Richmond Curling Club

Travelers Mainland Club Challenge Men's

Richmond, BC
Friday, April 07, 2017 to Sunday, April 09, 2017


Qualifiers

EventTeam
Championship Mainland OneLangley
Mainland TwoRichmond
Mainland ThreeVancouver



Draw Times

DatesDraws
Friday, April 07, 2017Draw 1 - 12:00PM / Draw 2 - 3:00PM
Saturday, April 08, 2017Draw 3 - 9:00AM / Draw 4 - 12:00PM / Draw 5 - 3:30PM
Sunday, April 09, 2017Draw 6 - 9:00AM / Draw 7 - 12:00PM / Draw 8 - 3:30PM


Draw 1 - 12:00PM

Game : 1-1 | Event : A [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Royal City0332X8
Howe Sound*1000X1

Game : 1-2 | Event : A [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Abbotsford210203X8
Port Moody*001010X2

Game : 1-3 | Event : A [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Delta Thistle1101102X6
Golden Ears*0010020X3

Game : 1-4 | Event : A [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Richmond1000121X5
Chilliwack*0011000X2

Game : 1-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Cloverdale0100202X5
Vancouver*2012020X7

Game : 1-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Mission10100010X3
Marpole*01021101X6

Game : 1-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Langley202201X7
Peace Arch*010010X2

Draw 2 - 3:00PM

Game : 2-5 | Event : A [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Royal City100X1
Abbotsford*052X7

Game : 2-6 | Event : A [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Delta Thistle7X7
Richmond*0X0

Game : 2-7 | Event : A [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Vancouver700X7
Marpole*044X8

Game : 2-8 | Event : A [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Langley70X7
Tunneltown*01X1

Draw 3 - 9:00AM

Game : 3-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Howe Sound520X7
Port Moody*001X1

Game : 3-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Golden Ears01 0 104X6
Chilliwack*10 1 010X3

Game : 3-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Cloverdale3024X9
Mission*0100X1

Draw 4 - 12:00PM

Game : 4-5 | Event : B [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Tunneltown21201X6
Howe Sound*00010X1

Game : 4-6 | Event : B [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Vancouver01201011X6
Golden Ears*20010100X4

Game : 4-7 | Event : B [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Delta Thistle2202X6
Cloverdale*0010X1

Game : 4-8 | Event : B [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Royal City003000403X 10
Peace Arch*120111010X 7

Draw 5 - 3:30PM

Game : 5-1 | Event : PL [FINAL]

Sheet 1 H1234567891011Total
Langley112202X8
Delta Thistle*000010X1

Game : 5-2 | Event : PL [FINAL]

Sheet 2 H1234567891011Total
Marpole 1002100X4
Royal City* 0410011X7

Game : 5-3 | Event : PL [FINAL]

Sheet 3 H1234567891011Total
Richmond310020X6
Tunneltown*001101X3

Game : 5-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Abbotsford1 00110X3
Vancouver*0 11002X4

Draw 6 - 9:00AM

Game : 6-5 | Event : PL [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Abbotsford20X2
Tunneltown*04X4

Game : 6-6 | Event : PL [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Marpole60X6
Delta Thistle*01X1

Game : 6-7 | Event : PL [FINAL]

Sheet 7 H1234567891011Total
Vancouver50X5
Richmond*06X6

Game : 6-8 | Event : PL [FINAL]

Sheet 8 H1234567891011Total
Langley5X5
Royal City*0X0

Draw 7 - 12:00PM

Game : 7-2 | Event : PL [IN PROGRESS]

Sheet 2 H1234567891011Total
Tunneltown0XX0
Marpole*0Xx0

Game : 7-4 | Event : PL [FINAL]

Sheet 4 H1234567891011Total
Richmond0101100X3
Langley*1010011X4

Draw 8 - 3:30PM

Game : 8-5 | Event : PL [FINAL]

Sheet 5 H1234567891011Total
Vancouver5x5
Royal City3x3

Game : 8-6 | Event : PL [FINAL]

Sheet 6 H1234567891011Total
Richmond55
Tunneltown44

Brackets



Event A

 Royal City [8]
         
           
Draw 1  Ice  1  (L to L1)
 Royal City [1]
       
           
 Howe Sound [1]
         
  Draw 2  Ice  5  (L to L13) Abbotsford      
 Abbotsford [8]
 
Qualifier 1  
     
           
Draw 1  Ice  2  (L to L2)
 Abbotsford [7]
       
           
 Port Moody [2]
         
           
 Delta Thistle [6]
         
           
Draw 1  Ice  3  (L to L3)
 Delta Thistle [7]
       
           
 Golden Ears [3]
         
  Draw 2  Ice  6  (L to L14) Delta Thistle      
 Richmond [5]
 
Qualifier 2  
     
           
Draw 1  Ice  4  (L to L4)
 Richmond [0]
       
           
 Chilliwack [2]
         
           
 Cloverdale [5]
         
           
Draw 1  Ice  5  (L to L5)
 Vancouver [7]
       
           
 Vancouver [7]
         
  Draw 2  Ice  7  (L to L15) Marpole      
 Mission [3]
 
Qualifier 3  
     
           
Draw 1  Ice  6  (L to L6)
 Marpole [8]
       
           
 Marpole [6]
         
           
 Langley [7]
         
           
Draw 1  Ice  7  (L to L7)
 Langley [7]
       
