Chilliwack Curling Club

2017 BC Mixed Playdown - Lower Mainland

Chilliwack,BC
Friday, February 17, 2017 to Sunday, February 19, 2017


Qualifiers

EventTeam
A Watson
B Roemer
C Shimizu
D Forrest



Draw Times

DatesDraws
Friday, February 17, 2017Draw 1 - 2:00PM
Saturday, February 18, 2017Draw 2 - 9:00AM / Draw 3 - 2:00PM / Draw 4 - 7:00PM
Sunday, February 19, 2017Draw 5 - 9:00AM / Draw 6 - 2:00PM / Draw 7 - 7:00PM


Draw 1 - 2:00PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Frycz30202002X9
Shortill*02030110X7

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Matsutani0101000X2
Shimizu*2010120X6

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Thompson0001001X2
Watson*2000200X4

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Switzer0002000X2
Tanaka*1010204X8

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Ford1010010X3
Cameron*0200300X5

Game : 1-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Forrest2101031X8
Simpson*0010200X3

Draw 2 - 9:00AM

Game : 2-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Tanaka2110011X6
Cameron*0001100X2

Game : 2-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Switzer2000200X4
Ford*0231013X10

Game : 2-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Matsutani*0111303X9
Shortill1000010X2

Game : 2-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Watson11106X9
Roemer*00010X1

Game : 2-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Frycz20020101X6
Shimizu*00102020X5

Draw 3 - 2:00PM

Game : 3-1 | Event : B [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Shimizu*1100102X5
Thompson0011000X2

Game : 3-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Frycz100300110X 6
Watson*022020001X 7

Game : 3-3 | Event : B [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Cameron0301022X8
Simpson*2010100X4

Game : 3-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Tanaka00200X2
Forrest*03041X8

Game : 3-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Matsutani002000X2
Roemer*110141X8

Draw 4 - 7:00PM

Game : 4-1 | Event : D [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Switzer0201020X5
Simpson*2010203X8

Game : 4-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Watson0010211X5
Forrest*1001000X2

Game : 4-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Cameron00110102X5
Frycz*20002000X4

Game : 4-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Shimizu00101002X4
Tanaka*10000110X3

Game : 4-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Roemer0201140X8
Ford*1020001X4

Draw 5 - 9:00AM

Game : 5-1 | Event : B [FINAL]

Sheet H1234567891011Total
Cameron0100100X2
Shimizu*2012011X7

Game : 5-2 | Event : D [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Matsutani00110020X4
Thompson*03001101X6

Game : 5-4 | Event : B [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Forrest10100X2
Roemer*02034X9

Game : 5-5 | Event : D [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Simpson01020120X6
Ford*10202002X7

Game : 5-6 | Event : C [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Shortill0210010X4
Frycz*2002102X7

Draw 6 - 2:00PM

Game : 6-2 | Event : B [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Roemer10105X7
Shimizu*00010X1

Game : 6-3 | Event : D [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Ford00202101X6
Cameron*20010010X4

Game : 6-4 | Event : C [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Frycz00101110X4
Tanaka*02020001X5

Game : 6-5 | Event : D [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Thompson1201010X5
Forrest*0040102X7

Draw 7 - 7:00PM

Game : 7-3 | Event : C [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Shimizu101001202X 7
Tanaka*010110020X 5

Game : 7-4 | Event : D [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Ford0020000X2
Forrest*1102111X7

Brackets



Event A

 Frycz [9]
         
           
Draw 1  Ice  1  (L to B1)
 Frycz [6]
       
           
 Shortill [7]
         
  Draw 2  Ice  5  (L to B6)
 Frycz [6]
     
 Matsutani [2]
         
           
Draw 1  Ice  2  (L to B2)
 Shimizu [5]
       
           
 Shimizu [6]
  Draw 3  Ice  2  (L to B10)
 Watson [5]
   
           
 Thompson [2]
         
           
Draw 1  Ice  3  (L to B3)
 Watson [9]
       
   
 Watson [7]
     
 Watson [4]
Draw 2  Ice  4  (L to B7)        
           
 
 Roemer [1]
       
           
 Switzer [2]
    Draw 4  Ice  3  (L to B12) Watson  
       
A - Qualifier  
 
Draw 1  Ice  4  (L to B4)
 Tanaka [6]
       
           
 Tanaka [8]
         
  Draw 2  Ice  1  (L to B8)
 Tanaka [2]
     
 Ford [3]
         
           
Draw 1  Ice  5  (L to B5)
 Cameron [2]
       
           
 Cameron [5]
  Draw 3  Ice  4  (L to B11)
 Forrest [2]
   
           
           
 
 Forrest [8]
       
           
  Draw 1  Ice  6  (L to B9)
 Forrest [8]
     
           
 
 Simpson [3]
       
           
           

Event B

B1 Shortill [2]
         
