ice  4  
 Rafter [7]
     
           
 
C2 Moore [1]
       
    Draw 7  Ice  5   Rafter    
 
C3 Dunkin [7]
 
Qualifier 3  
   
           
C5 Degobbi [3]
Draw 6  Ice  2  
 Dunkin [4]
     
           
Draw 4  Ice  1  
 Switzer [6]
       
           
C5 Switzer [8]
         
           
           



Teams

Degobbi
Coquitlam
Skip: Clem Degobbi
Third: Alan Schmelzel
Second: Gerry Swaisland
Lead: Bruce Currie
Fifth: Harry Lehwald
Coach:
   
Dunkin
Vancouver Curling Club
Skip: Paul Dunkin
Third: Mickey Bishop
Second: Don Giles
Lead: Jurgen Wolter
Fifth:
Coach:
   
Moore
GEWC
Skip: Garth Moore
Third: Pierre Gallant
Second: Gary Smith
Lead: Bob Lechance
Fifth:
Coach:
   
Pughe
Royal City Curling Club
Skip: Rick Pughe
Third: John Zwarych
Second: Hiro Hasebe
Lead: Gerard Murphy
Fifth:
Coach:
   
Rafter
Tunnel Town CC
Skip: Bill Rafter
Third: Mike Weir
Second: John Smiley
Lead: Leo Harvey
Fifth: Ron Phillip
Coach:
   
Rankin
North Shore / Richmond
Skip: Paul Rankin
Third: John Hardy
Second: Mike Howey
Lead: Ron Quinn
Fifth:
Coach:
   
Switzer
Richmond/Vancouver/Royal City
Skip: Keith Switzer
Third: Vic Shimizu
Second: Roy Murao
Lead: Wayne Saito
Fifth: Al Moore
Coach:
   
Watson
Chilliwack
Skip: Ken Watson
Third: Doug Meger
Second: Dale Hockley
Lead: Vic Miller
Fifth:
Coach:
   


Sponsors
Curl BC