           
 Peace Arch [2]
Draw 2  Ice  8  (L to L16) Langley      
   
Qualifier 4  
     
 
 Tunneltown [1]
       
           
           

Event B

 
L16 Tunneltown [6]
       
           
L1 Howe Sound [7]
Draw 4  Ice  5   Tunneltown      
   
Qualifier 5  
     
Draw 3  Ice  6  
 Howe Sound [1]
       
           
L2 Port Moody [1]
         
           
 
L15 Vancouver [6]
       
           
L3 Golden Ears [6]
Draw 4  Ice  6   Vancouver      
   
Qualifier 6  
     
Draw 3  Ice  7  
 Golden Ears [4]
       
           
L4 Chilliwack [3]
         
           
 
L14 Delta Thistle [6]
       
           
L5 Cloverdale [9]
Draw 4  Ice  7   Delta Thistle      
   
Qualifier 7  
     
Draw 3  Ice  8  
 Cloverdale [1]
       
           
L6 Mission [1]
         
           
 
L13 Royal City [10]
       
           
  Draw 4  Ice  8   Royal City      
   
Qualifier 8  
     
 
L7 Peace Arch [7]
       
           
           

Event PL

1 Qualifier - 
 Abbotsford [3]
       
           
  Draw 5  Ice  4  (L to L31)
 Vancouver [5]
     
           
6 Qualifier - 
 Vancouver [4]
       
    Draw 6  Ice  7  (L to L41)
 Richmond [3]
   
2 Qualifier - 
 Richmond [6]
       
           
  Draw 5  Ice  3  (L to L32)
 Richmond [6]
     
           
5 Qualifier - 
 Tunneltown [3]
       
      Draw 7  Ice  4  (L to L51) Langley  
3 Qualifier - 
 Marpole [4]
   
Champion Mainland One  
 
           
  Draw 5  Ice  2  (L to L33)
 Langley [5]
     
           
8 Qualifier - 
 Royal City [7]
       
    Draw 6  Ice  8  (L to L42)
 Langley [4]
   
4 Qualifier - 
 Langley [8]
       
           
  Draw 5  Ice  1  (L to L34)
 Royal City [0]
     
           
7 Qualifier - 
 Delta Thistle [1]
       
           
           
           
     
L51 Richmond [5]
   
 
L31 Abbotsford [2]
       
           
  Draw 6  Ice  5  
 Tunneltown 
Draw 8  Ice  6   Richmond  
       
Mainland Two  
 
 
L32 Tunneltown [4]
       
    Draw 7  Ice  2  
 Tunneltown [4]
   
 
L33 Marpole [6]
       
           
  Draw 6  Ice  6  
 Marpole  
     
           
 
L34 Delta Thistle [1]
       
           
           
     
L41 Vancouver [5]
   
           
      Draw 8  Ice  5   Vancouver  
       
Mainland Three  
 
     
L42 Royal City [3]
   
           
           



Teams

Abbotsford
Skip: Kent Bird
Third: Don Frycz
Second: Dean Cross
Lead: Carey Halovich
Fifth:
Coach:
   
Chilliwack
Skip: Darren Jarvis
Third: Bobby Neid
Second: Rob Hornsby
Lead: Josh Dyck
Fifth:
Coach:
   
Cloverdale
Skip: Mel Steffin
Third: Brad Rebman
Second: Bob Crocker
Lead: Matt Rebman
Fifth:
Coach:
   
Delta Thistle
Skip: Neil Zambik
Third: Sean Geall
Second: Todd Nevens
Lead: Jeff Clay
Fifth:
Coach:
   
Golden Ears
Skip: Jason Peckham
Third: Evan Branter
Second: Kyle Duncan
Lead: David MacDonald
Fifth:
Coach:
   
Howe Sound
Skip: Brent DiMarzo
Third: Jon Mullville
Second: Shane Price
Lead: Mike Lonsdale
Fifth:
Coach:
   
Langley
Skip: Kevin Jeannotte
Third: Carl Labreche
Second: Jonathan Sypal-Kohout
Lead: Ernie Daniels
Fifth:
Coach:
   
Marpole
Skip: Reuben Bartlett
Third: Chris Gomes
Second: Marty Perry
Lead: Wayne Nurse
Fifth:
Coach:
   
Mission
Skip: Dick Sather
Third: Per Larsen
Second: George Ferguson
Lead: Fred Gledhill
Fifth:
Coach:
   
Peace Arch
Skip: Larry Macdonald
Third: Ed Jaehrlich
Second: Andrew Ashton
Lead: Calvin Paul
Fifth:
Coach:
   
Port Moody
Skip: Steve Hyndes
Third: Dave Graham
Second: Gary White
Lead: Dave Whitaker
Fifth:
Coach:
   
Richmond
Skip: Rob Dennis
Third: Doug Kilborn
Second: Kelly McQuiggan
Lead: Jim Graham
Fifth:
Coach:
   
Royal City
Skip: Will Sutton
Third: Mark Bradshaw
Second: Bruce Currie
Lead: Doug Duffin
Fifth:
Coach:
   
Tunneltown
Skip: Cody Tanaka
Third: Carter Brown
Second: Corey Davidson
Lead: Bob Scowcroft
Fifth:
Coach:
   
Vancouver
Skip: Andrew Forrest
Third: Andrew Gray
Second: Dave Marchant
Lead: Kris Davis
Fifth:
Coach:
      
   


Sponsors