     
B12 Forrest [2]
   
Draw 2  Ice  3  (L to C1)
 Matsutani [2]
       
           
B2 Matsutani [9]
Draw 3  Ice  5  (L to C2)
 Roemer [8]
Draw 5  Ice  4  (L to C10)
 Roemer [7]
 
           
 
B7 Roemer [8]
       
    Draw 4  Ice  6  (L to C6)
 Roemer [9]
   
 
B4 Switzer [4]
       
           
  Draw 2  Ice  2  (L to C3)
 Ford [4] 
     
           
 
B5 Ford [10]
       
           
        Draw 6  Ice  2  (L to C11) Roemer
 
B8 Cameron [8]
     
B - Qualifier  
           
  Draw 3  Ice  3  (L to C4)
 Cameron [5]
     
           
 
B9 Simpson [4]
Draw 4  Ice  4  (L to C7)
 Cameron [2]
   
           
   
B10 Frycz [4]
     
           
 
B3 Thompson [2]
  Draw 5   (L to C9)    
       
 Shimizu [1]
 
  Draw 3  Ice  1  (L to C5)
 Shimizu [4]
     
           
 
B6 Shimizu [5]
Draw 4  Ice  5  (L to C8)
 Shimizu [7]
   
           
   
B11 Tanaka [3]
     
           
           

Event C

C1 Shortill [4]
 
C11 Shimizu [7]
     
           
Draw 5  Ice  6  
 Frycz [4]
Draw 7  Ice  3   Shimizu    
     
C - Qualifier  
   
C7 Frycz [7]
Draw 6  Ice  4  
 Tanaka [5]
     
           
 
C8 Tanaka [5]
       
           
           

Event D

C3 Switzer [5]
         
           
Draw 4  Ice  1  
 Simpson [6]
       
           
C4 Simpson [8]
Draw 5  Ice  5  
 Ford [6]
     
           
 
C6 Ford [7]
Draw 6  Ice  3  
 Ford [2]
   
           
   
C9 Cameron [4]
     
           
 
C2 Matsutani [4]
  Draw 7  Ice  4   Forrest  
       
D - Qualifier  
 
  Draw 5  Ice  2  
 Thompson [5]
     
           
 
C5 Thompson [6]
Draw 6  Ice  5  
 Forrest [7]
   
           
   
C10 Forrest [7]
     
           
           



Teams

Cameron
Richmond/Royal City
Skip: Travis Cameron
Third: Shawna Jensen
Second: Derek Chandler
Lead: Megan Daniels
Fifth:
Coach:
   
Ford
Chilliwack Curling Club
Skip: Glen Ford Glen Ford
Third: Victoria Murphy
Second: Steve Strathdee
Lead: Sheila Ford
Fifth:
Coach: Glen Ford
   
Forrest
Vancouver - Richmond
Skip: Andrew Forrest
Third: Becky Abbot
Second: Dave Marchant
Lead: Allison DenToom
Fifth:
Coach:
   
Frycz
Langley
Skip: Darren Frycz
Third: Leanne Andrews
Second: Mike Sitter
Lead: Jenn Routliffe
Fifth:
Coach:
   
Matsutani
Richmond/Vancouver
Skip: Martin Matsutani
Third: Hiroko Shinozaki
Second: Makoto Tsukishima
Lead: Dianne Petrant
Fifth:
Coach:
   
Roemer
Delta Thistle
Skip: Alan Roemer
Third: Lynda Roemer
Second: Bill Longmuir
Lead: Jorda Maisy
Fifth:
Coach: Marion McNeil
   
Shimizu
Richmond
Skip: Vic Shimizu
Third: Kelly Shimizu
Second: Trevor Bakken
Lead: Laurie Shimizu
Fifth:
Coach:
   
Shortill
Cloverdale
Skip: Dave Shortill
Third: Donna Langlands
Second: Jan Bos
Lead: Crystal Murray
Fifth:
Coach:
   
Simpson
Simpson
Skip: Aaron Simpson
Third: Joanne Kern
Second: Ron Phillip
Lead: Sherry Proudfoot
Fifth:
Coach:
   
Switzer
Vancouver - Richmond
Skip: Keith Switzer
Third: Rebecca Turley
Second: Wayne Hogaboam
Lead: Carman Cheng
Fifth:
Coach:
   
Tanaka
Richmond and Royal City Curling Club
Skip: Cody Tanaka
Third: Catera Park
Second: Nicholas Umbach
Lead: Everly Royea
Fifth:
Coach:
   
Thompson
Richmond
Skip: Yadranka Thompson
Third: Mark Lee
Second: Sharon Taylor
Lead: Norm Richard
Fifth:
Coach:
   
Watson
Vancouver/Richmond/Delta
Skip: Aaron Watson
Third: Jaime McLaren
Second: Chris Chute
Lead: Heather Hansen
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors